قراردادهای اوپک پلاس ، ویروس کرونا و حفظ ثبات بازار جهانی انرژی از مواردی بود که رهبران دو کشور روسیه و عربستان در خصوص آن با هم به مذاکره پرداختند.

به گزارش برات نیوز، نتیجه این مذاکره که به صورت تلفنی بین سران دو کشور یعنی ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان انجام گرفت، به صورت بیانیه ای اعلام شد.

کرملین طی بیانیه‌ای اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس، جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در مورد بازارهای انرژی و اجرای قراردادهای اوپک پلاس مذاکره کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «هردوطرف برای ادامه همکاری در این زمینه جهت حفظ ثبات بازار جهانی انرژی توافق دارند و مسکو و ریاض آماده هستند برای حفظ ثبات بازار انرژی جهانی همکاری نزدیکی داشته باشند.».

متوازن کردن عرضه و تقاضا در قراردادهای اوپک پلاس

این مذاکرات که در واقع ادامه مکالمات 13 اکتبر بود، دو طرف تلاش‌ها برای متوازن کردن عرضه و تقاضا در بازار نفت و تقویت اقتصاد جهانی را مورد بازبینی قرار داده بودند.

این گفتگو در شرایطی انجام شد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و قاره آمریکا رو به افزایش است و بر دورنمای تقاضای نفت طی چند ماه گذشته تاثیر می‌گذارد.

تاجران نفت هنوز مطمئن نیستند بازار بتواند دو میلیون بشکه در روز افزایش تولید برنامه ریزی شده اوپک پلاس را از اول ژانویه تحمل کند.

بیشتر بخوانید: تقاضای جهانی نفت کندتر از میزان برآوردها خواهد بود

تعداد 200 هزار بشکه مازاد تولید

اما الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و سهیل المزروعی، همتای اماراتی وی هفته گذشته گفته بودند که این گروه همچنان تصمیم دارد طبق برنامه پیش رفته و تولیدش را از ابتدای سال ۲۰۲۱ افزایش دهد.

برخی نمایندگان این گروه عقیده دارند این افزایش تولید باید حداقل چند ماه به تعویق بیفتد. سایر نمایندگان این گروه چندان مطمئن نیستند و امیدوارند بازار نفت در اوایل دسامبر قدرتمندتر باشد.

از سوی دیگر، کمیته فنی مشترک اوپک پلاس روز جمعه هشدار داد که تحت یک سناریوی منفی، بازار جهانی نفت در سال آینده با ۲۰۰ هزار بشکه در روز مازاد عرضه روبرو خواهد شد.

اگر لیبی موفق شود تولیدش را افزایش دهد و پاندمی آسیب شدیدتر از حد انتظاری به تقاضا وارد کند، چنین سناریویی به واقعیت خواهد پیوست.

دورنمای استفاده از واکسن روسی

 رهبران دو کشور در مورد همکاری در مبارزه با گسترش همه‌گیری ویروس کرونا و دورنمای استفاده از واکسن روسی در عربستان هم مذاکره کردند.

با افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا در اروپا و آمریکا که تقاضا برای انرژی را مورد تهدید قرار داده است، بسیاری در بازار این سوال را مطرح می کنند که آیا تولیدکنندگان اوپک و متحدانشان طبق برنامه ای که در ماه می آغاز کرده اند، تولیدشان را در ژانویه سال ۲۰۲۲ به میزان دو میلیون بشکه در روز افزایش می دهند یا خیر. 

نشست وزیران کشورهای اوپک پلاس روزهای ۳۰ نوامبر و اول دسامبر (۱۰ و ۱۱ آذر) برگزار می‌شود تا تکلیف قراردادهای اوپک پلاس را مشخص کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *