چند روز پیش محموله دارویی در یکی از استان های عراق توقیف وخبری مبنی بر قاچاق این محموله دارویی از ایران در رسانه ها منتشر شد اما مسوولان وزارت بهداشت ایران بلافاصله و بسیار شتابزده این خبر را تکذیب کرده و اعلام داشتند این داروها ایرانی نبوده و از یکی از کشورهای همسایه ارسال شده و مسیر ترانزیت این محموله از ایران بوده است .

به گزارش برات نیوز، همچنین سازمان غذا و دارو نیز در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که ۱۹ کامیون داروی قاچاق که در عراق کشف شده ایرانی نبوده و متعلق به یکی دیگر از کشورهای همسایه است اما اشاره نشده که متعلق به کدام کشور است و تنها تاکید بر این بوده که این محموله قاچاق دارویی تنها از مسیر ترانزیت ایران وارد عراق شده است .

تلاش برای تامین دارو در کشور

در ادامه اطلاعیه این سازمان هم آمده است: در مقطعی که هموطن هایمان با تحریم‌های شدید و ظالمانه آمریکا مواجه هستند و این کشور با ادعای حقوق بشر سلامتی مردم ایران را نشانه گرفته است و علیرغم شعارهایی عوام‌فریبانه مبنی بر عدم تحریم غذا و دارو، عملاً تأمین و واردات برخی داروها و تجهیزات پزشکی حیاتی را با مشکلات عدیده مواجه کرده است، تمام توان و ظرفیت‌های داخلی به کار گرفته شده تا بیماران از بابت تأمین داروهای خود احساس کوچک‌ترین نگرانی نداشته باشند.

این درحالی است که پیش از این مشاور وزیر بهداشت اعلام کرده بود که این داروها از داروخانه خریداری شده است .

تکذیب ایرانی بودن داروهای قاچاق شده به عراق

تکذیب مسوولان ایرانی در مورد  قاچاق دارو به عراق همچنان ادامه دارد و هریک به نوعی تلاش دارند تا ثابت کنند این داروها ایرانی نبوده درحالی که شواهد امر این چنان نیست و گواهی دیگری می دهد .

درهمین راستا مسوول دیگری از سازمان گمرک نیز این خبر را تکذیب کرده و اظهار داشته که این محموله دارویی ازیکی از کشورهای همسایه ارسال شده و از مرزهای ایران ترانزیت شده است .

سید روح اله لطیفی ضمن تکذیب خبر قاچاق دارو به عراق دراین خصوص گفته است : داروهای خریداری شده از ۵ کشور خارجی توسط عراقی ها صرفا از قلمرو ایران ترانزیت شده است.

وی اظهار داشت: توقف محموله دارویی در یکی از استان‌های عراق به ظن قاچاق از ایران که این روزها خبرساز شده است، اساساً مسئله داخلی این کشور و کنترل داخلی تردد کالا بوده و آنچه به جمهوری اسلامی ایران مرتبط است، به حوزه ترانزیت بر می‌گردد که کاملاً بر اساس قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی مرتبط با ترانزیت دارو رعایت شده است.

سند و مدرکی بر ایرانی بودن داروها وجود ندارد

همچنین مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز در این باره گفته است: اظهارات مقامات عراق مبنی بر قاچاق دارو به عراق فعلا فقط در حد ادعاست. هیچ سند و مدرکی ارائه نشده و اگر نمونه های داروها را به ایران بدهند، بررسی می شود.

حیدر محمدی، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد:هنوز هیچ سند و مدرکی دال بر ایرانی بودن داروهای مکشوفه توسط مقامات عراقی ارایه نشده و لازم است مقامات امنیتی ایران با همکاری مقامات امنیتی عراق نمونه های داروها را به سازمان غذا و دارو بدهند تا بررسی شود که چه داروهایی بوده و از کجا قاچاق شده که در صورت ایرانی بودن داروها، حتما قابل ردیابی است اما تا زمان انجام بررسی لازم در مورد داروها  در ایران، هیچ  نظر قطعی ممکن نیست.

داروها اهل کدام کشور هستند!

اما در این میان ارتش عراق در اطلاعیه ای اعلام کرده که محموله دارویی بزرگی را توقیف کرده که ارزش مالی این محموله و داروها صدها هزار دلار است .

حتی رسانه های عراقی از کشف این محموله به عنوان بزرگترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق یاد کرده اند .

حال اینکه با تکذیب مسوولان ایرانی چطور این محموله قاچاق از ایران به عراق رفته و مسوولان ما همچنان تاکید دارند که این داروها ایرانی نبوده جای سووال دارد و باید پرسید که این داروها اهل کدام ملیت و کشور هستند .

تا زمان بازبینی و بررسی داروهای قاچاق شده به عراق فعلا نمی توان به نتیجه درستی دست یافت اما موضوع مهم این شتابزدگی مسوولان کشور برای کذب بودن ادعای ایرانی بودن داروها کمی عجیب است زیرا حتی عراقی ها هم سند و مدرکی را مبنی بر ایران بودن این داروها ارائه نکرده اند .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *