در حالی که کارشناسان اقتصادی دنیا نرخ بیت کوین را 20 هزار دلار تا سال آینده پیش بینی کرده اند این ارز دیجیتال محبوب در کشور ما نیز بسیار رواج یافته و بسیاری از کاربران درحال فعالیت در این حوزه هستند .

به گزارش برات نیوز،  نبود قانون مربوط به حوزه رمز ارزها مهمترین مشکلی است که فعالان این حوزه در کشور دارند و حال بعد از مدتها رایزنی نخستین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص رمز دارایی ها و تعیین تکلیف دستگاه های استخراج موجود در کشور ( خود اظهاری ) برگزار شد.

این در حالی است که با توجه به جایگاه رمز ارزها در اقتصاد کشورها ،در ایران نیز ضرورت استفاده از ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین احساس شده و دولت نیز بر این باور شد تا از مزایای رمزارزها به نفع اقتصاد کشور با توجه به شرایط تحریم استفاده شود.

تدوین پیش نویس رمز ارزها

بر اساس این گزارش، نخستین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص رمز دارایی ها و تعیین تکلیف دستگاه های استخراج موجود در کشور ( خود اظهاری ) با حضور نمایندگانی از انجمن فناوران زنجیره بلوک و سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر شده تا این کمیسیون گزارشی درباره رمز ارزها تدوین کند، ادامه داد: در شرایط کنونی رمز ارزها می‌توانند ظرفیت مناسبی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در شرایط تحریم باشد.

بر همین اساس مقرر شده دستگاه‌های مرتبط با رمزارزها گزارشات تکمیلی را تا ۱۰ روز آینده در اختیار کمیسیون اقتصادی قرار دهند تا پیش نویس گزارش کمیسیون درباره رمزارزها برای ارائه به صحن علنی در قالب تبصره ۴۵ آئین نامه داخلی مجلس تدوین شود.

وی عدم وجود قانون مربوط به حوزه رمز ارزها را یکی دیگر از چالش‌ها دانست و تصریح کرد: اگر در حوزه رمزارزها ضابطه‌، مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرد، می‌توان با موارد خروج از چارچوب که به تخلفات منجر می‌شود، برخورد کرد.

پورابراهیمی با بیان اینکه رمزارزها به ضابطه‌مندی و قانونمندی نیازمند است که در حال حاضر خلاهای جدی در این حوزه وجود دارد، خاطرنشان کرد: پس از اخذ گزارش دستگاه‌های مرتبط با رمزارزها، در صورت نیاز می‌توان با تدوین طرح جامع رمزارزها خلاهای قانونی را برطرف کرد.

رمز ارزها، ظرفیت مناسبی برای توسعه اقتصاد در تحریم

همچنین رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت رمز ارزها گفت: رمز ارزها ظرفیت مناسبی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در شرایط تحریم است.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره تشریح نشست کمیسیون اقتصادی افزود: موضوع رمز ارزها از حدود یک دهه پیش در فضای اجتماعی و اقتصادی کشورها مطرح شده است و از آنجایی که این حوزه مرز نمی‌شناسد و تمامی افراد امکان فعالیت در آن را دارند، باید نسبت به تدوین چارچوب‌های قانونی در کشور تصمیم‌گیری شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور ما با تاخیر به حوزه رمزارزها از نظر اجرایی و عملیاتی وارد شد، اظهار داشت: نخستین مصوبات هیات وزیران درباره رمز ارزها در سال گذشته تصویب شد تا اقدامات لازم برای ساماندهی ابتدایی صورت گیرد.

وی در خصوص خلا  قانون مربوط به حوزه رمز ارزها اضافه کرد: هرچند طی یک سال و نیم گذشته مصوباتی از سوی دولت، وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی مطرح شده اما شرایط کنونی بیانگر این است که تصمیمات گرفته شده نتوانسته ابعاد رمزارزها را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید: تصمیم جدید برای استخراج رمزارزها

روند صعودی بیت کوین در ماه های اخیر

این درحالی است که بیت کوین در ماه‌های اخیر روندی صعودی داشته است به طوری که محبوب ترین ارز دیجیتال در دنیا سال جاری را با قیمت ۷,۲۰۸ دلار آغاز کرد اما پس از مدتی کوتاه سد مقاومتی ۱۰,۰۰۰ دلار را در تاریخ ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) شکست.

بیت کوین در اواخر ماه ژوئیه (اوایل مرداد)، مجدداً خود را بالای محدوده قیمتی ۱۰,۰۰۰ دلار تثبیت کرد و پس از آن روندی رو به بالا داشت. اکنون این کارشناس ارشد اقتصاد معتقد است که قیمت بیت کوین به احتمال قوی صعودی خواهد بود.

استخراج رمز ارز این روزها با استقبال بسیاری مواجه شده و بسیاری از فعالان حوزه ارز دیجیتال در این حوزه فعالیت می کند .

رمزارزها نوعی پول دیجیتال هستند که در آن تولید واحد پول و تأیید اصالت نقل و انتقال پول با استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری کنترل می‌شود .

دیجیتالی بودن، غیرمتمرکز بودن، همتا به همتا، استفاده از نام مستعار، بدون نیاز به اعتماد، رمزنگاری ‌شده و جهانی بودن از جمله ویژگی‌های رمز ارزها است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *