مقامات انگلیسی طرحی را برای کاهش آلودگی هوا به مورد اجرا گذاشتند که به موجب آن ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2030 در انگلیس آغاز شود.

جلو انداختن طرح ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی

به گزارش برات نیوز، این ممنوعیت ابتدا قرار بود در سال 2040 اجرا شود، اما طی هفته گذشته، اقتصاددانان کمبریج از دولت خواستند که ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا سال 2030 جلو بیندازد.

به این ترتیب مقامات صنعت خودروی انگلیس و دولت این کشور اعلام کردند که ممکن است ممنوعیت فروش اتومبیل های جدید بنزینی و دیزلی را از ۱۰ سال دیگر آغاز کنند.

همچنین دولت انگلیس اعلام آمادگی کرده که ممنوعیت فروش این خودروها را از 5 سال دیگر و سریع­تر پیگیری کند.

فایننشال تایمز روز شنبه به نقل از مقامات صنعت خودرو و دولت انگلیس گفت که اکنون می توان این تاریخ را به سال 2030 رساند و تصمیم آن طی روزهای آینده اعلام می­ شود.

هدف طرح ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی چیست؟

این ممنوعیت در راستای رساندن انگلیس به اهداف اعلام شده در خصوص معاهدات آب و هوایی بود. این طرح ابتدا برای سال 2040 برنامه ریزی شده بود، اما زمستان سال گذشته بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که از سال 2035 مدل های جدید خودروهای بنزینی و دیزلی برای خرید در دسترس نخواهد بود.

تکلیف خودرهای هیبریدی چه می شود؟

البته فروش خودروهای هیبریدی یا ترکیبی که هم موتور الکتریکی و هم بنزینی دارند، ممکن است در دستورکار این طرح قرار نگیرد. احتمالا این خودروها همچنان تا 15 سال دیگر بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و مورد هدف این طرح نباشند.

بیشتر بخوانید: تولید خودروهای برقی درگیر ثبات مدیریتی است

اثرات مثبت این طرح بر آب و هوا و مشاغل

گفته می شود که این طرح که بر کاهش آلودگی هوا متمرکز است، موجب ایجاد بیش از 3000 شغل جدید خواهد شد.

همچنین طبق محاسبات اقتصاددانان این کشور ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در انگلیس موجب افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور به میزان 0.2 درصد می شود.

لازم به ذکر است که پیش از این موسسه طرفدار حفاظت از محیط زیست “صلح سبز” نیز خواستار کاهش 10 ساله جدول زمانی اولیه برای شروع این ممنوعیت شده بود و اعلام کرد که این امر باعث افزایش فعالیت اقتصادی و نرخ اشتغال خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *