اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

قاچاق ماسک های ایرانی ، معضلی جدید

قاچاق ماسک های ایرانی

با توجه به اجباری شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی، کنترل و نظارت بر فروش و کیفیت این محصول همچنان دغدغه مردم است. این در حالی است که قاچاق ماسک های ایرانی خبرساز شده است.

به گزارش برات نیوز، وجود ماسکهای تقلبی در بازار که جلوی کرونا را نمیگیرند و معیار تشخیص آن برای مردم امری چالش برانگیز شده است.

در این خصوص، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران، از قاچاق ماسک های ایرانی به خارج از کشور خبر داده و به مردم در این باره هشدار میدهد.

علی فاطمی نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران درباره وضعیت توزیع ماسک در داروخانه‌ها با توجه به اجباری شدن استفاده از آن در اماکن عمومی گفت: در حال حاضر دو نوع ماسک سوپاپ‌دار و ماسک‌های سه‌لایه پزشکی در داروخانه‌ها وجود دارد. در عین حال، کنترل و نظارت بر زنجیره تامین ماسک در اختیار سازمان غذا و دارو است.

وی با بیان اینکه ماسک‌های سه‌لایه پزشکی نیز به دو دسته صنعتی و نیمه‌صنعتی تقسیم می‌شوند، افزود: کیفیت ماسک‌های صنعتی بالاتر است. ماسک‌های نیمه‌صنعتی نیز از نظر ظاهری تفاوتی با ماسک‌های صنعتی نداشته و از روی نحوه دوخت قابل تشخیص هستند. سازمان غذا و دارو ماسک‌هایی را که کنترل‌های بیشتری رویشان صورت گرفته و کنترل کیفی و استریلیزاسیون آن‌ها تحت نظر مسئول فنی است، به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارائه می‌دهند. در عین حال، بخشی از ماسک‌ها هم در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد که بخشی از آن‌ها تولید نیمه‌صنعتی داشته و استانداردهای حداقلی را دارا هستند و مردم می‌توانند با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنند.

 

ماسک را از داروخانه تهیه کنید

فاطمی با بیان اینکه توصیه ما این است که مردم برای تهیه ماسک به داروخانه مراجعه کنند، بیان کرد: بسیاری از ماسک‌هایی که در بازار وجود دارند، تقلبی هستند. البته شاید در ظاهر تفاوتی با ماسک‌های استاندارد نداشته باشند، اما عملا زمانی که بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که فیلتر لازم و لایه سوم که می‌تواند تا ۹۰ درصد از ورود ویروس جلوگیری کند، در این ماسک‌ها وجود ندارد. بنابراین مردم برای تهیه ماسک حتما به داروخانه‌ها مراجعه کنند.

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: توزیع ماسک در داروخانه‌ها در همه استان‌ها کفایت نمی‌کند. در شهرهایی مانند پایتخت مشکل توزیع و تامین ماسک بسیار کمتر است، اما در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مشکل بیشتری وجود دارد و سیستم توزیع تکافوی نیاز را نمی‌کند.

فاطمی اظهار کرد: خبرهایی می‌رسد مبنی بر اینکه در حوزه ماسک یک قاچاق معکوسی وجود دارد به طوری که برخی به‌ علت اختلاف قیمتی که وجود دارد و گرانی دلار، بخشی از ماسک‌ها را از کشور خارج می‌کنند. عکس‌ها و فیلم‌هایی دیده شده که ماسک‌های ایرانی در برخی کشورها وجود دارد. البته در روز حدود ۶ تا ۷ میلیون ماسک سه‌لایه پزشکی در کشور تولید می‌شود، اما باید به این موارد و مسائل نیز توجه داشت.

 

در شرایط کرونا ماسک‌ سوپاپ‌دار توصیه نمی‌شود

به گفته این مسئول، باید توجه کرد که در شرایط کرونا استفاده از ماسک‌های سوپاپ‌دار خیلی توصیه نمی‌شود زیرا اگر بیمار مبتلا به کووید-۱۹ از این ماسک‌ها استفاده کند، امکان انتقال بیماری زیاد است. بر همین اساس، بهتر است افراد عادی از ماسک‌های سه‌لایه و پزشکی استفاده کنند.

فاطمی با بیان اینکه رسما صادرات ماسک بدون مجوز سازمان غذا و دارو ممنوع است، گفت: قیمت رسمی که سازمان غذا و دارو برای ماسک‌های سه‌لایه پزشکی اعلام کرده ۱۶۰۰ تومان است که با همین قیمت در داروخانه‌ها فروخته می‌شود. در تهران کمبودی از نظر ماسک نداریم، اما بعضا در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها کمبودهایی دیده می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید