بورسمنتخب سردبیر

فروش سهام عدالت به دو صورت حضوری و غیرحضوری آغاز شد

مالکیت سهام عدالت

به‌نظر می‌رسد پس از انتشار ابلاغیه مقام معظم رهبری در زمینه فروش سهام عدالت، بانک‌های مختلف اقدام به‌ راه‌اندازی سامانه فروش این سهام کرده‌اند. روز گذشته(سه‌شنبه ششم خرداد 99)، این سامانه برای اولین‌بار در سایت بانک‌های صادرات، ملی، کشاورزی و پاسارگاد رونمایی شد و متقاضیان فروش سهام عدالت می‌توانند برای فروش سهام خود، از طریق این سامانه به‌صورت غیرحضوری اقدام کنند. با برات نیوز همراه باشید.

محمدرضا معتمد، معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس و اوراق بهادار در رابطه با فروش 30 درصد از سهام عدالت اذعان کرد زین پس فروش سهام عدالت برای دارندگان و مشمولین این سهام ممکن شده و متقاضیان می‌توانند 30 درصد از سهام خود را به‌فروش برسانند. او همچنین اضافه کرد برای ورود به بازار سرمایه و بورس باید از کارگزاران فعال در این زمینه مددجویی کرد اما به‌دلیل پراکندگی دارندگان سهام عدالت و عدم گستردگی کارگزاری‌های مربوطه، قصد داریم از شبکه بانکی جهت سهولت در انجام این امر استفاده کنیم. این موضوع به‌معنای آن است که عاملیت فروش سهام به بانک داده شده و سیستم بانکی موظف به جمع‌آوری اطلاعات لازم است. قرار است از روز شنبه فروش رسمی این سهام آغاز شود.

بیشتر بخوانید: از این پس می‌توانید 30 درصد سهام عدالت را بفروشید

طبق گزارشات ارسالی، تمامی افرادی که در سایت معرفی شده توسط سازمان خصوصی‌سازی، روش “مدیریت مستقیم” را برای نحوه مدیریت سهام عدالت خود تعیین کرده‌اند و همین‌طور تمامی افرادی که از طریق شماره شبای ثبت شده در سایت سازمان خصوصی‌سازی، سود سهام عدالت را در حساب بانکی خود دریافت می‌کنند، واجد شرایط برای فروش 30 درصد از سهام عدالت خود هستند. محمد معتمد اعلام کرد مبلغ فروش سهام عدالت به حساب‌های دارای شماره شبا واریز خواهد شد و نرخ فروش همان نرخ تابلو خواهد بود.

فروش سهام عدالت

در این میان دو بانک صادرات و کشاورزی علاوه‌بر روش مراجعه غیرحضوری، امکان مراجعه حضوری را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. در روش حضوری مشتریان هریک از بانک‌های مذکور، باید باتوجه به شماره شبایی که در سایت سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده‌اند، به یکی از شعب بانک خود مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام به فروش 30 درصد از سهام عدالت خود کنند. لازم به‌ذکر است سود حاصل از فروش این سهام پس از کسر کارمزد و مالیات فروش، به حساب فروشنده واریز خواهد شد.

در روش غیرحضوری، متقاضیان پس از ورود به سامانه مذکور، ابتدا باید کدملی، شماره شبای حساب معرفی شده به سایت سهام عدالت و سایر مشخصات خود را موردتایید قرار دهند. سپس با تایید اقرارنامه و اعطای اختیارات لازم به کارگزاری بانک مربوطه، زمان فروش و نوع سهام به عهده کارگزاری بانکی که در آن حساب دارند گذاشته خواهد شد. سپس با ارسال کدرهگیری به شماره تلفن‌همراه فروشنده سهام، روند فروش آغاز می‌گردد.

فروش سهام عدالت در کدام بانک‌ها؟

متقاضیان فروش که مشتری بانک صادرات هستند از طریق لینک https://sahamedalat.bsi.ir و متقاضیانی که مشتری بانک کشاورزی هستند از طریق لینک https://ib.bki.ir/pid161.lmx می‌توانند جهت فروش غیرحضوری اقدام کنند.

به‌دلیل وجود شرایط خاص حاصل از بیماری کرونا و همچنین سهولت در انجام کارهای مربوط به فروش سهام، بانک‌های ملی و پاسارگارد تنها امکان مراجعه غیرحضوری را برای مشتریان خود فراهم نموده‌اند.

در همین راستا بانک ملی ایران اعلام کرده است تمامی امور مربوط به ثبت سفارش متقاضیان فروش سهام از طریق درگاه‌های مختلف این بانک اعم از بله، ایوا، نشان بانک و همچنین سایت بانک اجرا خواهد شد. مشتریان بانک ملی هم‌اکنون می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌های مذکور، ضمن وارد کردن شماره ملی و شماره  شناسنامه خود نسبت به تکمیل و تایید فرم اقرار نامه و درخواست فروش سهام عدالت خود اقدام کنند. جزئیات و اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، به‌زودی از طریق سایت و کانال بانک در اپلیکیشن بله اعلام خواهد شد.

همچنین مشتریان بانک پاسارگاد نیز می‌توانند از طریق سایت این بانک به نشانی  https://www.bpi.ir ، نسبت‌به ثبت درخواست فروش سهام عدالت خود اقدام کنند. مانند روند کار بانک ملی، کلیه‌ امور مربوط به ثبت سفارش متقاضیان فروش سهام عدالت، به‌صورت غیرحضوری و از طریق درگاه این بانک انجام خواهد شد. همچنین جزئیات و اطلاعات بیشتر مربوط‌به زمان آغاز و نحوه‌ ثبت سفارش به زودی از طریق سایت و کانال های بانک پاسارگاد در شبکه‌های اجتماعی اعلام خواهد شد. متقاضیان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره و اطلاع‌رسانی بانک‌پاسارگاد به شماره‌ تماس 82890 و سامانه CRM در سایت این بانک به نشانی https://www.bpi.ir/crm تماس حاصل نمایند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید