فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از هفته اول دی ماه آغاز می شود.

به گزارش برات نیوز، محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا از احتمال آغاز فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی از هفته اول دی ماه خبر داد.

مینو محرز درباره زمان آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی اظهار کرد: احتمالا فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی از هفته اول دی ماه به بعد با حضور 56 داوطلب آغاز می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تعداد متقاضی بسیار زیاد برای انجام تست انسانی، فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با ۵۶ نفر آغاز می‌شود.

اجرای فاز اول تست انسانی واکسن کرونا با 56 نفر

وی در ادامه افزود: در فاز اول تست انسانی واکسن دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود. یعنی ابتدا یک تزریق را انجام داده و دو هفته بعد هم تزریق دوم را انجام می‌دهند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه شیوع بیماری کووید-۱۹ در سطح شهر زیاد است گفت: ممکن است آنتی‌بادی افراد دچار اشکال شود به همین دلیل در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می‌شوند.

وی ادامه داد : بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، وضعیت آنتی‌ بادی افراد چک می‌شود.

این درحالی است که  برخی کارشناسان معتقدند که در افرادی هم که به کووید-۱۹ مبتلا شدند، بعد از سه ماه می‌توانند واکسن تزریق کنند. زیرا نمی‌توان همه را تست کرد.

شرایط مورد نیاز داوطلبان شرکت در فاز اول تست انسانی واکسن

وی درباره شرایط داوطلبان شرکت درفاز اول تست انسانی واکسن کرونا، گفت: این افراد باید کاملا سالم باشند، سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را نباید داشته باشد و آنتی‌بادی‌ داوطلبان باید منفی بوده و بین ۱۸ تا ۵۰ سال باشد.

محقق اصلی پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی درباره پوشش بیمه‌ای داوطلبان تزریق واکسن کرونا، گفت: سری اول یک هدیه‌ای به آنها تعلق می‌گیرد و تحت پوشش بیمه نیز قرار می‌گیرند.

دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا بهار 1400

محرز درباره زمان دسترسی به واکسن ایرانی کرونا گفت: اگر همه چیز با موفقیت پیش رود و تایید آن را هم از سازمان بهداشت جهانی دریافت کنیم،در اواخر بهار بتوانیم واکسن کرونای ایرانی را داشته باشیم.

تعداد بیش از حد مورد نیاز داوطلب انجام تست انسانی

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره برخی فضاسازی‌های رسانه های معاند درباره عدم وجود داوطلب برای فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی، گفت: برخی از افراد اقدام به انتشار اخبار دروغین درباره نبود داوطلب برای انجام فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کردند.

بیشتر بخوانید: دسترسی واکسن کرونای ایرانی تا تیر 1400

وی در ادامه افزود: درصورتی که اصلا موضوع نبود داوطلب برای انجام این تست واقعیت ندارد و تعداد داوطلبان بیش از حد مورد نیاز هم بوده است .

محرز با تاکید براینکه ایران باید واکسن کرونای خودش را تولید کند، گفت: باید بتوانیم خودمان واکسن‌های مورد نیازمان را بسازیم ودانش و تکنولوژی این کار هم وجود دارد.

آغاز تزریق واکسن فایزر و مدرنا در آمریکا

وی افزود:در حال حاضر فقط دو واکسن کرونای فایزر و مدرنا تاییدیه دریافت کرده‌اند که در آمریکا واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند.

محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا ضمن اجرای فاز اول تست انسانی واکسن اعلام کرد: ابتدا پرستاران و کادر بهداشت و درمان را واکسینه می‌کنند و بعد به سراغ افراد مسن و در معرض خطر می‌روند.

محرز همچنین گفت: با توجه به اینکه تعداد واکسن وتولید شده در دنیا به اندازه ای نیست که برای همه در دسترس باشد.

به گفته وی،واکسن آسترازنکا هم مقداری عقب افتاد که آن هم اگر به زودی تاییدیه دریافت کند، تعداد واکسن برای دنیا بیشتر می‌شود.

تزریق به شرط صورت ایمنی 60 تا 70 درصدی واکسن

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا خاطر نشان کرد:در دنیا معتقدند که حتی اگر واکسن ۶۰ تا ۷۰ درصد هم مفید باشد، باید آن را تزریق کرد.

وی درادامه گفت: واکسن‌های ویروس‌های ضعیف شده و کشته شده هم ایمنی بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد هم ایجاد می‌کنند و تمام علمای اپیدمیولوژی دنیا معتقدند که هرنوع واکسنی هست، تزریق کنید تا مصونیت ایجاد کند.

محرزضمن اشاره به نامشخص بودن زمان مصونیت این واکسن خاطر نشان کرد: آنطور که در مقالات گفته می‌شود، زمان مصونیت شاید از یکسال هم بیشتر باشد و شاید تا سه سال هم مصونیت بدهند یا اینکه حداقل مانند آنفلوآنزا قرار باشد سالی یکبار واکسن تزریق شود.

ساخت واکسن ایرانی کرونا بر پایه ویروس کشته شده و ضعیف شده

وی اظهار کرد: واکسن کرونای ایرانی بر اساس متد ویروس کشته شده و ضعیف شده است که این نوع واکسن هم مصونیت خوبی می‌دهد.

محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا یادآور شد: در دنیا واکسن‌هایی که با این روش تولید شدند، بالای ۷۰ درصد و شاید تا ۹۰ درصد هم مصونیت دهند که برای جامعه کافی است.

انجام تمامی آزمایشات لازم در فاز اول تست انسانی واکسن

وی درباره نحوه ثبت نام افرادی که تمایل به شرکت در این فاز دارند، گفت: موسسه‌ای که این اقدام را انجام می‌دهد، وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بوده و متقاضیان باید به این موسسه مراجعه کنند.

محرز ضمن اشاره به این موضوع که اگر متقاضیان شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب می‌شوندگفت:تمام آزمایشاتی که در پروتکل نوشته شده، برایشان انجام شده وبه طور کامل معاینه می‌شوند و اگر واجد شرایط باشند، واکسن برایشان تزریق می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا همچنین گفت: در این فاز بعد از تزریق اول واکسن، یک بار آنتی‌بادی افراد چک می‌شود تا ببینیم میزان آنتی بادی چقدر افزایش می‌یابد.

وی افزود: بعد از دو هفته تزریق دوم انجام می‌شود و دوباره بررسی‌ها انجام می‌شود. همه این موارد به طور دقیق در پروتکلی تدوین شده که انجام می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *