با توجه به قانون صدور چک بانک مرکزی و با هماهنگی وزارت صمت مهلت رفع محدودیت های ناشی از چک برگشتی برای تولیدکنندگان تا یکسال تمدید شد.

به گزارش برات نیوز، بانک مرکزی براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگی وزارت صمت و استانداری‌های سراسر کشور، رفع محدودیت‌های ناشی از چک برگشتی برای بنگاه‌های اقتصادی و تولیدکنندگان را به مدت یک سال اجرایی کرد.

این درحالی است که چندی پیش به دلیل شیوع بیماری کرونا و کسادی کسب و کار فعالان اقتصادی نیز ،ستاد ملی مقابه با کرونا با همکاری بانک مرکزی تصمیم گرفت تا به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا تسهیلات اعطا کند.

در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرد: چک‌ برگشتی متقاضیان، ذی‌نفعان و ضامنان صرفاً برای تسهیلات کرونایی، شامل طرح‌های اعطای تسهیلات به کسب وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران، از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می شود.

بدین ترتیب چک برگشتی تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کارهای اقتصادی برای دریافت تسهیلات کرونایی رفع محدودیت شده بود.

تعلیق یکساله چک های برگشتی

براساس این گزارش، مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی، موضوع رفع محدودیت‌های مذکور و اسامی مشمولان را از طریق درگاه خدمات الکترونیک این بانک به آدرس Portal.pbn.net به منظور رفع محرومیت ناشی از چک برگشتی برای دریافت تسهیلات به شبکه بانکی کشور اعلام کرد. 

بیشتر بخوانید: جلوگیری از صدور چک بی‌محل با قانون جدید

بانک مرکزی براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و استانداری‌های سراسر کشور روند رفع محدودیت مشمولان آیین‌نامه شماره ۷۲۲۰۸ مورخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ هیئت وزیران موضوع تبصره ۱ ماده ۵ مکرر قانون صدور چک را اجرایی کرد. 

براساس تبصره ۱ ماده ۵ مکرر قانون صدور چک رفع محدودیت بند‌های الف (عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت‌بانکی جدید)، ج (عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی) و د (عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی) در خصوص بنگاه‌های اقتصادی که دارای چک برگشتی هستند باتوجه به شرایط، اوضاع و احوال اقتصادی موجب اخلال در امنیت اقتصادی استان مربوط شود، به تشخیص شورای تأمین استان موارد یاد شده به مدت یک سال به حالت تعلیق درمی‌آید. 

رفع محدودیت های سامانه سیاح و سپام توسط بانک مرکزی

باتوجه به موارد فوق و در راستای اجرای ماده ۶ آیین‌نامه اجرایی تبصره فوق‌الذکر بانک مرکزی پس از وصول مصوبه شورا، نسبت به تعلیق محدودیت بنگاه اقتصادی به مدت  یک سال در سامانه‌های مربوط اقدام می‌کند.

همچنین رفع محدودیت ناشی از چک برگشتی برای صدور ضمانت‌نامه و گشایش اعتبار اسنادی در «سامانه سپام» و افتتاح حساب در «سامانه سیاح» برای مشمولان آیین‌نامه مزبور رأساً توسط بانک مرکزی انجام می‌شود.

گفتنی است مشمولان آیین‌نامه مورد اشاره همچنان از دریافت دسته‌چک محروم خواهند بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *