ایران

هفته خوش برای قطعه سازان خودرو؛ اصلاح قیمت‌ها در راه است

قطعه سازان خودرو

قطعه سازی برای صنعت خودرو یک اصل مهم و حیاتی است. اما قطعه سازان خودرو با مشکلات زیادی روبرو هستند. مشکلاتی مانند قراردادهای نامطئن خودروسازان و قطعه سازان و عدم تامین ارز و نقدینگی مورد نیاز صنعت قطعه سازی. با برات نیوز همراه باشید.

این بخش کاربردی و مهم در صنعت خودروسازی به توجه و رسیدگی مدیران مسوول در این حوزه نیازمند است. نیازهایی که اگر تامین نشود می تواند این صنعت قطعه سازان خودرو را به رکود و کسادی بکشاند. قطع شدن ارز نیمایی خودروسازها و قطعه سازان از آخرین روزهای سال 98، هم مضاعف بر دیگر مشکلات این صنعت شده است.

البته قطعه سازان با افزایش نرخ ارز هم دست به گریبانند. مشکلی که باعث شده قطعه سازان با افزایش هزینه های صنعت قطعه سازی روبرو شوند و از پس هزینه ها برنیایند.

اما شاید برگزاری جلسه‌ای که با حضور همه بازیگران این عرصه برگزار شد بتواند روزنه ای برای رفع مشکلات این صنعت کاربردی در کشور ایجاد کند. بازیگرانی از بخش خصوصی و دولتی که نقشی تاثیرگذار در توسعه این صنعت دارند. در این جلسه موضوع و محور بحث ها پیرامون مشکلات اصلی قطعه سازان بود. این مشکلات شامل قیمت گذاری های بدون ملاک و معیار، افزایش بی حساب و کتاب ارز و عدم تخصیص آن به قطعه سازان از ابتدای سال جاری می شود.

بیشتر بخوانید: سرعت فراتر از انتظار تویوتا سوپرااین صنعت ارزشمند و سودده کشور به دلیل عدم تامین درست مواد اولیه با مشکلات زیادی روبرو است. تامین مواد اولیه قطعه سازی ارتباط تنگاتنگی با بازار بی ثبات ارز دارد. این بازار هم به دلیل نوسانات زیاد، دست قطعه سازان را برای حرکت رو به جلو بسته است. یکی از نیازهای فعالان این عرصه تامین راحت و بی دغدغه این مواد است. ضمن اینکه عرضه فولاد، آلومینیوم، مس و… در بورس کالا به سختی انجام شده و دائما هم معاملات آن ها ابطال می شود که بسیار دردسرساز شده است.

شاید یکی از مهم ترین نیازهای این صنعت تامین نقدینگی باشد. تا چندی پیش به دلیل بحث های یورو ۵، بسیاری از خودروها شماره گذار نشدند که به دنبال آن قطعه سازان با کمبود نقدینگی مواجه شدند. این مشکل شاید اساسی‌ترین نیازی است که در صنعت قطعه سازی خودنمایی می کند. در کنار این مشکلات، می توان به قیمت گذاری های دستوری اشاره کرد. کاری که موجب شده خودروسازان نتوانند قیمت ها را در قرارداد خود با قطعه سازان اصلاح کنند که باعث زیان شدید آنها شده است.

بیشتر بخوانید: توقف تولید پراید باید اجرایی شود


در این جلسه مقرر شد که اصلاح قیمت در سطح قطعه سازی از همین هفته آغاز و تامین ارز قطعه‌سازان، هم با تمهیدات دولتی میسر شود. تامین ارز برای خودروسازان یک موضوع حیاتی و مهم است. قیمت‌گذاری های درست با کمک وزرات صمت نتیجه دیگر این جلسه بود. اگر قیمت گذاری ها اصلاح شود قطعا به تامین نقدینگی این صنعت منجر خواهد شد.

تامین مواد اولیه برای قطعه سازی هم با تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان انجمن میسر خواهد شد به این نحو که در این کارگروه، مشکلات مواد اولیه به ویژه فولاد برطرف شود و سپس به سمت پتروشیمی‌ها، مس و آلومینیوم حرکت کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید