قرارداد مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی قوتبال ایران در این روزها واکنش‌ها و انتقادهای تند و فراوانی داشته به جایی که نهادهای نظارتی کشور به آن ورود کردند.

به گزارش برات نیوز، قرارداد جنجالی فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی قوتبال ایران تاکنون حدود 9 میلیون یورو برای فوتبال ایران هزینه در بر داشته است. مربی که با نتایج نه چندان خوب و حضور اندک در کشور، خسارت فراوانی را به فوتبال ایران وارد کرده است.

بیشتر بخوانید: ۱۶۹ میلیارد تومان غرامت به ویلموتس

ورود جدی نهاهای نظارتی به موضوع قرارداد ویلموتس پس از آن اتفاق افتاد که کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در حکمی فوتبال ایران را 6 میلیون و 137 هزار یورو جریمه محکوم کرد.

در این باره عضو هیئت رئیسه مجلس گفت:  قرارداد سرمربی سابق تیم ملی فوتبال باعث نگرانی‌هایی شده و قطعا مجلس به این مساله ورود می‌کند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز مجلس با اشاره به حواشی ایجاد شده درباره قرارداد با سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران گفت: قرارداد «ویلموتس» نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است چرا که حدود ۱۷۰ میلیارد تومان پول باید به وی داده شود و بر این اساس مجلس باید به این موضوع ورود کند.

ورود مجلس برای گشودن جعبه سیاه قراردادهای فوتبالی

همچنین یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون برای گشودن جعبه سیاه قراردادهای فوتبالی خبر داد.

سید نظام‌الدین موسوی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «با شکایت برادرم احمد راستینه نماینده شهرکرد و مسئول کمیته تربیت بدنی مجلس، پرونده قرارداد ⁧ویلموتس⁩ فردا در کمیسیون اصل۹۰ گشوده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شوک ویلتموس احتمالاً سرآغاز ورود جدی مجلس برای گشودن جعبه سیاه قراردادهای فوتبالی باشد.»

نماینده کرج نیز از نمایندگانی است که واکنش تندی به موضوع قرارداد ویلموتس داشته و در خصوص مسائل مربوط به قرارداد سرمربی سابق تیم ملی فوتبال گفته: انگار کسانی از این قراردادها نفع می‌برند.

مهدی عسگری در واکنش توییتری به این موضوع نوشت: اگر فدراسیون فوتبال ملک پدری ویلموتس هم بود چنین رانتی به او نمی‌رسید! انگار کسانی از ازین قراردادها نفع می‌برند؛

مراجع نظارتی و قضایی ضمن بررسی اموال و منافع آنهایی که در این قرارداد دخیل بوده‌اند آنهار را وادار به پاسخگویی کند تا جریمه 160 میلیاردی از جیب ملت پرداخت نشود.

رییس فراکسیون ورزش مجلس نیز در اینباره تاکید کرد که پرونده قرارداد ویلموتس در مجلس باز شده است و پس از بررسی مستندات قطعا با مسببان این قرارداد برخورد خواهد شد.

محمد مهدی فروردین گفت: این قرارداد قراردادی غیرکارشناسی است که از قبل منعقد شده است و از نظر ما افرادی که در عقد قرارداد نقش داشته‌اند از صلاحیت لازم برخوردار نبودند. زمانی که چنین اتفاق‌هایی رخ می‌دهد افکار عمومی نسبت به خیلی از مسائل بی‌اعتماد می‌شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: در عقد قراردادها باید حقوقدان‌های قوی حضور داشته باشند و پس از آن نیز اگر مشکلی حقوقی ایجاد می‌شود، باید وکیلی قوی از پرونده دفاع کند، اما اکنون وکیل این پرونده توان دفاع و بیان دلایل را ندارد. 

وی تاکید کرد: این پرونده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی باز شده است و نتایج بررسی آن ظرف چند هفته آینده به دست دستگاه قضایی می‌رسد. باید با مسببان این قرارداد برخورد شود.

تهدید ایران به محرومیت از جام جهانی

بر اساس این گزارش یک سایت بلژیکی نوشت: در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران جریمه مصوب شده از سوی فیفا را به مارک ویلموتس پرداخت نکند ممکن است از حضور در جام جهانی محروم شود.

به نقل از سایت فوتبال کرانت فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا موظف به پرداخت بیش از شش میلیون یورو به مارک ویلموتس سرمربی سابق خود شد و باید ظرف ۳۰ روز نسبت به پرداخت آن اقدام کند. در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران این پول را در زمان تعیین شده پرداخت نکند علاوه بر جریمه‌های مالی بیشتر ممکن است حتی جام جهانی فوتبال را نیز از دست بدهد و نتواند درآن در صورت صعود شرکت کند.

منابع داخلی ایران از تلاش این فدراسیون برای شکایت به دادگاه عالی ورزش خبر دادند و رای فیفا را ناعادلانه خواندند.

بیشتر بخوانید: قراردادهای نجومی با مربیان خارجی، هیاهویی برای هیچ!

مطلعین احضار شدند

گفتنی است نهادهای نظارتی که پیش از این به موضوع قرارداد «ویلموتس» ورود کرده بودند، امروز چهارشنبه 29 مرداد در اولین گام با احضار تعدادی از مطلعین و مرتبطین پرونده، روند تازه‌ای را برای پیگیری قضایی این موضوع آغاز کرده‌اند.

روندی که به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت تا بر این اساس مدیران و متهمان اصلی انعقاد قرارداد عجیب فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس پاسخگوی سومدیریت‌هایشان باشند.

حراست وزارت ورزش با تایید این موضوع تاکید کرد که با تمام متخلفان قرارداد مذکور در هر سطحی برخورد خواهد شد و در این راه نیز از هیچ کوششی برای شناسایی متخلفان اصلی و احقاق حق نسبت به فوتبال کشور دریغ نخواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *