اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

شروط کارخانه های خودروسازی منصفانه نیست

افزایش تولید خودرو

مرحله دوم طرح فروش فوق العاده ایران خودرو روزهای پایانی خود را می‌گذراند. طرحی که قرار است دستی به سر و روی آشفته بازار خودرو بکشد و خودروهای تولیدی کارخانجات را با قیمتی منصفانه و واقعی در اختیار مشتریان قرار دهد. البته ثبت نام در این طرح با اما و اگرهای زیادی مواجه است.

یکی از شرایط فروش فوق العاده ایران خودرو که چندان به مذاق مردم خوش نیامده و گلایه و شکایت آنها را در پی داشته، شرط عدم پلاک فعال در خانواده است. موضوعی که ثبت نام برای دریافت این خودروها را با مشکل مواجه کرده و مردم این شرط را ناعادلانه می‌دانند.

مثلا عده‌ای شکایت دارند که چرا باید مالکیت پدر من در شهر دیگر برای یک خودرو مانع خرید خودروی فرد دیگری از خانواده در شهر دیگر شود. عده ای هم گلایه داشتند که داشتن یک خودروی فرسوده برای خانواده ای 6 نفره منصفانه است؟ اگر ماشین جدید بخواهند باید با این قیمت‌های گزاف از بازار آزاد تهیه کنند؟ آیا اعضای این خانواده مشتری واقعی به حساب نمی‌آیند؟

گروه صنعتی ایران‌خودرو مرحله دوم فروش محصولات خود را در قالب فروش فوق‌العاده با موعد تحویل حداکثر سه ماهه و با قیمت قطعی از روز پنجشنبه (۹ مردادماه) آغاز کرده است.

 

بیشتر بخوانید: موتور خودروهای ایران خودرو ارتقا می‌یابد

 

در این طرح که با عرضه پنج محصول پرتقاضا این شرکت اجرا شده است، شرایط سابق برای ثبت‌نام در طرح نخست فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش‌ها همچنان باقی است، در راستای برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به منظور حذف واسطه‌گران و سودجویان در فرآیند فروش، محدودیت‌هایی همچون اختصاص هر دستگاه خودرو به یک شماره ملی، عدم خرید خودرو طی ۴۸ ماهه اخیر از ایران خودرو و سایپا، دارا بودن سن حداقل ۱۸ سال و ارائه گواهی‌نامه رانندگی لحاظ شده است. ضمن اینکه در این طرح در لیست شرایط، نداشتن پلاک فعال در خانواده لحاظ شده است.

مشکل بسیاری از مردم این بود که خانواده‌ بیش از سه نفر بودند که یک خودروی بیش از ۱۰ سال کارکرد داشتند. آن‌ها می‌گفتند چون پلاک فعال است، از ثبت‌نام خودروی جدید محروم هستیم؛ از سوی دیگر اگر بخواهیم این خودرو فعلی را که فرسوده نیز به حساب ‌می‌آید را فروخته تا ثبت‌نام جدید داشته باشیم؛ با وجود قرعه‌کشی وباتوجه به حجم بالای تقاضا، چنانچه برنده نشویم؛ چه کنیم؟ خودروی جدید که نخواهیم داشت؛ خودروی فعلی را هم از دست داده‌ایم و  همه خانواده از وسیله نقلیه محروم خواهند شد.

تعدادی زیادی هم بودند که میگفتند؛ ما فرزندی مجرد در خانه هستیم که خود کار کرده‌ایم و ماشین خریده‌ایم و پلاک فعال داریم؛ پدر یا مادر ما که به قصد تعویض، خودروی فرسوده خود را فروخته‌اند تا خودرویی نو ثبت‌نام کنند؛ تکلیف‌شان چیست که نمی‌توانند از این طرح فروش استفاده کنند و توانایی خرید از بازار آزاد را هم ندارند؟

بیشتر بخوانید: تولید انبوه موتور EF۷ از سال ۱۴۰۰

اما فردی هم این موضوع را مطرح کرده بود که «آن جوانی که در آستانه ازدواج است و می‌خواهد به زودی از خانواده جدا شده  و خود تشکیل خانواده بدهد، چرا نمی‌تواند صرف اینکه  والدینش ماشین دارند؛ از این طرح استفاده کند؟» در پاسخ به این مشتری باید گفت که طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، چنانچه فرد به صورت رسمی ازدواج کرده باشد، منعی برای ثبت‌نام وجود ندارد و ملاک خانواده اطلاعات ثبت‌ احوال است.

از این دست سوالات و گلایه‌ها بسیار بوده است. هرچند که ثبت‌نام مرحله دوم از این طرح نیز رو به اتمام است اما رسیدن صدای این مشتریان و مردم در روزهایی که خودرو، کالایی ضروری برای خانواده‌ها به حساب می‌آید، با وجود افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو و بیشتر شدن فاصله فاحش قیمتی بازار و کارخانه؛ توانایی خرید از بازار وجود ندارد، بتواند مسئولان را به اندیشیدن جایگزینی بهتر برای رساندن خودرو به مشتری واقعی، وادار کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید