مدیرعامل شرکت گاز از عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها خبر داد.

به گزارش برات نیوز، به دنبال اجرای طرح اختصاص برق رایگان به کم مصرف ها،حالا شرکت گاز هم قصد دارد تا از ابتدای دی ماه جاری به کم مصرف ها گاز رایگان عرضه کند.

مدیرعامل شرکت گاز درباره شرایط اختصاص گاز رایگان اظهار کرد: مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر 200 مترمکعب باشد گازبهای آنها به طور کامل بخشیده شده و رایگان محاسبه می شود.

البته نکته قابل توجه این جاست که واقعا می توان مصرف گاز را تا میزان زیر 200 متر مکعب می توان کاهش داد .

 به گفته حسن منتظر تربتی همچنین مقرر شده که دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف خود را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد .

عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها و حمایت از خانوارها

وی افزوده است: به این ترتیب از 27 میلیون واحد مصرف کننده 33 تا 40 درصد شامل بخشودگی می‌شوند که هم کمک به اقتصاد خانوار و هم کمک به تولیدکنندگان گاز خواهدبود.

مدیر عامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 10 میلیارد متر مکعب نسبت به سال گذشته تولید گاز افزایش یافته است، گفت: سال گذشته میزان تولید گاز 193 میلیارد متر مکعب بود که اکنون به 203 میلیارد متر مکعب رسیده است.

افزایش 10 میلیارد متر مکعبی مصرف گاز

وی خاطر نشان کرد: از میزان 10 میلیارد متر مکعبی افزایش ،تولید هفت میلیارد متر مکعب به مصرف خانگی و تولید سه میلیارد متر مکعب جهت تامین گاز نیروگاه‌ها ارسال می‌شود .

منتظر تربتی همچنین تصریح کرد: در آذرماه امسال روزانه 52 میلیون متر مکعب گاز افزایش تولید داشته‌ایم که معادل دو فاز پارس جنوبی است و در عین حال در آذرماه در بخش خانگی 46 میلیون متر مکعب افزایش مصرف خانگی و 9 میلیون متر مکعب به نیروگاه‌ها ارسال شد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ضمن تاکید بر اینکه بیشتر گاز تولیدی به مصرف بخش خانگی می‌رسد، گفت: تلاش درجهت بهینه سازی مصرف و صرفه جویی باید به شکل جدی تر و بهتری انجام شود و بر این اساس عرضه گاز رایگان به کم مصرف ها اجرایی شود.

 وی در ادامه افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در بخش تجهیزات موتورخانه‌ها و اصلاح آن، باید اطلاع رسانی های بیشتری انجام شود تا مردم درجریان این اقدامات قرارگیرند.

به گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز مردم باید نسبت به اصلاح و تعمیر موتورخانه‌ها اقدام کنند تا ما بتوانیم گاز بیشتری را به صنایع تخصیص دهیم.

دغدغه رهبری بر رایگان شدن آب و برق و عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها

منتظر تربتی با اشاره به دغدغه رهبری مبنی بر رایگان شدن آب و برق و گاز برای دهک‌های پایین جامعه گفت: بعد از طرح این موضوع در سران قوا در هیات دولت به تصویب رسید.

وی خاطر نشان کرد: بنا بر آنچه مقرر شده مصرف‌کنندگان گاز کشور در پنج اقلیم تقسیم شدند که 98 درصد مصرف‌کنندگان در اقلیم‌های یک و دو و سه زندگی می‌کنند.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ادامه داد: طبق بخشنامه صادره جامعه به 10 دهک تقسیم می‌شوند که میزان مصرف گاز سه دهک (30 درصد جامعه) 10 درصد است. سه دهک بعدی 25 درصد مصرف و سه دهک آ‌خر 50 درصد گاز خانگی را مصرف می‌کنند.

به گفته وی در صورت صرفه جویی بهینه مشترکان عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌هااجرایی می شود.

اجرای طرح تشویقی عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها

وی با بیان اینکه اجرای طرح عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها از ابتدای دیماه خواهد بود افزود: بنا بر این مصوبه قبوض بخشی از خانوارها رایگان خواهد شد. بخش دیگری نیز که مصرف بالایی دارند باید تشویق به قرارگیری در این محدوده شوند.

این مقام مسوول در شرکت گاز بیان کرد: چنانچه مصرف‌کنندگان نسبت به میانگین سال‌های 96 و 97 ، 10 درصد از مصرف خود را کاهش دهند گازبهای آنها با 15 درصد کاهش محاسبه می‌شود .

بیشتر بخوانید: افزایش ۹۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز

وی درادامه گفت: همچنین برای جلوگیری از مصرف دهک‌های بالا اگر مصرف‌کنندگان پرمصرف 15 درصد افزایش نسبت به سال 96 و 97 داشته باشند قیمت گاز برای این دسته از مشترکین 15 درصد افزایش می‌یابد.

منتظر تربتی درباره هزینه بخشودگی گازبها برای مجموعه شرکت گاز گفت: پیش بینی می‌شود نزدیک 400 تا 500 میلیارد تومان هزینه تحمیل شود که از بخش‌های دیگر پوشش داده خواهد شد و هزینه‌ای به مردم تحمیل نمی‌شود.

برنامه ای برای واردات گاز نداریم

وی درباره احتمال واردات گاز با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر زمستان سرد امسال و احتمال افت فشار و افزایش مصرف گاز گفت: ما همچنان برنامه‌ای برای واردات نخواهیم داشت و نیاز کل کشور از منابع داخلی تامین خواهد شد.

تربتی ضمن تاکید بر اجرای طرح عرضه گاز رایگان به کم مصرف‌ها یادآور شد: اعمال جرائم مشترکان پرمصرف از 16 آبان خواهد بود و قبوض مجانی از ابتدای آذرماه محاسبه خواهد شد.

این مقام مسوول درباره اینکه آیا افزایش گازرسانی منجر به مصرف گاز می‌شود یا خیر گفت: 15 تا 20 میلیون متر مکعب از مصرف گاز مربوط به خانوارهای جدیدی است که به شبکه گاز متصل شده‌اند اما افزایش 30 میلیون متر مکعبی ناشی از افزایش مصرف خانگی بیشتر هم به دلیل کرونا، باز شدن پنجره‌ها و افزایش درجه حرارت وسایل گرمایشی است.

موازات توسعه بهینه سازی مصرف گاز و کاهش سرانه مصرف

معاون وزیر نفت در ادامه اعلام کرد: طی سال‌های گذشته مبنای ما این بوده که به موازات توسعه بهینه سازی مصرف گاز نیز صورت گیرد تا سرانه مصرف کاهش یابد .

وی افزود: توسعه نباید همراه با افزایش مصرف باشد اما تاکنون این اتفاق افتاده هر چند تلاش ما این بوده که رفاه عمومی فراهم شود اما امیدواریم مصرف نیز بهینه شود.

آمادگی شرکت گاز برای مواجهه با سرمای زمستان

منتظر تربتی اعلام کرد: تمامی تدابیر لازم جهت آ‌مادگی شبکه برای تامین گاز زمستان مهیا شده و اولویت ما تامین گاز خانگی است تا با افت و قطعی مواجه نشود اما اگر مصرف افزایش یابد از میزان گاز ارسالی به صنایع و نیروگاه‌ها کم می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر تمرکز ما در بخش توسعه در توسعه ایستگاه‌های تقویت فشار و به بهره‌برداری رساندن آنها بوده است افزود: پنج ایستگاه روی خط ششم سراسری به بهره‌برداری رسیده است. هر سال به طور متوسط پنج تا هفت ایستگاه تقویت فشار به شبکه اضافه می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *