قطعی یوتیوب و جی‌میل و گوگل درایو برطرف شد.

به گزارش برات‌نیوز، روز گذشته ( دوشنبه ) طی یک اختلال جهانی، خدمات گوگل از جمله یوتیوب، جی‌میل و گوگل درایو حدود 45 دقیقه قطع شده بودند.

درحالی‌که دسترسی هزاران کاربر به این سرویس‌ها از بین رفته بود، روز دوشنبه این اختلال برطرف شد.

سخنگوی شرکت گوگل در بیانیه ای علت این وقفه «تقریبا ۴۵ دقیقه‌ای» را «بروز مشکل در تسهیم فضای ذخیره‌سازی داخلی» عنوان کرد.

در این بیانیه آمده است: «خدماتی که مستلزم ورود به حساب کاربری هستند، بیشترین میزان اختلال را داشتند. اکنون تمام خدمات، فعال شده‌اند.»

گوگل در این بیانیه از تمام کاربرانی که دسترسی آن‌ها به خدمات با مشکل مواجه شد، عذرخواهی کرد و وعده داد که «برای اطمینان از عدم تکرار این مشکل در آینده، بررسی دقیقی انجام خواهد شد.»

مقیاس و نحوه خدمت‌رسانی گوگل به گونه‌ای است که قطعی خدمات این شرکت بسیار نادر است؛ زیرا کاربران در هر منطقه جغرافیایی توسط چندین سرور در نقاط مختلف جهان میزبانی می‌شوند.

در این سرورها نیز ساختار پشتیبان‌گیری از اطلاعات به‌گونه‌ای است که به محض بروز مشکل، آخرین نسخه پشتیبان از اطلاعات فعال می‌شود.

اعلام قطعی یوتیوب در توییتر

پلتفرم یوتیوب که از پرطرفدارترین خدمات گوگل است در توییتی اعلام کرد: ما برگشتیم و درحال فعالیتیم.

این درحالی‌ست که یوتیوب زمانی که اختلال برای بسیاری از کاربران اتفاق افتاد، در توییتی این موضوع را نیز اعلام کرده بود.

با بررسی داده‌های وب‌سایت مانیتورینگ خرابی داون دتکتور، بیش از ۱۲ هزار کاربر یوتیوب در بسیاری از بخش‌های جهان از جمله آمریکا، انگلیس و هند به مدت یک ساعت نمی‌توانستند از این پلتفرم استفاده کنند.

رویترز نیز گزارش داد قطعی یوتیوب و جی‌میل اتفاق غیرمترقبه‌ای نیست اما این اختلال در روز دوشنبه برای همه سرویس‌های محبوب شرکت گوگل  نظیر هنگ اوت، گوگل چت و گوگل میت رخ داد.

گفتنی‌ست  که این خدمات در دوران کرونا کاربران بیشتری به خود جذب کرده بودند.

بیشتر بخوانید: امکان خروج از سرویس های جانبی جیمیل

در حال حاضر تعداد کاربران جی‌میل و یوتیوب در سراسر جهان به حدود ۳.۵ میلیارد نفر می‌رسد.

در زمان اوج بروز این اختلال ۱۱۲ هزار مورد اختلال در یوتیوب و ۴۰ هزار مورد اختلال در جی‌میل توسط کاربران نقاط مختلف جهان گزارش شد.

با توجه به افزایش اخیر کاربران خدمات آنلاین گوگل در سراسر جهان، این قطعی خدمات اهمیت بیشتری می‌یابد.

اکنون سوالاتی در رابطه با کارآیی زیرساخت‌های گوگل در پاسخگویی به این حجم از کاربران در یک دوره زمانی طولانی مطرح می‌شود.

شرکت‌هایی که برای ارائه خدمات خود روی گوگل حساب می‌کنند، در رابطه با پیامدهای این قطعی و همچنین قطعی‌های احتمالی آینده ابراز نگرانی کرده‌اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *