عضو هیات رئیسه مجلس اعلام کرد: انتقال فناوری و تجربیات چینی ها در حوزه حقوقی مسکن شرط انبوه سازی آن ها در کشور است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که پیش از این نمایندگان مجلس از مذاکره با چینی‌ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید خبر داده بودند.

نمایندگان مجلس بر این تاکید داشتند که ممکن است ساخت واحدهای مسکونی طرح جهش تولید توسط چینی ها مورد انتقاد انبوه سازان داخلی قرارگیرد.

فعالیت مشروط چینی‌ها در حوزه ساخت و ساز مسکن

اما باید توجه داشت که این قرارداد در صورت بهبود سرعت و فناوری ساخت مسکن مطابق استانداردهای روز دنیا، می‌تواند عامل ایجاد تحول در سرعت و کیفیت ساخت مسکن کشور باشد.

درهمین حال، مجلسی ها برای ورود شرکت های چینی به بخش مسکن کشور شرایطی را تعیین کردند.

براساس این گزارش، عضو هیئت رئیسه مجلس با اعلام شرط ورود شرکت‌های چینی در طرح نهضت ملی مسکن، گفت:

 توقف طرح مسکن مهر قیمت مسکن را چند ۱۰۰ درصد افزایش داد.

قابلیت های ایران در علوم «های تک» در میان سایر کشورهای دنیا

مجتبی یوسفی درباره حضور شرکت‌‌های چینی در “طرح نهضت ملی مسکن” اظهار کرد:‌

ساختار نظام مهندسی و بنیه فنی و مهندسی کشور در طول سال‌ها بعد از انقلاب با وجود تحریم‌های ظالمانه نه تنها نیاز داخلی را به راحتی رفع کرده بلکه در علوم “های تک” نیز در میان کشورها جهان حرف برای گفتن داشته است.

وی ادامه داد: ایران قابلیت ساخت نیروگاه و پالایشگاه در کشورهای دیگر را نیزدارد.

از این رو می‌توانیم نیاز خودمان را در تولید مسکن و خدمات فنی و مهندسی بر طرف کنیم. 

یوسفی خاطر نشان کرد: از طرفی به دلیل وجود متخصصین و نیروهای توانمند داخلی علم و تکنولوژی فنی و مهندسی بسیار خوبی در اختیار داریم اما به دلیل نبود حمایت کافی، در حوزه صنعتی سازی ساختمان تجربه نداریم.

تذکر و تاکید مجلس بر مشکلات اجرای طرح مسکن مهر

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد:

از این رو پروژه مسکن مهر نیز به دلیل تجربه پایین، به صورت سنتی ساخته شد و دارای مشکلات مختلفی در حوزه فنی و مهندسی نیز بود و این ضعف در کنار تمامی محاسن پروژه مسکن مهم وجود داشت.

 هرچند باید توسط دولت بعد تکمیل و اصلاح می‌شد اما بدون معرفی جایگزین به صورت کامل متوقف شد و زمینه رشد چند 100 درصدی مسکن در سال‌ها اخیر را فراهم کرد.

وی درادامه اضافه کرد:

 اگر همکاری با شرکت‌های چینی در طرح نهضت ملی مسکن با هدف انتقال فناوری باشد ایرادی ندارد.

یوسفی همچنین یادآور شد: استفاده از تجریبات آنها در موضوعات حقوقی مانند اجاره داری حرفه‌ای، عرضه مسکن در بورس، ساخت و ساز توسط صندوق های سرمایه گذاری و صنعتی سازی ساخت مسکن باشد، در یک بازه زمانی کوتاه مدت  نیز ایرادی نخواهد داشت.

اجرای قانون جهش تولید و ایجاد ظرفیت مناسب در حوزه مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد:

مسکن، پیشران و موتور محرکه اقتصاد و فعال کننده 186 رشته شغلی اعم از نیروهای حمل و نقلی، شرکت‌های  تولید مصالح است.

این نماینده مجلس گفت: ساخت سالانه یک میلیون خانه بر اساس قانون جهش تولید مسکن ظرفیت بسیاری خوبی برای کشور در شرایط فعلی که با مشکلات تامین ارز و تامین منابع مالی مواجه هستیم، فراهم کرده است.

وی ادامه داد: بنابر این اگر قرار باشد مانند دولت سابق به دلیل عدم توجه به توانمندی‌های داخلی به جای دریافت تکنولوژی به وارد کننده لوازم غیر ضروری تبدیل شویم با آن مخالف هستیم.

موافقت مجلس با ساخت و ساز چینی ها در مدت زمان کوتاه

یوسفی تاکید کرد: اگر ساخت و ساز با منابع مالی که مجلس بر اساس قانون جهش تولید مسکن پیش بینی کرده است، محلی برای اشتغال و درآمدزایی شرکت‌های خارجی شود به شدت با آن مخالف هستیم .

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اما اگر بنا به استفاده از فناوری و تجربه حقوقی آنها در مدت زمان کوتاه باشد، مشکلی وجود ندارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *