سازمان ملل هشدار داد که 176 میلیون نفر دیگر در دنیا در اثر ویروس همه گیر کرونا دچار فقر مطلق شده‌اند.

به گزارش برات نیوز، اولیویر دو شاتر، کارشناس  و متخصص مسائل فقر در سازمان ملل گفت:

«رکود شدید اقتصادی جهان به علت پاندمی کرونا از جنگ جهانی دوم به بعد و پس از رکود بزرگ اقتصادی دهه ۱۹۳۰ بی‌سابقه بوده است.»

طبق بیانیه جدید سازمان ملل، دو شاتر روز جمعه اعلام کرده است اقدامات دولت‌ها برای حمایت از مردم در برابر بحران کنونی ناکافی بوده است. او از رهبران جهان خواست گام‌های محکم‌تری برای حذف فقر و کاهش نابرابری‌ها بردارند و آنها را به اقدامات قاطعانه تری برای ریشه کن کردن فقر دعوت کرده است.

دو شاتر که یک پژوهشگر بلژیکی حقوق است که از طرف انجمن حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر فقر و حقوق بشر با سمت ویژه منصوب شده است، می‌گوید: «شبکه امنیت اجتماعی کنونی جهان پر از حفره است.»

او اضافه کرد: اقدامات کنونی به طور کلی کوتاه‌مدت هستند، بودجه‌ها ناکافی است و بسیاری از مردم در نهایت در این حفره و چاله‌ها سقوط خواهند کرد.

فقر مطلق
176 میلیون نفر دیگر در اثر ویروس همه گیر کرونا دچار فقر مطلق شده‌اند.

دو شاتر هشدار داد با توجه به خط فقر ۳.۲۰ دلار درآمد در روز، با بحران کنونی ۱۷۶ میلیون نفر دیگر به فقر مطلق دچار خواهند شد.

این کارشناس افزود: حتی اگر دولت ها طرح ‌های اجتماعی برای کمک به مردم تعهد شوند، فقیرترین مردم دنیا معمولا از این امر مستثنی هستند.

این کارشناس افزود:

«در برخی موارد برنامه های دولت در حال اتمام است. خانواده‌های تحت فشار تا به حال هرچه ذخیره و اندوخته مالی داشتند خرج کرده‌اند و حتی دارایی‌های خود را فروخته‌اند. انتظار تاثیرات بدتر این بحران بر فقر را خواهیم داشت.»

پیش از این عنوان شده بود که ویروس کرونا می‌تواند آمار فقر جهانی را به بیش از یک میلیارد نفر برساند. این اولین جهش مطلق در فقر جهانی از سال ۱۹۹۹ تا به امروز است و هم‌چنین هزینه پاندمی در درآمد از دست‌رفته، تا ۵۰۰ میلیون دلار در روز برای فقیرترین مردم جهان تخمین زده شده است.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *