با توجه به شنیده شدن آژیر خطر مشکوکی در غرب تهران و عدم فرود هواپیمای ترکیش ایر، روابط عمومی فرودگاه امام خمینی خبر احتمال سقوط این هواپیما را تکذیب کرده و اعلام کرد که به تصمیم خلبان پرواز در باکو نشست.

به گزارش برات نیوز، یک مقام مسوول در فرودگاه امام خمینی اعلام داشته که تغییر مسیر و عدم فرود هواپیمای ترکیش ایر به دلیل مسائل جوی و صلاحدید خلبان انجام شده و هیچ ارتباطی با شنیده شدن آژیر خطر در غرب تهران ندارد.

براساس این گزارش یک فروند هواپیمای ترکیش‌ایر که قصد فرود در فرودگاه امام‌خمینی (ره) را داشت، به دلیل بدی آب و هوا به فرودگاه باکو تغییر مسیر داد و در فرودگاه باکو به زمین نشست.

در همین حال برخی از رسانه‌های خارجی همزمانی این اتفاق با به صدا درآمدن آژیر خطر در غرب تهران را مشکوک و مرتبط به هم دانستند.

تکذیب ارتباط صدای آژیر و تغییر مسیر هواپیمای ترکیش ایر

اما یک مقام مسئول در فرودگاه امام خمینی (ره) این موضوع را تکذیب کرد و مدعی شد که این دو موضوع با یکدیگر ارتباطی نداشته اند.

این مقام مسوول در فرودگاه امام خمینی خاطر نشان کرد:

با توجه به تصمیم خلبان هواپیمای پرواز ترکیش‌ایرکه  به دلیل بدی آب و هوا تصمیم گرفت در فرودگاه امام خمینی فرود نیاید، دو فرودگاه آلترناتیو داشته است.

وی ادامه داد: این هواپیما یا باید در فرودگاه اصفهان و یا در فرودگاه باکو فرود می آمد که به تصمیم خلبان هواپیما در فرودگاه باکو می نشیند.

بیشتر بخوانید: آغاز به کار پرواز ایران ترکیه

این مقام مسئول بیان کرد: به دلیل بدی آب و هوا، دید افقی در فرودگاه امام خمینی (ره) کاهش یافته بود و خلبان نتوانسته بود هواپیما را در این فرودگاه بر زمین بنشاند.

سیاست های مختلف شرکت های هواپیمایی درباره وضعیت فرود

وی درباره اینکه چرا پس از پرواز ترکیش‌ایر، پروازایران‌ایر و ماهان در فرودگاه امام خمینی (ره) فرود آمدند، گفت:

سیاست شرکت‌های هواپیمایی با یکدیگر تفاوت دارد به طوری که برخی در دید کم به خلبان اجازه فرود می‌دهند و برخی هم اجازه نمی‌دهند.

این مقام مسوول یادآور شد: با توجه به سیاست ایرلاین های مختلف، به نظر می‌رسد هواپیمایی ترکیش‌ایر اجازه فرود به خلبان در دید ۸۰۰ متر را نداده است.

وی تاکید کرد: این موضوع در کتاب «عملیات هوانوردی» شرکت‌های هواپیمایی درج شده و به خلبانان دیکته می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، هواپیمای شرکت هواپیمایی ترکیش ایر که دیشب به دلیل شرایط آب و هوایی تهران به باکو رفته بود بامداد دیروز به فرودگاه امام خمینی (ره) تهران بازگشته و مسافران به سلامت از هواپیما پیاده شده‌اند.

مسافرگیری مجدد هواپیمای ترکیش ایر

همچنین مدیر روابط عمومی فرودگاه امام خمینی(ره) اعلام کرد:

هواپیمای ترکیش ایر که ساعاتی پیش مسافران خود را در فرودگاه امام خمینی پیاده کرد تا ساعتی دیگر از مبدا فرودگاه امام خمینی مسافر گیری و پرواز می‌کند.

فرشید حسینی ضمن اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال سقوط هواپیمای مسافربری ترکیش ایر در حوالی فرودگاه امام خمینی(ره) اعلام کرد:

موضوع سقوط هواپیما اصلا صحت ندارد و تنها دلیل عدم فرود پرواز، تصمیم خلبان این هواپیما بوده تا در شرایط جوی نامساعد فرود نیاید.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی تنها خلبان است که می‌تواند بر اساس قانون برای فرود آمدن یا نیامدن تصمیم بگیرد .

حسینی بیان کرد: خلبان هواپیمای ترکیش ایر به دلیل شرایط جوی نامساعد و وجود ابر‌های خطرناک CB اتصمیم گرفته که به سمت باکو برود.

پس از مساعد شدن آب و هوا دوباره به فرودگاه امام خمینی(ره) باز گردد.

فرود تمامی پرواز‌های فرودگاه امام خمینی (ره) بدون مشکل

مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) همچنین توضیح داد:

پس از فرود نیامدن هواپیمای ترکیش ایر، دیگر پرواز‌ها از جمله ایران ایر و ماهان از مبدا استانبول در فرودگاه امام خمینی(ره) بر زمین نشستند.

وی با بیان اینکه هواپیمایی ترکیش ایر ساعاتی پیش از باکو به ایران بازگشت، افزود:

تمامی مسافران این پرواز در سلامت کامل هستند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: این هواپیما ۲ فرودگاه جایگزین برای پرواز داشت که یکی از آن‌ها اصفهان و دیگری باکو بود که این خلبان تصمیم گرفت باکو را انتخاب کند.

حسینی ضمن اشاره نبود هیچ مشکلی برای پروازهای ترکیش ایر تصریح کرد:

بعد از این پرواز یک هواپیمای ترکیش ایر دیگر مسافر گیری کرده و پرواز انجام شده و این هواپیما هم تا ساعت دیگر مسافر گیری را انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *