سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اعلام کرد: در جلسه غیرعلنی که صبح امروز مجلس در حضور وزیر صمت برگزار شد، مقرر شد تا دستورالعمل وزارت صمت برای قیمت‌گذاری دستوری فولاد و تعیین سقف قیمتی در بورس کالا لغو شود.

به گزارش برات‌نیوز، سیدرضا شهرستانی در تشریح جزئیات جلسه غیرعلنی چهارشنبه 30 مهر مجلس با وزیر صمت بیان کرد: در این جلسه اجرای دستورالعمل وزارت صنعت لغو شد و در عوض مقرر شد تا علاوه‌بر شمش فولاد، محصولات فولادی نیز در بورس کالا عرضه شوند.

وی همچنین بیان کرد: وزارت صمت روش صحیح هدایت بازار فولاد را بلد نیست، به همین علت دستورالعملی که جهت قیمت‌گذاری دستوری فولاد تدوین کرد به‌ گونه‌ای بود که می‌بایست به صورت دستوری قیمت مصرف کننده نهایی پایین باشد. این درحالی‌ست که چنین دستورالعملی فقط رانت میان فروش فولاد در بورس و قیمت مصرف‌کننده نهایی را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: واکنش قالیباف به قیمت‌گذاری محصولات فولادی

وی همچنین تصریح کرد: طبق تجربیات گذشته افرادی که فولاد را بیش از 25 درصد پایین‌تر از قیمت‌های واقعی از بورس خریداری کرده‌اند فقط 6 درصد آن را به صورت محصول در این بازار عرضه کرده‌اند. برنامه وزارت صمت این بود که برای فولاد قیمت‌های دستوری درنظر بگیرد که نمایندگان مجلس با این موضوع مخالفت کردند و در جلسه امروز مجلس این دستورالعمل لغو شد. این اتفاق علاوه‌بر ایجاد شفافیت سبب می‌شود تا فولاد مازاد مصرف داخل نیز صادر شود.

شهرستانی در رابطه با زمان تعیین شده برای عرضه همه محصولات فولادی در بورس نیز گفت: این موضوع نیازمند بررسی و برنامه‌ریزی در کمیسیون‌های مربوطه است.

قالیباف: بازار بورس تثبیت خواهد شد و قیمت دلار کاهش می‌یابد

رییس مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه غیرعلنی امروز مجلس از بررسی مسائل اقتصادی مربوط به روند توزیع و تامین کالاها و تعیین قیمت‌ها و اتخاذ تصمیمات جدیدی برای کنترل بازار خبر داد.

محمد باقر قالیباف در آغاز جلسه علنی چهارشنبه 30 مهر 99 مجلس، به جلسه غیرعلنی امروز صبح اشاره کرد و گفت: از ساعت ۸:۱۵ امروز صبح جلسه‌ای داشتیم که تا همین لحظه به طول انجامید. موضوعات مربوط به مسائل اقتصادی با اولویت حوزه وزارت صمت در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمله مسائلی که مورد بررسی قرار گرفت در حوزه لغو دستورالعمل قیمت‌گذاری دستوری فولاد، قیمت‌ها، توزیع و تامین کالاها بود.

وی در ادامه افزود: در حوزه مسائل مربوط به بازار فولاد و شرکت‌های فولادی در بورس نیز توافقات خوبی صورت گرفت. ان‌شاء‌الله در فرصتی مناسب توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهیم کرد. همچنین‌ برای تامین کالاها و تهاتر کالا در اصلاح روند صادرات و واردات و تامین ارز نیز تصمیمات جدیدی اتخاذ شد.

قالیباف همچنین به جلسات مجلس شورای اسلامی با وزرای اقتصادی اشاره و بیان کرد: مطمئن هستیم پیرو این جلسات شاهد تثبیت در بازار بورس و ادامه روند کاهشی قیمت دلار خواهیم بود. ان‌شاء‌الله در فرصت مناسب توضیحات بیشتری خواهیم داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *