به گزارش برات‌ نیوز، محمود محمودزاده در مراسمی که به‌منظور اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور برگزار شده بود به راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه برای برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم است. با اجرای سامانه ملی املاک و اسکان کشور، قانون اجرا شد و امیدواریم بتوانیم روی بازار خرید و فروش مسکن و عرضه آن نیز تاثیر مثبت بگذاریم و همچنین بتوانیم فهرست خانه‌ های خالی را تا پایان شهریور ماه منتشر کنیم.  وی در ادامه گفت: قرار است صدهزار پیامک به مالکانی که بیش از دو خانه دارند ارسال شود. بنابراین انتظار داریم طی 10 روز آینده به یک میلیون و 500 هزار نفر پیامک ارسال شود. بعد از آن، مالکانی که پیامک دریافت می‌کنند باید به سامانه ملی املاک و اسکان کشور وارد شوند و اطلاعاتی که مبنی‌بر خالی بودن خانه در آن ثبت شده را تایید کنند. در غیر این صورت مستنداتی مبنی‌بر اجاره دادن مسکن ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: هدف از اخذ مالیات از خانه های خالی افزایش عرضه است

محمودزاده ادامه داد: در صورتی که یک واحد مسکونی دارای مستأجر باشد، مالک باید کد ملی مستأجر را ارائه کند. سپس ما با پیامک این موضوع را به مستاجر اعلام می‌کنیم تا مورد تائید قرار گیرد. با این روش می‌توان فهرست خانه‌ های خالی را کامل کرد.

محمودزاده همچنین گفت: حدود 72 هزار و 700 شخص در کشور که زیر 18 سال سن دارند مالک خانه هستند و هزار و 500 شخصیت حقوقی نیز شناسایی شدند که مالکیت مسکونی دارند. بیشترین مالک حقیقی که براساس سامانه املاک و اسکان کشور شناسایی شدند 605 واحد مسکونی دارد و بیشترین مالک حقوقی 23 هزار و 800 واحد مسکونی دارد. 13 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی نیز شناسایی کردیم که شناسنامه برای آن‌ها تشکیل شده که این تعداد 40 تا 45 درصد واحد‌های خالی کشور را تشکیل می‌دهند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: 9 میلیون و 300 مالک حقوقی و حقیقی بر این تعداد خانه مالکیت دارند و حدود 2 میلیون و 700 هزار خانوار بیشتر از یک واحد مسکونی خالی دارند. 91 میلیون کد ملی در کشور وجود دارد که مالکیت به نام آن‌ها است. این رقم نسبت به جمعیت کشور نشان می‌دهد متوفیان نیز جز این افراد بوده و هنوز انتقال مالکیت صورت نگرفته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *