اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

فوق العاده کرونای کادر درمان از مهرماه پرداخت می‌شود

فوق العاده ویژه کرونا

 کادر درمان ، این روزها این واژه برایمان بسیار آشنا و گوش نواز شده به طوری که تا این واژه را می شنویم به یاد بیماری همه گیر کرونا و زحمات این عزیزان خدمتگزار برایمان تداعی می شود. کادر درمان یکی از اصلی ترین افرادی بودند که از ابتدای شیوع این بیماری منحوس وارد میدان شدند و از زندگی، خانواده، آرامش و در اصل حتی از جان خود گذشتند تا به یاری بیماران کرونایی بپردازند. به طوری که تعداد کثیری از عزیزان فعال در این گروه زحمتکش جان خود را از دست دادند و نام خود را در تابلوی شهدای سلامت ثبت کردند حال اینکه در میان این همه زحمت و فداکاری این قشر ازجان گذشته با مشکلات بسیاری از جمله مشکلات معیشتی و مالی درگیر هستند و نسبت به این موضوع گلایه مندند. در این خصوص رئیس سازمان برنامه و بودجه با چند تن از این عزیزان به گفت و گوی مجازی نشسته و مشکلات آنان را جویا شده است. تعدادی از این زحمتکشان درخواست جذب کادر درمان شرکتی را داشته اند تعداد دیگری خواستار پرداخت کارانه معوق کادر درمان  و بقیه هم متقاضی دریافت فوق العاده ویژه کرونا بودند.

در همین راستا محمد باقر نوبخت از استخدام ۱۰ هزار نفر از پرسنل شرکتی و قراردادی کادر درمان در وزارت بهداشت و از پرداخت ماهانه فوق العاده ویژه کرونا به وزارت بهداشت از مهرماه جاری خبر داده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این مطالبات متوجه سازمان برنامه و بودجه است  و بخشی از آنها مانند دریافت فوق العاده ویژه، متوجه وزارت بهداشت بوده اظهار کرده است : ما از سازمان اداری و استخدامی برای مطالبات جذب این عزیزان درخواست کرده ایم  و سازمان برنامه و بودجه نیز سعی دارد تا منابع لازم برای پرداخت ماهانه آنها را تامین کند.

به گفته نوبخت طی مذاکره اخیر با وزیر بهداشت برای اجرای دستورات صادر شده به وزارت بهداشت، برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

نوبخت توضیح داده است : قبلا منابع لازم برای جذب۳۰۰۰ نفر نیرو شرکتی تهیه شده بود و بعد با بررسی تعداد نیروهای شرکتی و قراردادی، مقرر شد که با اولویت افراد شرکتی و قراردادی موجود زمینه جذب ۱۰ هزار نفر فراهم شود.  

وی ادامه داد: به این ترتیب اولین اولویت کادر درمان، دال بر جذب اعضای کادر درمان و استخدام آنها پیگیری و مصوب شد. البته ما همچنان نیازمند جذب نیروی جدید هستیم و چنانچه تا پایان سال اعلام نیاز شود، باز هم دولت کوتاهی نخواهد کرد و بیش از ۱۰ هزار نفر را هم می توانیم جذب کنیم.

بیشتر بخوانید: وضعیت قرمز کرونایی استان مازندران

پرداخت 5 هزار میلیارد تومان کارانه معوقه تا ماه آینده

معاون رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به وضعیت پرداخت کارانه کادر درمان گفت: کارانه ها باید از درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌ها تامین شود. اما به دلیل وضعیت کرونا و محدود شدن فعالیت دانشگاه‌ها و … این درآمد چندان محقق نشده است. البته هفته گذشته ۲۰۰۰ میلیارد تومان تحت عنوان بیمه سلامت، برای تامین این معوقات پرداخت شده است.

نوبخت با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری با جدیت امور کادر درمان را پیگیری می کند، ادامه داده است: 2 هزار میلیارد تومان بودجه به دانشگاه ها اختصاص یافته تا مشکلات کادر درمان را برطرف کنند که این بودجه ظرف دو روز آینده پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرده است: مبلغ 5 هزار میلیارد تومان کارانه معوق در این زمینه وجود دارد و وظیفه دولت است که این معوقات را بپردازد به همین دلیل سعی داریم تا ماه آینده همه این معوقات نیز پرداخت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه موضوع «فوق العاده ویژه جذب» از دیگر موارد درخواستی کادر درمان بوده ؛ ادامه داده است: باید توجه داشت که پرداخت هرگونه فوقالعاده نیازمند تامین مالی و بودجه است که ما به جد پیگیر تامین هزینه های فوق العاده کادر درمان هستیم.

وی افزوده است: 8 هزار و 400 میلیارد تومان بودجه برای پرداخت فوق العاده جذب کادر درمان لازم است که باید این مبالغ و بودجه آن تامین شود.

نوبخت ضمن اشاره به این موضوع که مقرر شده وزارت بهداشت هیچ بدهی به کادر درمان نداشته باشد گفته است: متعهد می شویم که ماهانه فوق العاده ویژه کرونا را از اول مهرماه به وزارت بهداشت پرداخت کنیم و کادر درمان هیچ معوقه ای نداشته باشند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید