یک داستان همیشگی. فرار مالیاتی . فرار مالیاتی اتفاقی است که از دوران کهن گربانگیر مشاغل و دولت‌ها بوده و همچنان ادامه دارد. هر دولت و کشوری هم مسیرهای مختلفی برای مبارزه با فرار مالیاتی در نظر گرفته‌ است. مثلا در ایران هم این راه‌ها در طی سالیان مختلف آزمون و خطا شده‌اند.

بانک مرکزی اعلام کرده که حداقل هفت سامانه پایش، کنترل و مدیریت خدمات نوین بانکی تا آخر سال اجرا خواهد شد. این طرح ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی و سفته بازی در نظر گرفته شده است. فرار مالیاتی موضوعی است که باید جدی‌تر به آن پرداخته شود و همچنین باید سریع‌تر جلوی روش‌های فرار مالیاتی را گرفت.

عدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در این باره، گفت: یک هدفگذاری تورمی کردیم که در یکسال از خرداد امسال تا خرداد سال آینده هدف تورم ۲۲ درصدی را با یک یا دو درصد بالا و پایین خواهیم داشت و این مهمترین وظیفه بانک مرکزی است و الان در حال پایش آن هستیم.

بانک مرکزی اعلام کرده که با کنترل نقدینگی در پنج ماهه ابتدایی امسال رشد پایه پولی ۴ درصد و رشد نقدینگی ۱۲ درصد بوده است. با همکاری سیستم بانکی کارهای خوبی شده و مورد لطف مقام معظم رهبری هستیم، افزود: بدون حمایت ایشان نمی‌توانیم کارهای بسیار سخت و حساس بانک مرکزی را پیش ببریم؛ چنانکه در دو سال گذشته همه حمایتهای ایشان در امور به ما کمک کرده که کارها را با قدرت پیش ببریم و در مقابل کسانی که بخواهند بازار پول را بهم بریزند، بایستیم.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی برای خریداران سکه

رییس کل بانک مرکزی معتقد است که حفظ ارزش پول ملی به تولید ملی و رشد اقتصادی کشور بر می‌گردد و ما باید اول بر رشد اقتصادی کشور تکیه کنیم، گفت: وقتی اقتصاد کشور تقویت شد، پول ملی هم تقویت می‌شود و در کنار آن ضمن گسترش صادرات به کنترل واردات هم کمک می‌شود و همه اینها را در چارچوب کنترل تورم می‌بینیم که اگر کنترل نشود، نمی‌توانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم و در نتیجه تورم به ارز آسیب رسانده و می‌تواند موجب فعالیت‌های سفته بازانه و غیرمولد شود.از این رو در همه این موارد باید ضمن توجه به کنترل تورم باید سیاست‌های بانک مرکزی که به صورت مستقل تصمیم گیری می‌کند تا بتواند نقدینگی و تورم را کنترل کند و به رشد اقتصادی کمک شود، مورد توجه قرار گیرد .

وی افزود: البته حمله‌ای که در دو سال گذشته دولت آمریکا به اقتصاد ایران کرد و هدف‌های زیادی داشت که اقتصاد در همان سال اول متلاشی شود و امیدهای زیادی به این کار بسته بودند ولی با مقاومت مردم و عنایت های مقام معظم رهبری و تلاش دولت به هدف خود نرسیدند ولی فشارها هنوز در اوج است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در دو مرحله سال های ۹۷ و ۹۸ و حتی اوایل امسال تلاش کردند که انتظارات تورمی را جهت دهی کنند که کشور دچار التهاب شود اما بانک مرکزی ایستادگی کرد و این تلاش‌ها برای حمایت از ثبات اقتصادی و بازارها بسیار تعیین کننده بود و آثار این ثبات از مرداد در بازار پول و نقدینگی مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه در طول سه دهه گذشته شاهد شکل گیری بانک‌های ناتراز بوده‌ایم، تصریح کرد: نقدینگی کنترل نشده ناشی از ناترازی بانک‌هاست که خود را به صورت اضافه برداشت از بانک مرکزی و معوقات در اقتصاد نشان می‌دهد. ما این موضوع را مورد هدف قرار دادیم و به دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم .

وی درباره طرح اصلاح نظام بانکی اظهار داشت: نمایندگان مجلس در حال بررسی طرحی هستند که می‌تواند مبدا یکسری تحولات باشد و اگر بتوانیم هماهنگ این طرح را پیش ببریم، اتفاقات خوبی در سال‌های آینده برای نظام بانکی رخ می‌دهد.

همتی با بیان اینکه زمانی که بانک‌ها با ثبات باشند و افزایش سرمایه بدهند، در آینده شاهد رشد اقتصاد خواهیم بود، افزود: اقتصاد ما بانک محور است و ۹۰ درصد تأمین مالی توسط بانک‌ها انجام می‌شود، بنابراین نیازمند بانک‌های سالم و مستحکم برای ارائه خدمت در بازار مالی هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تسهیلات ویژه کرونا گفت: در جلسه ستاد کرونا بنده از طرف سیستم بانکی به رئیس جمهوری پیشنهاد اعطای تسهیلات را ارائه کردم و رئیس جمهوری پذیرفت و تاکید کرد که به سرعت انجام شود؛ بنابراین پیشنهاد دادیم ۷۵ هزار میلیارد تومان برای آسیب‌های ناشی از کرونا اختصاص یابد.وی تصریح کرد: برای همه خانوارهای یارانه بگیر یک‌میلیون تومان و برای برخی خانواده‌ها که اعضای بیشتری داشتند، ۲ میلیون تومان پرداخت کردیم که ۲۱ هزار میلیارد تومان از ۷۵ هزار میلیارد تومان را به این خانواده‌ها دادیم و مابقی آن به واحدهای کسب و کاری که آسیب دیده کرونا بودند، پرداخت شد. به این صورت که وام خانوارها قرض‌الحسنه و وام کسب و کارها با نرخ ۱۲ درصد بود.

همتی با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات را آغاز کرده‌ایم و مهلت آن را پیشنهاد دادیم که تا آخر شهریور تمدید شود، افزود: همچنین از پولی که باقیمانده است، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان را با موافقت رئیس جمهوری و ستاد کرونا برای کمک ودیعه مسکن اختصاص دادیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در چهار ماهه اول امسال اعطای تسهیلات نسبت به چهار ماهه پارسال ۶۷ درصد پیشرفت داشته که بی‌سابقه است، ادامه داد: طبق آمار تا پایان تیر امسال نرخ رشد ماهانه واحدهای صنعتی مثبت بوده که نشان دهنده برگشت به رونق در بخش اقتصاد غیر نفتی است و امیدواریم تا پایان امسال رشد اقتصادی غیر نفتی که در سه ماهه اول سال ۹۹ کاهش یافته بود، مثبت شود و بتوانیم این سه ماه را جبران کنیم.

همتی در مورد برخی انتقادهای مربوط به کاهش نرخ سود بانکی گفت: بانک مرکزی به هیچوجه سود بانکی را کاهش نداده است. سود بانکی در سال ۹۶ برای یک سال ۱۵ درصد تعیین شده بود اما چند بانک به دلیل ناترازی که داشتند، نرخ‌های سود بالا پرداخت می‌کردند و زمانی که طرح اصلاح نظام بانکی را آغاز کردیم، وارد مدار انضباط شدند و دیگر نیازی نبود که سود بالاتر از نرخ شورای پول و اعتبار را پرداخت کنند.

وی یادآور شد: حدود یک ماه پیش نرخ سود سپرده‌ها را یک درصد افزایش دادیم؛ بنابراین تغییر عمده‌ای در سود سپرده‌ها انجام نشده و فقط ترکیب سیالیت سپرده‌ها تغییراتی داشته است.

وی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: در طول دو سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد دلار ارز باز نگشته بود که دلایل مختلفی دارد. مثلاً همین ۲۵۰ نفری که اسامی آنها به قوه قضائیه ارائه شده، برخی افراد ضعیف و حتی کارتن خواب هستند که برایشان کارت یکبار مصرف بازرگانی گرفته‌اند و افراد دیگری از کارت ملی و کارت بازرگانی آنها استفاده کردند.

رئیس شورای پول و اعتباری افزود: از ۸ر۶ میلیارد یورو لیستی که به قوه قضائیه داده‌ایم، در بیشتر آنها مجموعه‌ کالاهایی را با کارت بازرگانی این افراد صادر می‌کردند. برای مثال ۷۰ نفر از این ۲۵۰ نفر فقط به چند نفر وصل هستند.

وی اضافه کرد: از صادرکنندگان بالای یک میلیون دلار هنوز ۲۰ میلیون دلار ارز بازنگشته که اعتقاد من این است که به دلیل خروج سرمایه بوده یا کالاهای خاصی را به صورت قاچاق و بدون ثبت سفارش وارد کرده‌اند.همتی با تاکید بر اینکه تا زمانی که واردات کالاهای غیر اساسی صورت گیرد و قاچاق به این عظمت وجود داشته باشد، بانک مرکزی نمی‌تواند به تنهایی بازار را کنترل کند، درباره عدم بازگشت بخشی از ارز حاصل ارز صادرات توضیح داد: بخشی از بازنگشتن ارز ممکن است توسط خصولتی ها انجام شده باشد و اینکه عدد کمتری گفته می‌شود، فرافکنی است. تمامی اعداد و اسامی در اختیار من است و در حال مذاکره با این افراد هستیم تا ارزی که در اختیار دارند، تعیین تکلیف شود تا ارز خود را چگونه به کشور وارد کنند؛ البته منظور ما از وارد کردن این ارز به چرخه اقتصادی کشور است که خودشان می‌دانند از چه راه‌هایی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مراقب سایت‌های جعلی اخذ مالیات باشید

وی درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و نگاه‌های متفاوت در این زمینه توضیح داد: از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم و هستم اما تابع سیاست‌های دولت هستیم زیرا قصد دولت دستیابی اقشار پایین جامعه به کالاهای اساسی است.

به گفته وی، پارسال ۱۵ میلیارد دلار کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شد و دولت هم معتقد به حذف این ارز است، اما به آثار اجتماعی آن دقت می‌کند و با تدابیر اتخاذ شده به تدریج حل می‌شود.

همتی در ادامه درباره آرامش بازار ارز اظهار داشت: الان بازار آرام است. البته این نرخ ارز بازار مطلوب و واقعی نیست، اما فشار بسیار زیاد است. در این خصوص سیاست‌های جدید ارزی را آغاز کردیم و شاهد نتایج آن هستیم و توازنی که مدنظر داریم، ایجاد شده و آثار آن را در بازار آزاد شاهد هستیم.

این مقام مسئول درباره تک نرخی شدن ارز توضیح داد: سیاست ما نزدیک شدن نرخ ارز نیما و بازار است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مقدمه تک ‌نرخی شدن ارز هم فراهم خواهد ‌شد.

وی ادامه داد: اقداماتی که اوایل امسال در اوج کرونا و افزایش هزینه‌ها انجام شد، در مجموع نرخ رشد پایه پولی در پایان مرداد نسبت به پایان مرداد پارسال ۴ درصد بوده و روند با ثبات تری داریم و شرایط بسیار خوبی شده که طلیعه کنترل تورم است.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره حمایت از تولید گفت: حدود ۶۷ درصد رشد تسهیلات داشتیم که بخشی به مردم و بخش عمده آن به سرمایه در گردش اختصاص یافته و ۳۳۴ هزار میلیارد تومان در چهار ماهه اول امسال تسهیلات پرداخت شده که ۶۱ درصد به سرمایه در گردش که همان تولید است، اختصاص یافته است.

همتی با تاکید بر اینکه رمزارزها حجم بالایی ندارند و حتی ارقام غیررسمی‌ها و غیرمجازها در طول یکسال تا ۲۵۰ میلیون دلار است که معامله می‌شود، بیان داشت: این رقم در مقابل ۴۰ میلیارد دلار واردات و صادرات کشور کوچک است ولی برای کسانی که در داخل ماینینگ می‌کنند، ظرف یکی دو هفته آینده ضوابطی را ابلاغ می‌کنیم.وی ادامه داد: یک سری اقداماتی برای کنترل ریال شده و برای تراکنش‌های ریالی کارهای بسیار اساسی را انجام دادیم که در این زمینه باید اسناد مثبته ارائه شود.همچنین تراکنش‌های ریالی به تدریج تحت کنترل بانک مرکزی قرار می گیرد.ما ۲۰۰ میلیون تراکنش در روز در رابطه با مسائل پولی داریم و حجم بالای تراکنش‌ها و گردش مالی را مدیریت می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: حداقل هفت سامانه پایش و کنترل و مدیریت خدمات نوین بانکی را تا آخر سال اجرا خواهم کرد و برای جلوگیری از فرار مالیاتی و سفته بازی، به مردم اطمینان می‌دهیم که کارهای بزرگی در بانک مرکزی شده است.

وی تصریح کرد: یک هدفگذاری تورمی کردیم که در یکسال از خرداد امسال تا خرداد سال آینده هدف تورم ۲۲ درصدی را با یک یا دو درصد بالا و پایین خواهیم داشت و این مهمترین وظیفه بانک مرکزی است و الان در حال پایش آن هستیم.

همتی افزود: در سال ۹۸ می‌خواستیم تورم را بیشتر کنترل کنیم ولی شوک کرونا اجازه نداد و در زمینه ارز هم اقداماتی را در نظر داشتیم که بین عرضه و تقاضا فاصله افتاد یا اینکه کشورهایی که قول داده بودند منابع ارزی ما را آزاد کنند، یک مقدار با تأخیر آغاز کردند، ولی ما تلاش می‌کنیم تا کنترل تورم و تعادل بیشتر نرخ ارز به صورت جدی ادامه یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *