1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. افشای پرونده های فساد یکی سنگین تر از دیگری! این بار فساد و رانت در فولاد نامبارک!
اخبار اقتصادیگزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

افشای پرونده های فساد یکی سنگین تر از دیگری! این بار فساد و رانت در فولاد نامبارک!

فولاد مبارکه

درحالی که پس از انجام بررسی گزارش نهایی کمیسیون صنایع و معادن در مورد عملکرد شرکت فولاد مبارکه اصفهان به تخلف حدود 92 هزار میلیارد تومانی این شرکت رسید، کارشناسان و فعالان حوزه اقتصاد بر این باورند که ریشه این فسادها و رانت های کلان و در سطح ملی باید خشک شود.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که در نشست علنی سه‌شنبه 25 مرداد ماه مجلس شورای اسلامی گزارش نهایی کمیسیون صنایع و معادن در مورد تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت فولاد مبارکه اصفهان مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان با ارجاع گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان به قوه قضائیه موافقت کردند.

در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه اصفهان ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر حدود 92 هزار میلیارد تومان و همچنین ضعف‌های ساختاری و نواقص قانونی مورد شناسایی قرار گرفته است.

براساس بررسی های انجام شده و گزارش های ارائه شده، مسوولان سابق شرکت فولاد مبارکه اصفهان با توجه به اینکه مسوولیت یکی از صنایع پردرآمد و اصلی کشور را عهده دار بودند به دلیل لاپوشانی فساد و رانتخواری های موجود دراین شرکت اقدام به پول پاشی های بی حد مرز کرده بودند.

پول پاشی‌های فولاد مبارکه و پاک کردن رد پای فساد و رانت

به طوری که در گزارش های ارائه شده آمده است که از واریز مبالغ سنگین برای مشاوران و مدیران خیالی گرفته تا خرید کت و شلوار برای مدیران بخش های مختلف و پول پاشی های کلان تا پرونده فساد موجود در این شرکت افشاء نشود.

درهمین حال، با توجه به شفاف سازی درباره عملکرد شرکت فولاد مبارکه اصفهان و رانت و فساد اقتصادی این شرکت، رییس جمهوری دستور برکناری متخلفان این پرونده را صادر کرد.

درهمین راستا، رئیس جمهور ضمن تشکر از وزیر صمت در ایجاد تغییرات مدیریتی در فولاد مبارکه در همان ابتدای شروع به کارش دستور داد که همه کسانی که تخلف آنها در فولاد مبارکه محرز شده از کار برکنار شوند و به تخلفات آنها برابر ضوابط و مقررات در مراجع صالح رسیدگی شود.

دستور رییس جمهوری به برکناری مدیران فولاد مبارکه

سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیأت دولت با اشاره به انتشار گزارش نتیجه تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه تاکید کرده بود: دولت، ایجاد شفافیت و نظارت بر شرکتهای دولتی را افزایش می‌دهد و خود را موظف می‌داند با هر گونه مصادیق فساد برخورد کند.

آیت الله رئیسی ساماندهی وضع شرکت‌های دولتی و اصلاح شیوه انتصابات در هیات مدیره شرکت‌ها را یک ضرورت بر شمرد و خاطر نشان کرده است: وزرا وظیفه دارند در تغییر و تحول شرکتهای زیر مجموعه خود نهایت دقت را در بکارگیری نیروی انسانی صالح، خبره و کارآمد داشته باشند تا بیت المال صیانت شود.

رئیس جمهور متعهد بودن شرکت‌های دولتی به انجام مسئولیت‌های اجتماعی را ضروری برشمرد و گفته است: البته شرکت‌های دولتی نمی‌توانند به بهانه انجام مسئولیت‌های خود به هر شخصی بدون ضابطه پرداخت‌های هنگفت داشته باشند.

انتصاب‌های سفارشی و تخلفات بسیار در فولاد مبارکه

درهمین حال در فساد و رانت شرکت فولاد مبارکه ردپای انتصاب های سفارشی مدیران و تخلفات بسیاری از این دست دیده شده است.

درهمین راستا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از برکناری بیش از ۵۰ مدیر این شرکت که در دولت قبل با ارتباطات و سفارش‌های سیاسی منصوب شده بودند خبر داده است.

یاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه درباره تغییرات صورت‌گرفته در مدیریت و عملکرد این شرکت بزرگ در دولت سیزدهم توضیح داد و گفت:‌ در ابتدای شکل‌گیری دولت آقای رئیسی عزم جدی دولت بر رشد اقتصادی در کنار پاکدستی و مبارزه با فساد بود. این موضوعات از وعده‌های دولت به مردم هم بود و با توجه به اهمیت بنگاه‌های بزرگ اقتصادی، فولاد مبارکه از اولین مجموعه‌هایی بود که تغییرات در آن صورت گرفت.

وی به اقداماتش در ۱۱ ماه گذشته اشاره کرد و گفت: از بدو ورود و طبق هماهنگی با دستگاه‌های نظارتی ما اصلاحات و تغییرات مدیریتی را آغاز کردیم. ابتدا افراد فاقد صلاحیت، کسانی که شرایط احراز مسئولیت را نداشتند یا افرادی که با سفارش در مناصب قرار داشتند را کنار گذاشتیم. مجموع این موارد بیش از ۵۰ مورد از تغییرات ده ماه گذشته را شامل می‌شود.

فولاد مبارکه

سیاست‌زدگی بزرگترین آفت صنعت امروز

طیب‌نیا درباره گزارش مجلس از تخلفات فولاد مبارکه در دولت گذشته هم گفت: گزارش منتشر شده در خصوص تحقیق و تفحص مربوط به دوره قبل از استقرار دولت جدید بوده و اتفاقا ما خودمان مطالبه‌گر انجام اصلاحات و برخورد با تخلفات در شرکت فولاد مبارکه هستیم. اکنون نیز طبق دستور ریاست محترم جمهور هر بخشی از گزارش منتشر شده قطعیت یابد، پیش از برخورد دستگاه قضایی و در چهارچوب اختیارات، خودمان با آن برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان این که یکی از مهم‌ترین آسیب‌های مجموعه‌های اقتصادی، سیاسی‌کاری و ورود افراد سیاسی به مسائل و تصمیمات بنگاه‌داری است، بیان کرد: بزرگترین آفت صنعت امروز سیاست‌زدگی است. تعهد افراد سیاسی به افرادی که آنان را سر کار آورده‌اند منشا مشکلات زیادی برای مجموعه‌های اقتصادی است.

طیب‌نیا از توسعه شرکت فولاد مبارکه در دولت سیزدهم با کنار گذاشتن مدیران سفارشی و سیاسی خبر داد و اضافه کرد:  همه باید بپذیریم تخصص معیار اول انتصاب افراد به مسئولیت‌ها باشد. رشد ۱۰ درصدی تولید و سرمایه‌گذاری ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای از جمله ثمرات حاکمیت نگاه تخصصی و دوری از سیاست‌زدگی در دوره جدید مدیریتی فولاد مبارکه است.

تکذیب مخالفت روحانی با برکناری مدیرعامل وقت شرکت فولاد مبارکه

براساس این گزارش، برخی از منابع خبری اعلام کرده بودند که رییس جمهوری سابق با برکناری مدیرعامل وقت شرکت فولاد مخالفت کرده بوده است.

که پس از انتشار این اخبار، روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور سابق، ادعاهای مبنی بر مخالفت حسن روحانی با برکناری مدیرعامل وقت شرکت فولاد مبارکه را تکذیب کرد.

در اطلاعیه روابط عمومی دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمده بود: «ادعای مخالفت رئیس‌جمهور سابق با برکناری مدیرعامل وقت شرکت فولاد مبارکه که متاسفانه از سوی خبرگزاری دولت منتشر شده، کذب محض است. اساسا هیچ دستوری مبنی بر عزل یا نصب مدیرعامل شرکت‌های اقتصادی و یا مخالفت و موافقت با آن از سوی  رئیس‌جمهور سابق و یا دفتر ریاست‌جمهوری صادر یا اعلام نشده است.

دفتر رئیس‌جمهور سابق حق شکایت را برای خود در واکنش به این ادعای کذب محفوظ می‌دارد.

ادعاهای کذب و اتهام‌زنی‌ها علیه مسئولان سابق دولتی، درحالی است که رئیس کمیته تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان پیش‌نویس گزارش منتشرشده در فضای مجازی را تائید نکرده و آن را قابل استناد ندانسته است.»

رد اتهام دخالت در پرونده فساد فولاد از سوی معاون اقتصادی دولت روحانی

همچنین معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در دولت روحانی نیز در نامه ای به قالیباف رییس‌مجلس اتهام دخالتش در فولادمبارکه را رد کرده است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در دولت روحانی در نامه ای به قالیباف رییس‌مجلس نوشته است :

در گزارشی که در روزهای اخیر، به عنوان «تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه» منتشر شده است،

نامی هم از اینجانب برده شده و در موضوع انتصابات مدیریتی در این شرکت، ادعای دخالت بنده شده است

که کذب محض و مصداق افتراء بیّن است،معاونت اقتصادی ریاست جمهوری در این دوره،هیچگونه دخالتی در عزل و نصب مدیران نداشته است.

ضرورت بررسی و رفع مشکلات فساد اقتصادی در سطح ملی

درحالی که تعداد پرونده های فساد اقتصادی و رانت در حوزه های مختلف کشور رو به افزایش است و رقم های هنگفت و کلانی از سرمایه های کشور دراینگونه پرونده ها نابود می شود، مسوولان و متخصصان براین باورند که موضوع فساد اقتصادی به صورت ریشه ای باید بررسی و رفع شود.

درهمین راستا، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید عوامل مختلفی که در بنیان اقتصاد ایران ریشه کرده، باعث به وجود آمدن شرایطی شده که پرونده فولاد مبارکه یکی از نتایج آن است.

علی شریعتی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که ما باید در بررسی پرونده‌هایی مانند فولاد مبارکه یا فسادهای مشابه دیگر  مدنظر قرار دهیم، این است که این بررسی‌ها باید با نگاه ملی و فراجناحی انجام شود و این موضوع به یک گروه سیاسی یا برخی افراد محدود نمی‌شود. در واقع ما باید ریشه این فساد را بشناسیم و برای خشکاندن آن اقدام کنیم؛ در غیر این صورت اگر فضا صرفا برای تسویه حساب شخصی یا گروهی فراهم شود، مشکلی را حل نخواهد کرد.

نگاه‌های جناحی و فردی و دشواری خشکاندن ریشه فساد

وی با بیان اینکه بررسی فساد به شهر یا استان خاصی هم محدود نمی‌شود، تصریح کرد: متاسفانه از بعضی صحبت‌ها این گونه استنباط می‌شود که با اصل فساد و رانت کنار آمده‌اند و صرفا سوالشان این است که مثلا چرا به حوزه فولاد ورود کرده‌اید و به دیگر بخش‌ها کاری ندارید؟ یا چرا بنگاهی که در اصفهان قرار دارد مورد بررسی قرار گرفته اما دیگر شهرها بدون نظارت باقی مانده‌اند؟ یکی از مشکلات اساسی ما در بررسی فساد و مقابله با آن همین نگاه‌های جناحی و فردی و گروهی است که کار را برای بررسی‌های بیشتر و خشکاندن ریشه دشوار می‌کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به حرکت فساد به سمت آلوده کردن دائمی افراد جدید، بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند، اگر با مار فساد  مقابله نشود، به اژدهای هفت سر تبدیل می‌شود. ما مشابه همین اتفاق را در مورد اخیر می‌بینیم که تلاش کرده‌اند از دولتی‌ها و نماینده‌های مجلس تا دفتر افراد و رسانه‌ها و حتی افراد مختلف را درگیر کنند تا هم سفره فسادشان جمع نشود و هم شانس برخورد با خود را کاهش دهند. در واقع این فساد ریشه‌ای است و باید با ریشه‌ها برخورد شود.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست