چینی ها قرار است در قالب قانون جهش تولید واحد مسکونی در کشور واحد مسکونی احداث کنند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که این روزها تهیه مسکن به یکی از اصلی ترین معضلات مردم تبدیل شده، به طوری که خرید مسکن رویایی است که حتی به آن فکر هم نمی کنند.

اما دراین میان مردم در اجاره یک واحد مسکونی کوچک نیز ناتوان شده اند و برایشان مقدور نیست.

افزایش قیمت مسکن چه خرید و چه اجاره طی دوسال اخیر به حدی نجومی بوده که تامین مسکن نسبت به شرایط برای همه مردم سخت و دشوار شده است .

حال اینکه جوانانی که تازه درابتدای راه زندگی هستند علاوه بر فشار اقتصادی و تورم باید از همان ابتدا درگیر مشکل تامین مسکن نیز شوند.

تامین مسکن دغدغه اصلی دولت و مردم

این درحالی است که مسوولان و دولتمردان همیشه اذعان به این موضوع داشته اند که مسکن یکی از اصلی ترین دغدغه های آن ها است و به شدت این موضوع را پیگیر هستند.

ارائه برنامه های احداث مسکن ملی، مسکن مهرو مواردی از این دست گواه این ادعاهای مسوولان است اما اینکه تا به حال چقدر در این راه موفق عمل کرده اند قابل بررسی است .

اما چندی پیش در مرداد ماه سال جاری مجلس طرحی را درخصوص توسعه احداث واحدهای مسکونی با عنوان «قانون جهش تولید مسکن» به تصویب رساند.

براساس این گزارش، طرح جهش تولید و تامین مسکن در پنج فصل جهت تکلیف دولت به ساخت مسکن با فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم از سوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تهیه شده است.

فراهم شدن بسترهای ساخت مسکن و اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن

این درحالی است که در طرح جهش تولید و تامین مسکن با در نظر گرفتن سازو کارهایی جهت تامین منابع مالی، تامین زمین، تامین مصالح ساختمانی و تامین خدمات ساختمانی، سعی شده تا بستر لازم برای ساخت مسکن فراهم شود.

براساس این قانون، دولت سیزدهم نیز مکلف شده تا طی چهار سال، سالانه یک میلیون واحد مسکونی تولید و عرضه کند.

درهمین راستا، رییس جمهوری  چند روز پیش، بنابراجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون جهش تولید مسکن» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.

تاکید دولت و مجلس بر اجرایی شدن طرح جهش تولید

براساس این قانون، دولت و مجلس معتقدند که ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی امکان پذیر است و اجرایی خواهد شد .

درهمین حال، وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری و نماینده دولت موظف است برنامه های خود برای اجرای این قانون را هر چه سریعتر به کمیسیون عمران ارائه کند.

فعالان و کارشناسان حوزه مسکن اعلام داشته اند که با توجه به وعده دولت و مجلس برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، دولت باید روزانه دو هزار و 740 واحد مسکونی تاسیس کند.

درهمین راستا، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز از پرداخت وام ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی در قانون جهش تولید نیز خبر داد و گفت:

این وام برای تهران ۴۵۰میلیون تومان با سود ۱۲درصدی است.

ضرورت پرداخت 20 درصد تسهیلات مسکن از سوی بانک ها

اقبال شاکری با یادآوری این‌که مطابق قانون بانک‌ها موظف هستند برای ساخت‌وساز مسکن (قانون جهش تولید مسکن) سالانه 20 درصد تسهیلات پرداخت کنند، اظهار کرد:

 برای امسال (1400) این رقم 360هزار میلیارد تومان است که برای سال‌های بعد با توجه به تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی مبلغ تسهیلات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با تأکید بر این‌که بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات هستند و در صورت عدم همراهی مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد، افزود:

متأسفانه بانک‌ها سرکش هستند و به‌سادگی زیر بار انجام قوانین نمی‌روند، با توجه به همین مسئله به وزیر اقتصاد پیامک زدم که برای ساخت سالانه یک‌میلیون مسکن بانک‌ها را سرخط بیاورد.

تسهیلات 200 تا 450 میلیونی در طرح جهش تولید مسکن

وی با اعلام این‌که در قانون جهش تولید مسکن تسهیلات 200 تا 450 میلیون تومانی پرداخت خواهد شد درباره سود و دوره بازپرداخت این وام‌ها گفت:

سود وام مذکور متغیر و از 5 تا 12 درصد است، به‌عبارت دیگر بسته به منطقه‌ای که وام پرداخت می‌شود سود آن نیز متفاوت است و در تهران وام 450میلیون تومانی با سود 12درصدی پرداخت خواهد شد.

وی با بیان این‌که دوره بازپرداخت این تسهیلات 20ساله است،‌ ادامه داد:

واحدهای قانون جهش تولید طی دو سال ساخته می‌شوند و پس از تحویل به متقاضیان واجد شرایط بازپرداخت تسهیلات طی 18 سال آغاز خواهد شد.

ضرورت قید بازه زمانی در قراردادهای ساخت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره تضمین تکمیل واحدهای مسکونی در بازه 2 ساله اظهار کرد:

‌ وزارت راه و شهرسازی باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کند و در قراردادهای ساخت مسکن تمام مؤلفه‌ها از جمله ریسک افزایش قیمت و… در نظر گرفته شود.

شاکری بیان کرد: در قانون جهش تولید مسکن قرار است بنیاد مسکن،‌ ستاد اجرایی،‌ بنیاد مستضعفان و… ساخت‌وساز را انجام دهند که در صورت تأخیر در ساخت واحد استفاده از ابزارهایی مانند دستور جلب سخت‌تر می‌شود.

وی همچنین از مذاکره با چینی‌ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید خبر داد و گفت:

وزارت راه و شهرسازی با 4 تا 5 سازنده بزرگ کار را شروع می‌کند و این سازندگان نیز از انبوه‌سازان و شرکت‌های کوچک‌تر برای ساخت واحدها استفاده خواهند کرد.

 ساخت 2 میلیون واحد مسکونی در سال اول اجرای طرح جهش تولید

وی ضمن اشاره به برنامه خوب وزارت راه برای ساخت واحدها گفت:

بر اساس اعلام وزارت راه در سال اول ساخت 2میلیون مسکن و در سال دوم نیز ساخت 2میلیون دیگر آغاز می‌شود.

به این ترتیب در 4 سال دولت سیزدهم 4میلیون مسکن ساخته می‌شود که می‌تواند تأثیر مناسبی در بازار مسکن داشته باشد.

وی درباره وضعیت قیمت مسکن توضیح داد:

پیش‌بینی می‌کنیم قیمت‌ها مانند قبل رشد نداشته باشد و در حد متعادلی افزایش قیمت مسکن داشته باشیم، ضمن این‌که با ابزارهای دیگر از جمله مالیات بر عایدی سرمایه می‌توانیم بازار مسکن را بیش از پیش کنترل کنیم.

درهمین حال برخی از کارشناسان براین باورند که با توجه به شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی موجود در کشور اجرای چنین طرحی مقدور نیست .

اغاز ثبت نام واحدهای مسکونی طرح جهش و تولید

درهمین حال سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از آغاز ثبت نام برای خانه های طرح جهش تولید و تامین مسکن از هفته آینده خبر داده است .

عبدالجلال ایری درادامه اظهار کرد:

بر اساس برنامه های ارائه شده رویکرد برنامه وزارت راه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن حفظ و ارتقاء وضعیت موجود تولید مسکن، تحریک و تقویت روند ساخت و ساز در بافت فرسوده است .

وی در ادامه گفت: احداث مسکن در استطاعت خانوارهای دهک های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت، احداث مسکن در استطاعت خانوارهای گروه‌های متوسط با حمایت دولت از دیگر برنامه های این طرح است .

 سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: از دیگر برنامه های طرح جهش تولید احداث مسکن روستایی با حمایت حداکثری دولت و سپس احداث واحدهای اجاره‌ای با حمایت دولت است .

شناور بودن تسهیلات برای دهک ها و اقشار مختلف

وی خاطر نشان کرد:

یکی از نکات بسیار مهمی که در قانون جهش تولید و تامین مسکن به آن اشاره شده شناور بودن تسهیلات برای دهک های مختلف و اقشار با درآمدهای متفاوت است.

ایری ادامه داد: برای تامین مسکن گروه‌های کم درآمد کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی نیز مشارکت می‌کنند.

وی همچنین گفت: برای تامین مسکن گروه های با درآمد متوسط هر کدام از وزارت خانه های دفاع، آموزش و پرورش، کار، جهاد کشارزی و وزارت نیرو و سازمان صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتاق تعاون و سازمان راهداری برای ساخت تعداد واحد مسکونی مشخصی مشارکت خواهند کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *