فروشندگان طلا در هند مجبور به ارائه تخفیف برای چهارمین هفته متوالی شدند زیرا شمش طلا برای اکثر مصرف کنندگان خرده فروش جذاب نبود. اما با وجود پایین آمدن قیمت طلا، هنوز هم تمایل به خرید طلا بین عموم مردم پایین است.

علت پایین آمدن طلا، بدشگونی مراسم مردگان

به گزارش برات نیوز، تقاضا برای طلا در هند که دومین خریدار بزرگ این فلز گرانبها پس از چین است، به خاطر شروع مراسمی  به نام “Shradh”  (مراسم یادآوری مردگان در هند) بیش از پیش کاهش یافته است. هندیها در این بازه دو هفته ای که این مراسم برگزار می شود، خرید طلا را بدشگون می دانند.

قیمت داخلی طلا در هند در روز جمعه برابر با 51445 روپیه در هر 10 گرم معامله شد. اوج قیمت طلا در این کشور در ماه گذشته بود که به 56191 روپیه یعنی بالاترین حد خود رسید.

تخفیف های ارائه شده برای طلا با احتساب 12.5 درصد واردات و 3 درصد عوارض فروش به 30 دلار در هر اونس نسبت به قیمت رسمی داخلی رسیده است. این تخفیف قیمت در هفته گذشته برابر با 40 دلار بود.

تخفیف فروشندگان طلا در هند
تخفیف فروشندگان طلا در هند

تاثیر کرونا بر اقتصاد هند

درحالی که معمولاً تقاضا برای طلا در هند طی فصل فستیوال و جشن‌های اکتبر تا نوامبر افزایش یابد، بدتر شدن شرایط شیوع ویروس کرونا بر حساسیت خریداران تأثیر گذشته است. و با کاهش یک چهارمی، اقتصاد هند 25 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کوچک شده است.

یک فروشنده مستقر در بمبئی که وارد کننده شمش بانکی است در این باره می‌گوید:

«انتظار می رود در فصل جشن ها هم تقاضا به خاطر قیمت‌های بالا در همین سطح پایین که کمتر از حد معمول است باقی بماند.»

افزایش خرید مشتریان سنگاپوری

با این وجود افت قیمت جهانی طلا باعث استقبال خرید مشتریان در سنگاپور شد. برایان لان ، از نمایندگان شرکت GoldSilver ، گفت:

«تا زمانی که قیمت‌ها کاهش یابد، ما شاهد خرید بیشتری خواهیم بود و بسیاری از مشتریان اکنون در بازار طلا هستند ، اما خریدهای خرده فروشی چراغ خاموش پیش می‌رود.»

در ادامه یک نفر دیگر از فروشندگان طلا یعنی وینسنت کراو ، مدیر فروش Silver Bullion  نیز می گوید:

«میزان فروش قابل توجه بود، اما این فروش برای ما کمترین میزان در چهار هفته گذشته بود.»

تقاضا برای طلا در چین هم با وجود تخفیف های 45 تا 50 دلاری پایین است. این تخفیف‌ها در چین هفته گذشته 56 دلار بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *