با توجه به اجرای قانون جدید چک در بانک ها ، 440 هزار فقره چک جدید به مشتریان تحویل شده است .

به گزارش برات نیوز، سخنگوی اجرای قانون جدید چک اعلام کرد:‌ چک‌های جدید از ابتدای سال ۱۴۰۰ در شبکه بانکی توزیع شده که تاکنون ۴۴۰ هزار فقره چک جدید به مشتریان تحویل داده شده است.

قانون جدید چک به منظور کارآمدسازی این ابزار مالی و بهره‏‌مندی از مزایای منحصربه‌فرد آن در مبادلات اقتصادی ایجاد شد.

انجام حجم زیادی از تراکنش‌های مالی از طریق چک نشان‌دهنده اهمیت چک به‌ عنوان سهل‌الوصول‌ترین و ارزان‌ترین ابزار معامله مدت‌دار در نظام اقتصادی است.

تاکید بر استفاده از سامانه صیاد برای ثبت اطلاعات چک

در قانون جدید چک بر استفاده از سیستم‌ها و سامانه‌هایی نظیر صیاد برای ثبت اطلاعات چک تأکید شده است.

این قانون جدید، مبتنی بر تعاملات بین دستگاهی میان بانک مرکزی و قوه‌قضاییه برای رسیدگی به شکایات و پرونده‌های قضایی است .

اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر برای دارندگان چک برگشتی از دیگر ویژگی های قانون جدید چک، است.

در همین راستا آمنه نادعلی‌زاده ، به تشریح چگونگی ثبت، تایید و انتقال چک‌های جدید در سامانه صیاد پرداخت .

اعمال رنگ بنفش در دسته چک های جدید

وی خاطر نشان کرد: چک‌های جدید از ابتدای سال ۱۴۰۰ در شبکه بانکی توزیع شده که بنفش رنگ بوده و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» بر روی آنها درج شده است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک ادامه‌داد: اطلاعات چک‌های جدید باید در سامانه صیاد ثبت شوند و در غیر این صورت این چک‌ها توسط بانک‌ها کارسازی نخواهند شد.

نادعلی‌زاده گفت: صادرکنندگان چک‌های جدید، باید اطلاعات مربوط به «تاریخ»، «مبلغ» و «هویت گیرنده» را علاوه بر برگه چک در سامانه صیاد نیز ثبت کنند.

وی تصریح کرد: این افراد می‌توانند از درگاه‌های بانکی خود شامل «اینترنت بانک»، «همراه بانک» یا «اپلیکیشن‌های پرداخت» به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.

ضرورت تطبیق اطلاعات چک با سامانه صیاد

سخنگوی اجرای قانون جدید چک بیان‌ کرد: دریافت کنندگان چک‌های جدید نیز باید اطلاعات مندرج در برگه چک را با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد تطابق داده و نسبت به تایید یا رد چک اقدام کنند.

وی ادامه داد: انتقال چک نیز فقط از طریق ثبت کد ملی گیرنده جدید در سامانه صیاد امکان‌پذیر است و گیرنده جدید نیز ملزم به تایید اطلاعات چک در سامانه صیاد است.

ممنوعیت صدور چک های جدید در وجه حامل

نادعلی زاده اظهار کرد: متناظر با هر ثبتی در مورد چک‌های جدید، یک تایید نیز باید در سامانه صیاد انجام شود و صدور چک‌های جدید در وجه حامل ممنوع است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک پیشتر نیز اعلام‌کرده بود: در سال جدید به‌طور مشخص فقط چک‌های جدید باید در سامانه صیاد ثبت شوند و چک‌های قدیمی همچون گذشته و به رویه قبلی خود بدون نیاز به ثبت در سامانه صیاد، پردازش می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *