قیمت اونس طلا امروز بار دیگر کاهش را تجربه کرد و به پایین ترین رقم 4 ماه گذشته خود رسید.

به گزارش برات نیوز، ساخت واکسن کرونا و امید به توزیع گسترده آن و همچنین آغاز فرآیند انتقال قدرت به جو بایدن بر نرخ ارز، قیمت اونس طلا و قیمت جهانی نفت تاثیر خود را نشان داد.

کاهش قیمت اونس طلا

همزمان با آغاز رسمی فرآیند انتقال قدرت به بایدن و امید به توزیع زودهنگام واکسن کرونا در دنیا، تقاضا برای خرید دارایی های پرریسک بالا رفته است. همین امر موجب کاهش قیمت اونس طلا شده است.

به جز فایزر، شرکت آسترازنکا نیز روز دوشنبه اعلام کرد، واکسن تولیدی این شرکت ۷۰ درصد در مقابله با کرونا موثر بوده و میزان اثرگذاری آن می‌تواند تا ۹۰ درصد نیز بالا برود.

البته فعلا بعید است که این واکسن برای استفاده عموم در دسترس قرار گیرد و همچنان باید قرنطینه و محدودیت ها حداقل تا یک سال دیگر ادامه داشته باشد.

بر اساس آخرین داده ها، قیمت اونس طلا امروز با ۰.۳۰ درصد افت به ۱۸۰۲ دلار و ۱۹ سنت رسید. دیروز قیمت طلا به پایین‌ترین رقم از ۱۷ جولای یعنی یک هزار و ۸۰۰ دلار و یک سنت رسیده بود. قیمت هر اونس طلا در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۰.۲۳ درصد افت به یک هزار و ۸۰۶ دلار و ۷۰ سنت رسید.

افزایش قیمت نفت جهانی

پس از کشمکش های بسیار و جو ناآرامی که ترامپ به دلیل اعتراض به نتیجه انتخابات راه انداخته بود، سرانجام با اعلام شکستش در ایالت پنسیلوانیا، سر تسلیم فرود آورد و با قبول نتیجه انتخابات، اجازه فرآیند انتقال قدرت به بایدن را صادر کرد.

این امر و ساختن واکسن کرونا موجب تحولات مثبت در شاخص ها در بازارهای بورس جهان شده است.

همچنین قیمت نفت نیز به سیر صعودی خود ادامه می دهد و از 48 دلار گذشت.

اکنون قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۵۴ سنت معادل ۱.۱ درصد رشد به ۴۸ دلار و ۴۰ سنت معامله می شود.

پس از کاهش شدید مصرف نفت در اوایل امسال به دلیل شیوع کرونا، اوپک پلاس اقدام به محدود کردن تولید نفت خود کرد. اما خوش بینی به واکسن کرونا موجب شد که تقاضای انرژی بالا رود و همین امر موجب رشد قیمت نفت خام آمریکا بیش از حد انتظار شد.

در جلسه قبل نیز نفت برنت شاهد رشد حدودا ۴ درصدی بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم پس از رشد بیش از ۴ درصدی در جلسه قبل، امروز با ۴۷ سنت معادل ۱.۱ درصد رشد به ۴۵ دلار و ۳۸ سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی به بالاترین رقم از اوایل ماه مارس رسیده و طی ۴ جلسه گذشته حدود ۱۰ درصد جهش داشته است. 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *