1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. قرارداد اجاره منزل با نرخ مصوب
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

قرارداد اجاره منزل با نرخ مصوب

قرارداد اجاره منزل

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، محمود محمودزاده اعلام کرد طبق مصوبه جدید از سوی رئیس جمهور، قرارداد اجاره منزل برای شهر تهران با نرخ 25 درصد، برای دیگر کلانشهرها با نرخ 20 درصد و برای سایر شهرها با نرخ 15 درصد به‌صورت خودکار تمدید خواهد شد.

به گزارش برات نیوز ؛ محمودزاده همچنین تصریح کرد که اگر موجر بخواهد ملک خود را اجاره دهد، باید مطابق نرخ مصوب و با مستأجری که در واحد سکونت دارد، اجاره‌نامه را تمدید کند. اگر موجر قصد فروش ملک خود را داشته باشد، پس از فروش از مبادی ثبت رسمی، باید به مستاجر 2 ماه مهلت داده و تا پایان این دو ماه قوه قضاییه حکم تخلیه صادر نخواهد کرد.

محمودزاده در رابطه با بسته حمایتی از مستأجران و تسهیلات ودیعه مسکن اعلام کرد: مدلی که از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح شده است در جهت حمایت از مستأجران بوده و به این نحو است ودیعه مسکنی که به مستأجران داده می‌شود به عنوان بخشی از رقم رهن واحد مسکونی در اختیار موجر قرار می‌گیرد، سپس سود ودیعه از سوی مستأجر در اقساطی به بانک باز پرداخت شده و بعد از اتمام قرارداد اجاره منزل ، پرداخت اصل مبلغ ودیعه از سوی موجر به بانک عامل انجام می‌شود.

محمودزاده اعلام کرد که این بسته حمایتی نکاتی مثبتی نیز دارد که از جمله آن می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

در شرایطی که تسهیلات ودیعه مسکن حتی با بالاترین نرخ سود تسهیلات یعنی 18 درصد اعطا شود، مستأجر نفع 50 درصدی می‌‎برد زیرا در شرایطی که قصد پرداخت اجاره معادل مبلغ رهن را داشته باشد، مجبور به پرداخت 30 تا 36 درصد مبلغ رهن است و بدین ترتیب موجر از پرداخت 50درصد رقم اجاره معادل مبلغ ودیعه مسکن معاف خواهد بود.

وی در رابطه با روند تصویب بسته حمایتی از مستأجران در قالب تسهیلات ودیعه مسکن، گفت: جزئیات این مدل از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده و در حال منتظر تأمین مالی به منظور ارائه تسهیلات هستیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست