درحالی که موج گرانی ها و کمبود برخی از کالاهای اساسی موجب آشفتگی در بازار شده و مصرف کنندگان را با مشکل مواجه ساخته است مسوولان از عرضه فراوان کالاهای اساسی و کاهش قیمتها در بازار از هفته آینده خبر دادند.

به گزارش برات نیوز، طی ماه های اخیر مشکلات کمبود ارز، کاهش فروش نفت، اعمال تحریم ها موجب تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی و کمبود برخی از این کالاها در بازار شد و آشفتگی و نارضایتی مصرف کنندگان از افزایش قیمت ها را در پی داشت .

در همین راستا مسوولان درصدد رفع مشکلات عرضه کالاهای اساسی در بازار برآمدند که ترخیص فوری کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید در گمرک از جمله راهکارهای برنامه ریزی شده برای رفع این مشکلات بود .

 مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تسریع در عرضه کالاهای اساسی در بازار گفت: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده برای ترخیص فوری کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه تولید در گمرک، عرضه کالاهای اساسی در سطح بازار افزایش خواهد یافت و قیمت‌ها متعادل خواهد شد.

کالای اساسی

تسهیل در ترخیص کالاهای اساسی

به گفته  «صدیف بیک‌زاده» میلیون‌ها تن کالاهای موجود در گمرک، با تسهیل و استفاده از روش‌هایی از جمله استفاده از ارز صادراتی، متقاضی یا ارز تامین شده از طریق بانک مرکزی، بدون الزام به کد رهگیری ترخیص خواهند شد.

وی ادامه‌داد: در کنار اجازه ترخیص درصدی به گمرک، روند ترخیص کالاها از گمرکات تسریع خواهد شد و این موضوع موجب متعادل شدن قیمت‌ها و دسترسی مصرف‌کنندگان به کالاها می‌شود.

تقسیم کار بین دستگاه ها برای تنظیم بازار

بر اساس این گزارش، پس از بیانات رهبر معظم انقلاب برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی، ستاد تنظیم بازار کشور جلسه ویژه‌ای را برگزار کرد و با تقسیم کار بین دستگاه‌های مختلف به‌طور قطع شاهد موثر بودن تصمیمات تنظیم بازار خواهیم بود.

بیک زاده در این باره گفت: وظایف وزارت جهاد کشاورزی تا سطح عمده‌فروشی کالاهایی مانند مرغ و تخم‌مرغ است و محدودیت یا اعمال هرگونه صادرات این محصولات با وزارتخانه مزبور است، اما همچنان وزارت صنعت ضمن انجام وظیفه ثبت‌سفارش کالاها، در سطح خرده‌فروشی و توزیع، وظایف قبلی خود را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: واردات کالاهای اساسی، با ترخیص اعتباری

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت گفت: در این جلسه مقرر شد ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز مطابق با وظایف خود با خروج دام زنده از کشور مقابله کند.

بیک زاده خاطرنشان‌کرد: با این تقسیم کار و تعیین شدن وظایف دستگاه‌های اجرایی با توجه به قوانین بالادستی، شاهد تنظیم موثر بازار در هفته‌ها و ماه‌های آینده خواهیم بود.

کاهش قیمت و عرضه کالاهای اساسی در بازار از هفته آینده

گفتنی است وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص عرضه کالاهای اساسی دربازار اعلام کرد: تردیدی نیست که با تصمیمات این جلسه، تغییر محسوسی در هفته آینده در قیمت کالاهای اساسی خواهیم داشت.

علیرضا رزم حسینی امروز در جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار که پس از سخنان مقام معظم رهبری در مورد گرانی ها، برگزار شد، گفت: بر اساس دستور ویژه ریاست جمهوری در خصوص ترخیص کالاهای انباشته (دپو) شده گمرک خوشبختانه هماهنگی های خوبی بین گمرک، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی انجام شده است تا ترخیص کالاهای اساسی با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به طور قطع تصمیمات این جلسه تغییرات مهمی در کوتاه مدت بر روی بازار خواهد داشت، برای مثال در بخش قیمت گذاری، توزیع و خرید تضمینی گوشت قرمز توسط شرکت پشتیبانی امور دام تصمیمی است که به زودی قیمت این کالا را در بازار کاهش خواهد داد.

وی گفت: آنچه که ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم به ما اطمینان داده تا با توجه به کاهش قیمت کالاهای اساسی در کشورمان نسبت به کشورهای همسایه جلوی قاچاق این کالاها را به صورت جدی تری بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تردیدی نیست که با تصمیمات این جلسه در هفته آینده تغییرات محسوسی در قیمت کالاهای اساسی خواهیم داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *