همزمان با فرارسیدن فصل سرما و افت فشار گاز،برای تامین گاز مشترکان خانگی، قطع گاز کارخانجات و صنایع تولیدی اجرایی شده و بسیاری از آن ها به دلیل نداشتن سوخت لازم غیرفعال شده اند.

به گزارش برات نیوز، قطعی گاز و عدم ذخیره سازی مازوت به عنوان سوخت دوم درصنایع و کارخانجات تولیدی در سال جاری موجب متوقف شدن فعالیت چرخه تولید در کشور شد.

سوء مدیریت و اطلاع رسانی در دستگاه های دولتی برای تامین سوخت صنایع تولیدی و کارخانجات درسال جاری موجب شد که فعالیت اقتصادی و تولید بسیاری از این کارخانجات متوقف شود.

این درحالی است که با توجه به قانون، قطع انشعابات صنایع تولیدی دراولویت نبوده است.

 اما نهادها و سازمان های مرتبط با این انشعابات درهنگام کسری منابع، قطعی انشعابات صنایع را در اولویت قرار می دهند.

این درحالی است که با توجه به شروع فصل سرما و افزایش مصرف گاز در مشترکان خانگی،گاز تمامی کارخانجات و صنایع تولیدی قطع شده و آن ها سوخت کافی برای ادامه فعالیت های اقتصادی خود ندارند.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران دراین زمینه اظهار کرده است: وضعیت گازرسانی به صنایع به خصوص اطراف تهران به شدت ضعیف است و تعداد زیادی از کارخانجات شدت بار فشار را کم، یا به طور کلی قطع کرده‌اند.

عدم اطلاع رسانی و قطع گاز کارخانجات و صنایع تولیدی

ابوالفضل روغنی درباره وضعیت صنایع و کارخانجات تصریح کرد: براساس قانون بهبود مستمر فضای کار؛ درصورت اقدام به قطع گاز صنایع تولیدی باید پیش از قطعی به صاحبان این صنایع و کارخانجات اطلاع داده شود.

وی درادامه گفت: شرکت گاز بدون هماهنگی گاز بسیاری از واحدهای صنعتی را در سراسر کشور قطع کرده است.

بیشتر بخوانید: افزایش ۹۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز

به گفته روغنی اغلب صنایع تهران دچار مشکل قطع گاز یا کم شدن بار ورودی گاز هستند.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد:‌ درقانون تاکید شده که صنایع تولیدی در اولویت قطع آب، برق و گاز نیستند.

وی افزود: اما دستگاه‌های دولتی مرتبط با انشعابات دراغلب موارد صنایع و واحدهای صنعتی را هدف می‌دهند.

روغنی خاطر نشان کرد:این رفتار دستگاه ها و نهادهای مرتبط منطقی و عقلانی نیست و باید در رفتارهای آنها تجدید نظر شود.

قطع گاز کارخانجات و صنایع تولیدی وعدم تامین سوخت صنایع تولیدی

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: بسیاری از صنایع و کارخانجات صنعتی به دلیل قطع گاز فعالیت خود را تعطیل کرده اند. زیرا راهی برای تامین سوخت ندارندو باید این مشکل حل و جبران خسارت شود.

روغنی درباره تامین سوخت صنایع تولیدی گفت:تامین سوخت کارخانجات و یا واحدهای صنعتی از برق، گاز یا سوخت‌هایی مانند مازوت است.

وی افزود: در شرایطی که گاز و برق تامین نباشد و ذخیره مازوت نیز در دسترس نباشد فعالیت صنایع و کارخانجات تولیدی تعطیل می شود.

به گفته وی اما برخی از کارخانجات ذخیره مازوت دارند که می توانند از آن استفاده کنند.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: البته که مازوت باید از دایره سوخت های صنایع خارج شود زیرا استفاده آن نه از نظر بهداشتی و نه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

همچنین چند روز پیش دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز از قطع گاز اغلب کارخانجات خبرداده بود .

قطع گاز 64 کارخانه سیمان و توقف در فعالیت تولیدی آن ها

عبدالرضا شیخان اعلام کرده بود: با توجه به وجود 77 کارخانه تولید سیمان،3 کارخانه کلا مازوت سوز بودند.

وی افزود:اما از میان 74 کارخانه سیمان دیگر نیز گاز 64 کارخانه قطع شده وفعالیت آن ها متوقف شده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره قطع گاز در کارخانجات تولید سیمان گفت: به علت افت فشار گاز و گازرسانی برای مصارف خانگی، گاز بسیاری از کارخانجات سیمان از اواخر آبان جاری قطع شد.

وی درادامه افزود: قطع گاز کارخانجات و صنایع تولیدی موجب وارد شدن شوک به آن ها و کاهش تولید شد و درپی آن صدمات مالی زیادی به کارخانجات سیمان وارد شد.

عدم ذخیره سازی مازوت برای صنایع تولیدی در زمستان امسال

شیخان اعلام کرد: هر ساله با آغاز فصل سرما و افت فشار گاز بدین شکل بود که با هماهنگی وزارت نفت کارخانجات سیمان ، ذخیره‌سازی سوخت دوم که همان مازوت است را انجام می دادند.

به گفته وی اما امسال اجازه اینکار را ندادند و اعلام کردند هنگام قطع گاز، مازوت را خواهند داد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: با قطع فشار گاز امسال نیز قیمت مازوت نسبت به سال گذشته دو و نیم برابر شد.

وی درادامه گفت: با افزایش چشمگیر قیمت مازون نسبت به گاز فشار زیادی به کارخانه‌ها وارد شد.

افزایش چشمگیر قیمت مازوت و تاثیر آن بر قیمت تمام شده سیمان

وی خاطر نشان کرد:افزایش چشمگیر قیمت مازوت به طوری بود که با هزینه حمل، سه و نیم برابر قیمت گاز شده و تاثیر موضوع روی قیمت تمام شده بسیار محسوس است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در مورد تعطیلی بعضی از کارخانجات به علت مشکل گاز اظهار کرد: با قطع گاز کارخانجات و صنایع تولیدی بسیاری از کارخانجات توان تولید خود را از دست دادند و به سمت تعطیلی رفتند.

وی افزود: البته در هر استانی بعضی از کارخانجات توانستند مازوت یارانه‌ای دریافت کنند.

شیخان درباره قیمت مازوت اظهار کرد: در حال حاضر قیمت مازوت یارانه‌ای ۳۰۰ تومان و گاز ۱۱۹ تومان است. در بعضی مناطق حتی ۴۰۰ یا ۵۰۰ تومان هم به خاطر هزینه حمل بالا می‌رود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *