رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران معتقد است: فیلترینگ اینستاگرام باعث اثرات مخرب مستقیم و غیرمستقیم بر فضای اقتصادی حوزه کسب و کارهای اینترنتی، و کل اقتصاد خواهد بود.

به گزارش برات نیوز، با گسترش فضای مجازی و افزایش میلیونی مخاطبان به شبکه های اجتماعی، رونق کسب و کار در این فضا هر روز بیشتر و بیشتر میشود به طوریکه طبق آمار، اینستاگرام حدود ۲۴ میلیون کاربر و بازار ۵ هزار میلیاردی در سال دارد.

متاسفانه دولت و حاکمیت در ایران با به وجود آمدن رونق اقتصادی در این فضاها همواره تنها واکنشش فیلترینگ و محدودیت افراد بوده و این اتفاق منجر به عدم استفاده مردم از آنها نشده و فقط وقت و هزینه بیشتری را از آنها گرفته است.

با وجود فراگیری ویروس کرونا و روی آوردن مردم به کسب و کارهای اینترنتی، دولت به جای گسترش این فضا و فراهم کردن امکانات برای رونق کسب و کارهای اینترتنی، هر بار با فیلترکردن شبکه ای پر مخاطب مردم را با چالشی جدی روبه رو میکند.

رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران در مورد اخباری مبنی بر احتمال فیلترینگ اینستاگرام و تاثیر آن بر کسب وکارها می گوید: به هر حال نگرشی در حاکمیت وجود دارد که به دنبال ایجاد محدودیت در فضای مجازی و خصوصا برای شبکه‌های اجتماعی بوده و هست، و این موضوع را در محافل و جلسات مختلف مطرح و دنبال می‌کنند. اما اینکه اخیرا مصوبه یا برنامه‌ای برای فیلترینگ اینستاگرام وجود داشته باشد، حداقل من از آن بی‌اطلاع هستم.

افشین کلاهی معتقد است: ما تجربه فیلترینگ را قبلا در مورد شبکه‌های دیگر مثل توییتر، فیسبوک و تلگرام داشته و نتیجه را دیده‌ایم.

به نظر می‌رسد که فیلتر کردن این شبکه‌ها فقط پروسه را کمی سخت کرده یا باعث رونق رقیب آنها شده، اما باعث موفقیت در عدم استفاده مردم از آنها نشده است و تنها وقت و هزینه بیشتری را از آنها گرفته است.

بیشتر بخوانید: مشاغل در اینستاگرام شناسایی می‌شوند

وی می گوید: در مورد اینستاگرام هم همین اتفاق خواهد افتاد. این تصور که فیلترینگ اینستاگرام باعث فضای مجازی سالم تر یا رونق گرفتن شبکه‌های مشابه داخلی خواهد بود، تفکر نادرستی است.

بر اساس این گزارش خبرها حاکی از فیلترینگ احتمالی ایستاگرام دارد و اما با این اتفاق کسب و کارهای بسیاری از رونق خواهند افتاد و این جز آسیب به مردم نتیجه ای نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر فیلترینگ اینستاگرام بر کسب‌وکارها می گوید: فیلترینگ اینستاگرام باعث اثرات مخرب مستقیم و غیرمستقیم بر فضای اقتصادی حوزه کسب و کارهای اینترنتی و کل اقتصاد خواهد بود.

ما حدود ۲۴ میلیون کاربر اینستا داریم که بر اساس برآوردها، ۳۷٪ از آنها حداقل یک بار روی اینستا خرید و فروش انجام داده‌اند و این بازاری افرون بر ۵ هزار میلیارد تومان در سال است.

وی ادامه داد: برآوردی دیگر از حدود ۲۰۰ هزار کسب و کار فعال روی شبکه‌های مجازی خبر می‌دهد. فیلتر شدن این شبکه باعث می‌شود که بخش بزرگی از این فعالان اقتصادی با چالش جدی مواجه شوند.

این در حالی است که فراگیری ویروس کرونا با وجود اینکه باعث افزایش استفاده از فضای مجازی برای سفارشات شده، اما مشکلات اقتصادی مردم حجم فروش را کاهش داده است.

کلاهی افزود: علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها و برندها نیز از این فضا برای بازاریابی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند که آسیب جدی خواهند دید.

افرادی هم در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند که به کلی شغل خود را از دست خواهند داد.

عضو اتاق بازرگانی ایران خاظرنشان کرد: اما نکته مهم‌تر، این است که این گونه تصمیمات فضای اقتصادی این حوزه را ناامن می‌کند و باعث خروج سرمایه‌ها از کسب و کارهای اینترنتی خواهد بود، چرا که امنیت اولین نیاز هر فعالیت اقتصادی است. ضمن اینکه یکی از بهترین ابزارهای ارتباط مستقیم با مشتریان از دست می‌رود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *