1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. عملکرد بانک‌ها علیه رشد تولید در کشور
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

عملکرد بانک‌ها علیه رشد تولید در کشور

پرداخت تسهیلات

در حالی که مقام معظم رهبری و مسوولان دولت بر رشد و توسعه تولید در کشور تاکید دارند و بانک‌ها را مکلف به پرداخت تسهیلات تولید کرده اند، در گزارش‌های آماری دیده شده حاکی از این است که بانک‌ها ضد تولید عمل کرده اند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که به گفته مسوولان و کارشناسان حوزه تولید و صنعت در سال گذشته بانک‌ها درراستای توسعه تولید اقدام موثری نداشته اند.

موضوع رشد تولید داخلی چند سالی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و مقام معظم رهبری نیز در شعار چند سال اخیر بر این مهم تاکید داشته اند.

لزوم استفاده از فرصت ها و تهدیدها در جهت رشد تولید و مقابله با تحریم

تولید داخلی به منزله استفاده درست و روزآمد از فرصت‌ها و تهدیدها در شرایط تحریم، است تا با توجه به توسعه آن در کشور رشد اقتصادی نیز حاصل شود.

این درحالی است که یکی از مسایل مربوط درخصوص حمایت از تولید برعهده بانک ها قرار گرفته است. بطوری‌که این مراکز پولی ومالی با بهره مندی از انظباط مالی و حرکت در مسیر آن ضمن کنترل تورم می توانند سرمایه‌ها را به سمت تولید هدایت کرده و موجبات رشد اقتصادی را برای کشور فراهم کنند.

البته که با توجه به رشد قارچ گونه موسسات مالی و اعتباری نه تنها بانک ها را به بنگاه هایی برای کسب و کار خود فراهم کرده بود بلکه موجب زیان عده ای از مردم شده و تاب آوری بدنه اقتصادی کشور را در برابر فشارها و تحریم های خارجی کاهش داد.

مقاومت بانک‌ها و کاهش و یا تعطیلی بخش تولید

درهمین حال، مقاومت بانک‌ها در مقابل واحدهای تولیدی تا جایی پیشروی کرده که بسیاری از این واحدهای تولیدی در کشور یا با کاهش تولید و یا با تعطیلی مواجه شده اند.

عدم حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی درحالی است که رشد و بهبود اقتصاد کشور در گروی توسعه تولید داخلی است .

درهمین خصوص، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است: فرآیندهای بانکی در سال‌های گذشته ضدتولید عمل کردند و منجر به کاهش تولید یا تعطیلی بسیاری واحدها شدند.

محمد مهدی برادران درادامه افزوده است: آثار تصمیمات غلط و غیرکارشناسی گذشته شاید تا دو سال در فرآیندهای تولید و مصرف باقی بماند و تاثیرگذار باشد.

تغییرات نظام بانکی و اصلاح روند فرایندهای بانکی

وی خاطر نشان کرده است که با تغییراتی که در نظام بانکی شاهد هستیم و همچنین حضور افراد متعهد و طرفدار تولید در نظام بانکی، اصلاح فرایندها و روندها را شاهد خواهیم بود.

این مقام مسوول ادامه‌داده است که اکنون درصد عمده‌ای از منابع بانکی به سمت کالاهای تقلبی یا قاچاق می رود، در حالی که انتظار نظام تولید از مجموعه بانکی این است که تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.

برادران با اشاره به شعار امسال و لزوم توجه به تولید دانش بنیان، گفت: مقدمه دانش‌بنیان شدن تولید است، در این راستا ابتدا باید به موضوعاتی نظیر افزایش و جهش تولید پرداخته شده و فرایندهای نادرست اصلاح شود.

عدم توجه بانک ها به قانون و مانع تراشی در مسیر واحدهای تولیدی

درهمین راستا، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش گفته بود: امروز بانک‌ها یکی از موانع بر سر تولید هستند و متاسفانه به قانون و دستور مقامات عالی توجه ندارند.

شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان در مجلس اظهار کرده بود: بانک‌ها بر اساس تبصره ۱۸ در سال ۱۴۰۰، ملزم شدند تا میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده در بودجه و حتی دو برابر آن را برای رونق تولید پرداخت کنند، اما تا این لحظه یک ریال برای تولید پرداخت نکردند.

وی بیان کرده بود که متاسفانه مردم و تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات سرگردان هستند و حتی برخی از بانک‌ها به بهانه پایان سال مانع پرداخت وام‌ها شده اند و یا بهانه اعتبار سنجی را مطرح می‌کنند، این در حالی است که برای نجات واحدهای تولیدی پرداخت این تسهیلات واجب است.

پرداخت تسهیلات

کارشکنی‌های بانک عامل در پرداخت تسهیلات

نماینده مردم سیرجان در مجلس تاکید کرده بود: در نهایت بانک‌های عامل به متقاضیان اعلام می‌کنند قادر به پرداخت ۲۰ میلیون تومان هستند و اخیرا برخی‌ها نیز از متقاضیان وام طلب نامه از فرماندار، استاندار و نماینده مجلس را دارند که نیازی به این مکاتبات وجود ندارد، اما در عین حال بانک‌های عاملی هستند که تا این لحظه بیش از یک میلیون وام بدون سود به متقاضیان مانند بانک رسالت پرداخت کردند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرده بود که در موضوع وام‌ها، تسهیلات وام‌های کشاورزی و یا استمهال وام‌های کشاورزی، موضوع خشکسالی و اخیرا سیل نیز با کارشکنی‌هایی از سوی بانک‌های عامل روبرو هستیم که با روح کلی قانون منافات دارد، لذا از دولت می‌خواهیم شخص آقای رئیس جمهور، معاون اول و معاون اقتصادی دولت تدابیری در این خصوص داشته باشند.

از طرفی عدم شفافیت در اعطای تسهیلات از سوی بانک ها به بنگاه های اقتصادی نیز یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به آن پرداخته شود زیرا برخی از بانک ها به بنگاه های اقتصادی قوی تر تسهیلات پرداخت می کنند اما برخی بنگاه های ضعیف و یا واحدهای تولیدی نیازمند حمایت مالی از این تسهیلات بی بهره اند.

ضرورت ساماندهی بنگاه های اقتصادی غیر فعال

درهمین خصوص چندی پیش رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته است: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی تفاوت قائل شوند و به بنگاه‌هایی با عملکرد شفاف وام پرداخت کنند.

محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرده که درحال حاضر ۸۵ هزار واحد تولیدی در کشور وجود دارد که ۱۵ درصد آنها تعطیل، ۲۵ درصد نیمه تعطیل و تنها ۶۰ درصد فعال هستند.

وی ادامه داده است: باید تلاش کنیم از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی که توجیه اقتصادی دارند، استفاده و بنگاه‌های اقتصادی غیرفعالی که امکان فعالیت دارند را ساماندهی کنیم.

لزوم استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره سلامت نظام بانکی کشور گفته است: بسیاری از سامانه‌ها در نظام بانکی با هم در ارتباط نیستند و امکان پردازی و تحلیل محتوایی وجود ندارد؛ براین اساس باید سامانه یکپارچه اطلاعات استقرار یابد.

ابراهیمی خاطر نشان ساخته که نظام بانکی در پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی تفاوتی بین بنگاه‌هایی که عملکرد آنها شفاف است و بنگاه‌های دیگر که فعالیت آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، قائل نیست. در حالی که باید در پرداخت تسهیلات این امر مورد توجه قرار گیرد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست