لایحه اصلاح قانون مالیات ‌های مستقیم که در راستای رونق تولید و جلوگیری از فرار مالیاتی تدوین شده بود پس از مدت ها بررسی و چکش کاری بالاخره به تصویب هیات وزیران رسید .

به گزارش برات نیوز، چندی پیش وزارت امور اقتصادی و دارایی با توجه به شرایط اقتصادی حاکم درکشور، چالش های ناشی از موضوع شفافیت اقتصادی و تشدید نابرابری ها در توزیع درآمد ، ثروت و احکام سیاست های اقتصاد مقاومتی، بازنگری در نظام مالیاتی کشور را امری ضروری دانست.

در همین راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری و مشورت دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و اساتید دانشگاه لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را در سه محور کلی “ساماندهی معافیت ­ها و مشوق­ های مالیاتی”، “اجرای سیستم مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی” و “برقراری مالیات بر دارایی (شامل مالیات بر عایدی املاک، مالیات سالانه املاک و مالیات سالانه خودرو) ” جهت طرح و طی مراحلی تقنینی ارائه کرد.

جزئیات پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات ‌های مستقیم

همچنین به منظور بهبود توزیع ثروت ،وضع مالیات سالانه املاک مسکونی (گرانقیمت) و مالیات سالانه خودرو (لوکس) و حمایت از فضای کسب و کار، مالیات حق تمبر لغو و مالیات بر سود سهام و سهم الشرکه و کاهش نرخ مالیات شرکت ها از نرخ  ۲۵ درصد به ۱۰ درصد نیز دراین لایحه اصلاحی دیده شد .

جزئیات پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم بهمن ماه 98 از سوی وزارت اقتصاد به هیات دولت ارسال شد و پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصاد دولت، جهت بررسی به هیات دولت ارسال شد .

پس از طرح این لایحه در کمیته اصلی کمیسیون اقتصاد هیات دولت، روند بررسی لایحه مالیات بر مجموع درآمد به اتمام رسید و جهت تایید نهایی در دستور کار جلسه اصلی هیات وزیران قرار گرفت.

و حالا بعد از مدتی بررسی و تحلیل هیات وزیران به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری، ضمن بررسی مواد دیگری از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، آن را به تصویب رساند.

صاحبان املاک گرانتر از 75 میلیارد ریال مالیات می دهند

براساس مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات ‌های مستقیم ، مجموع ارزش املاک بالای 75 میلیارد ریال مشمول مالیات خواهد شد. وزارت اقتصاد پیشنهاد داده بود که این مبلغ 50 میلیارد ریال باشد.

براساس جزئیات مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت، کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش روز املاک مسکونی (اعم از خانه یا آپارتمان و زمین با کاربری مسکونی) خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل خود که در پایان هر سال مجموع ارزش آنها بیش از 75 میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالانه املاک می‌باشند.

– تا مبلغ 100 میلیارد ریال نسبت به مازاد 75 میلیارد ریال یک در هزار

– تا مبلغ 200 میلیارد ریال نسبت به مازاد 100 میلیارد ریال سه در هزار

– تا مبلغ 350 میلیارد ریال نسبت به مازاد 200 میلیارد ریال چهار در هزار

– نسبت به مازاد 350 میلیارد ریال پنج در هزار

تبصره ها

تبصره 1- منظور از ارزش روز موضوع این ماده، ارزش املاک مسکونی بر اساس معادل ضرایبی از ارزش معاملاتی موضوع ماده 64 قانون مالیات های مستقیم است که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی قبل از لازم الاجرا شدن این ماده در سال اول و از سالهای بعد تا پایان د یماه هر سال برای اجرا در همان سال تعیین و پس از تصویب هیات وزیران اعلام می‌شود.

تبصره 2- املاک در حال ساخت (از زمان صدور پروانه ساخت تا زمان نصب کنتور برق) مشمول مالیات این ماده نخواهند بود.

تبصره 3- حکم این ماده نسبت به املاک اشخاص موضوع ماده 2 این قانون و نیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، جاری نخواهد شد.

پیش از این در پیش نویس وزارت اقتصاد درباره این لایحه، قرار بود از املاک مسکونی با ارزش بیش از 50 میلیارد ریال مالیات اخذ شود.

همچنین بالاترین پله مالیاتی برای املاک با ارزش مازاد بر 40 میلیارد ریال بود و قرار بود از این املاک شش در هزار مالیات اخذ شود.

افزایش نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول به ۵۰ درصد

همچنین  دراین لایحه دیده شده است که نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول و کمتر از آن، به ۵۰ درصد افزایش یابد.

براساس پیش نویس وزارت اقتصاد، عایدی عبارت بود از مابه التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن.

اما کمیسیون اقتصاد دولت این تعریف را تغییر داد و موضوع تورم را به آن اضافه کرد. براساس مصوبه این کمیسیون، عایدی عبارتست از  عایدی به معنای مابه التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن پس از کسر ارزش ناشی از افزایش تورم معادل نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

تغییرات چشمگیر نرخ مالیات بر عایدی املاک

براساس جزئیات مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که در حال بررسی در هیات دولت است، نرخ های مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به شرح زیر است:

–  یک سال و کمتر از آن ۵۰ درصد

– به ازای سپری شدن هر سال تا ۴ سال معادل ۱۰ واحد درصد نرخ مذکور کم می‌شود

– ۵ سال و بیشتر ۱۰ درصد

این در حالی است که در پیش نویس ارائه شده توسط وزارت اقتصاد، نرخ های مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به شرح زیر بود:

یک سال و کمتر ۲۵ درصد

بیش از یک سال تا شش سال به ازاء هر سال معادل ۲.۵ واحد درصد نرخ مذکور کاهش می یابد

هفت سال و بیشتر ۱۰ درصد.

*موارد مستثنی شده از پرداخت مالیات بر عایدی املاک

در ادامه این گزارش آمده است ، مطابق مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت، هر نوع نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل واقع در ایران در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق به استثنای موارد ذیل مشمول مالیات بر عایدی املاک و حق واگذاری محل می‌باشد:

الف) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل مشمول ماده ۷۷ این قانون

ب) اولین نقل و انتقال قطعی یک واحد مسکونی توسط هر شخص حقیقی و یا فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل وی طی هر سه سال. در اجرای این بند واگذاری سهم مشاعی یک انتقال محسوب میشود.

ج) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل به واسطه ارث یا وصیت در زمان انتقال به نام وراث یا موصی له

د) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل به صورت بلاعوض

ه) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل مشمول مواد ۶۸ و ۷۰ این قانون

تبصره: در مورد نقل و انتقال املاک و حق واگذاری محل که قبل از لازم الاجرا شدن این قانون تملک شده باشد ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن بر مبنای ارزش روز زمان لازم الاجرا شدن این قانون مطابق دستورالعملی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی خواهد رسید.

این در حالی است که در پیش نویس ارائه شده توسط وزارت اقتصاد، نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل که قبل از تصویب این قانون تملک شده باشد هم از پرداخت مالیات بر عایدی املاک معاف شده بود.

صاحبان خودروهای بالای یک میلیارد تومان هم مالیات می دهند

براساس لایحه اصلاح قانون مالیات ‌های مستقیم که در کمیسیون اقتصاد دولت و هیات وزیران به تصویب رسیده، وضعیت اخذ مالیات از خودرو مشخص شد و کلیه صاحبان خودروهای بالای یکی میلیارد هم مالیات می دهند .

در مصوبه این کمیسیون آمدده است، کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در پایان هرسال مجموع ارزش آنها بیش از 10 میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو میباشند.

– تا مبلغ 15 میلیارد ریال نسبت به مازاد 10 میلیارد ریال یک درصد

– تا مبلغ 30 میلیارد ریال نسبت به مازاد 15 میلیارد ریال دو درصد

– تا مبلغ 45 میلیارد ریال نسبت به مازاد 30 میلیارد ریال سه درصد

– نسبت به مازاد 45 میلیارد ریال چهار درصد

تبصره 1- مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این ماده، قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان مالیاتی کشور تا پایان دیماه هرسال برای اجرا در همان سال تعیین و اعلام می شود. مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان و تا پایان سال تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

این در حالی است که وزارت اقتصاد درباره این موضوع در پیش نویس لایحه اصلاح  قانون مالیات ‌های مستقیم ، پیشنهاد داده بود که مالیات از خودروهای بالای بیش از 5 میلیارد ریال اخذ شود.

همچنین بالاترین پله مالیاتی برای خودروهای مازاد 40 میلیارد ریال بود و قرار بود از این خودروها 5 درصد مالیات اخذ شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *