شرکت نفتی توتال فرانسه قصد دارد فروش سهم 18 درصدی خود در میدان نفتی کردستان عراق که یک منطقه نیمه خودمختار است را آغاز کند.

سرمایه گذاری توتال فرانسه در تولید انرژی تجدیدپذیر

به گزارش برات نیوز، این فروش می­تواند 500 میلیون دلار نقدینگی برای توتال فرانسه ایجاد کند و این شرکت قصد دارد بخشی از آن را در سرمایه گذاری در تولید انرژی تجدیدپذیر تا سال 2050 صرف کند.

توتال پس از خرید شرکت مرسک اویل که بلوک سارسنگ در کردستان یکی از داراییهای مهمش بود، سهامدار این پروژه شد. این میدان نفتی بخشی از سرمایه‌های شرکت مارسک اویل بود.

ارزش 500 دلاری سهام میدان نفتی کردستان عراق

میدان نفتی بلوک اکتشافی سر سنگ در منطقه کردستان در شمال عراق ارزش 500 میلیون دلاری دارد و توتال با شرکت جفریز گروپ در مورد فروش احتمالی سهام خود در بلوک اکتشافی سر سنگ این منطقه همکاری می کند.

این شرکت توسط شرکت HKN Energy که زیرمجموعه هالیوود اینترنشنال انرژی است، اداره می شود.

عراق پس از عربستان سعودی دومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک به شمار می‌آید و تقریبا ۹۰ درصد از بودجه این کشور به درآمدهای نفتی وابسته است.

حرکت به سمت انرژی های کم کربن

توتل فرانسه قصد دارد کم کم به سمت انرژی­های کم کربن حرکت کند و شرایط سقوط قیمت نفت و رکود نفتی سال جاری نیز این شرکت را مصمم به انجام این کار کرده است.

بیشتر بخوانید: نفت عامل سقوط سهام کشورهای عربی

هدف توتال فرانسه این است که به یکی از 5 تولیدکننده برتر انرژی های تجدید پذیر در دنیا تبدیل شود.

در همین راستا پاتریک پویان، مدیرعامل توتال در ماه سپتامبر به روزنامه فرانسوی لی پاریسین گفته بود که این شرکت قصد دارد به یکی از پنج تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر برتر جهان تبدیل شود.

پویان پیش از این بیان کرده بود: «تمرکز ما روی پروژه هایی است که می توانند در قیمت پایین نفت و هزینه های بالاتر کربن دوام بیاورند. این بهترین راه برای حفاظت در برابر ریسک داراییهای بدون مشتری است.»

فعالیت توتال فرانسه در حوزه گاز مایع و برق

این شرکت قصد دارد دارایی های فرعی خود را به فروش برساند و آن را در جهت کاهش آلایندگی و افزایش تولید خود تا میزان یک سوم فعلی صرف کند.

بیشتر این افزایش تولید مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر می‌شود. نیمی از رشد تولید توتال گاز طبیعی مایع (LNG) و نیمی دیگر مربوط به برق خواهد بود.

فعالیتهای فعلی این شرکت شامل ۵۵ درصد نفت، ۴۰ درصد گاز و کمتر از پنج درصد برق تولید تجدیدپذیرهاست اما در سال ۲۰۵۰ فعالیت توتال به ۲۰ درصد نفت، ۴۰ درصد گاز و ۴۰ درصد انرژی تجدیدپذیر تقسیم می شود.

حمله به به خطوط نفت منطقه کردستان عراق

اواسط آبان ماه در پی حمله ای که به خطوط نفت منطقه کردستان عراق شد، صادرات نفت این منطقه برای مدتی متوقف شد.

یکی از موضوعات مورد مناقشه بغداد و اربیل، همین موضوع کنترل درآمدهای نفتی حاصل از صادرات از منطقه کردستان عراق است و این حکومت نیمه خودمختار گاهی در معرض حملات این چنینی قرار می گیرد.

 به همین دلیل چندی پیش دولت فدرال عراق پیشنهاد تاسیس یک شرکت نفتی جدیدی را مطرح کرد که به طور مشترک توسط بغداد و اربیل مدیریت می‌شود و عملیات تولید و صادرات نفت از منطقه کردستان را در اختیار داشته باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *