با اعمال فرمول جدید قیمت گذاری خودرو، روش قیمت گذاری 18 خودرو براساس متوسط قیمت بازار تغییر کرد.

به گزارش برات نیوز،درحالی که بازار خودرو به شدت دررکود به سر می برد و هیچ خرید و فروشی دراین بازار انجام نمی شود کشمکش ها بر سر قیمت گذاری خودروها همچنان ادامه دارد.

قیمت خودرو موضوعی که همیشه با اعتراض مواجه بوده و گلایه مشتریان از قیمت بالای خودرو از یک طرف وگلایه خودروسازان داخلی برای به صرفه نبودن تولید نیز از طرف دیگری همراه موضوع قیمت گذاری خودرو است .

بازار خودرو و قیمت گذاری آن همیشه مورد بحث و کشمکش مسوولان است و دعوایی است که تمامی ندارد .

مدتی است که شورای رقابت اعلام کرده قیمت گذاری برخی از خودروهای همکلاس و سطح بالا را از دستورالعمل قیمت گذاری این شورا خارج می کند و قیمت برخی از خودروهای دیگر را نیز تغییر می دهد.

بررسی مجدد قیمت گذاری خودرو از مهرماه جاری

در همین راستا،رئیس شورای رقابت اعلام کرد که طی بررسی‌های صورت گرفته، فرمول قیمت گذاری 18 خودرو بر اساس متوسط قیمت بازار تغییر کرده است .

رضا شیوا در نشست خبری اعلام کرد از مهرماه مرکز ملی رقابت بررسی مجددی در مورد فرمول قیمت گذاری خودرو انجام داد.

وی درادامه خاطر نشان کرد: طی تصمیمات اخذ شده قرار نیست آزاد سازی قیمت خودرو صورت بگیرد و فقط خودروها تقسیم بندی شده است.

رییس شورای رقابت اظهار کرد: با توجه به تقسیم بندی خودروها، قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ و به گونه ای که برای عامه مردم به صرفه هستند،  بر اساس فرمول قبلی محاسبه می شود.

وی گفت: در مورد بخشی از خودروها فرمول جدید پیش بینی شده است که طی آن دیگر تورم بخشی که در فرمول قبلی سهیم بود در فرمول جدید قرار نگرفته و قیمت به نوعی بر اساس متوسط قیمت بازار محاسبه خواهد شد.

قیمت گذاری خودرو با فرمول جدید و افزایش تولید تا 50 درصد

شیوا اظهار کرد: براساس توافقات انجام شده مقرر شده تا خودروسازها ظرفیت تولید را تا ۵۰ درصد افزایش دهند و این می تواند هزینه تولید را کاهش دهد.

وی اعلام کرد: پژو پارس اتوماتیک، پژو ۲۰۶ اتو ماتیک، ۲۰۷ پانوراما، سمند سون پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس توربووهایما توربو s۵ دستی مشمول قیمت گذاری فرمول جدید می شود.

رییس شورای رقابت تصریح کرد: ، خودروهای هایما توربو s۷ اتوماتیک، k۱۳۱، ساینا s، کوئیک، شاهین، آریا برلیانس، چانگان و زوته نیز از دیگر خودروهایی است که شامل فرمول جدید قیمت گذاری می شود.

شیوا با اشاره به پیش فروش های قبلی گفت : پیش فروش خودروهایی که تا امروز(۹ دی) یعنی زمان اعلام تغییر قیمت فرمول انجام شده بر اساس فرمول قبلی محاسبه خواهد شد.

فرمول جدید قیمت و تغییر هر سه ماه یکبار آن

وی با اشاره به این‌که خودروهای مشمول فرمول قیمت گذاری جدید نیز با انجام قرعه کشی به فروش می‌روند اظهار کرد: بر این اساس هر سه ماه یکبار متوسط قیمت از سازمان حمایت دریافت شده و فرمول با متوسط قیمت مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

این مقام مسوول در شورای رقابت با بیان این‌که حال باید دید خودروسازها از این قیمت‌گذاری جدید خوشحالند افزود: این در حالی است که خودروسازان داخلی خواستار آزادسازی قیمت خودرو بودند.

وی ادامه داد:  با توجه به این‌که بازار خودرو براساس تشخیص شورای رقابت بازاری انحصاری است باید قیمت‌گذاری در آن با توجه به فرمول محاسباتی ما صورت بگیرد.

رئیس شورای رقابت اظهار کرد: با توجه به توافق صورت گرفته بین وزارت صنعت، معدن و معدن و خودروسازها برای افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت تولید این موضوع در فرمول جدید بسیار اهمیت دارد .

فرمول جدید قیمت گذاری خودرو و حذف دلالان

شیوا یادآور شد: خودروسازها باید سعی در عملیاتی کردن این افزایش ۵۰ درصدی داشته باشند چرا که در غیر این صورت هرچقدر که تولید آنها کمتر باشد در فرمول جدید قیمت نهایی نیز پایین‌تر خواهد آمد. حال باید منتظر عملکرد خودروسازها بود.

وی افزود:  به نظر می‌رسد فرمول جدید قیمت گذاری موجب افزایش قیمت در بازار شود اما در هر صورت منتظر هستیم دلال‌ها کم‌کم از این بازار خارج شوند چرا که دیگر قیمت‌ها و سود موجود برای آنها به صرفه نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *