وانفسای بازار موبایل و قیمت بالای تلفن همراه همراه دیگر طاقت متقاضیان را طاق کرده و از این بازار بسیار گلایه مندند.

کرونا و زمین گیری مردم در خانه و قرنطینه های طولانی مدت موجب افزایش میزان تقاضا و به دنبال آن افزایش نرخ های نجومی گوشی های تلفن همراه شده است.

خانه نشینی و استفاده مداوم از گوشی های تلفن همراه برای حضور آنلاین در جلسات و کلاس های آموزشی از جمله دلایل افزایش میزان تقاضا برای خرید گوشی های همراه است. همچنین باعث شده قیمت بالای تلفن همراه برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است.

در این میان واسطه گران و دلالان بازار تلفن همراه نیز برای کسب سودهای کلان و ایجاد حباب دربازار دام خود را پهن کرده اند و بازار این کالای پرمتقاضی را آشفته می‌کنند.

درهمین حال کارشناسان بر این باورند تا درصورت عرضه تعداد زیادی از گوشی تلفن همراه این بازار متعادل و کاهش قیمت این کالا دربازار کاملا محسوس می شود.

همچنین نظارت جدی و برخورد قاطع با متخلفان بازار تلفن همراه از دیگر راه های اساسی مدیریت این بازار است.

در این راستا برای بررسی وضعیت قیمت گوشی تلفن همراه به  بازار رفتیم و وضعیت قیمت این کالای پرمتقاضی را جویا شدیم.

بیشتر بخوانید: واردات ۸۶۴ هزارگوشی موبایل/ کمبودی در بازارنیست

یک فروشنده  دربازار تلفن همراه درباره وضعیت حاکم بر بازار گوشی های تلفن همراه اظهار داشته است: با توجه به شیوع ویروس کرونا و همه گیری این بیماری میزان ثبت سفارشات انلاین نیز افزایش یافته و تقریبا نیمی از خریدهای گوشی تلفن همراه به صورت غیر حضوری و آنلاین شده است .

وی درباره روند قیمت فروش تلفن همراه در یک هفته و یک ماه گذشته بیان کرده است: هفته گذشته قیمت ها به علت ورود درصد قابل توجهی تلفن همراه به بازار، کاهش پیدا کرد اما به علت افزایش نیاز همچنان تعادل در عرضه و تقاضا برقرار نیست و قیمت ها همچنان حباب دارند.

ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در خصوص وضعیت فعلی بازار فروش تلفن همراه اظهار کرده است: از حدود دو هفته پیش کاهش قیمت ها شروع شده که البته دلیل این کاهش قیمت عرضه تعداد زیادی گوشی تلفن همراه در بازار است.

وی ضمن اشاره به این موضوع که روند کاهش قیمت ها ادامه دار بوده گفته است: با توجه به کاهش قیمت گوشی های تلفن همراه اما همچنان این کاهش قیمت احساس نشده و قیمت ها نجومی به نظر می رسد به همین دلیل باید حجم بیشتری از گوشی های تلفن همراه به بازار عرضه شود تا قیمت ها در بازار متعادل شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه خاطر نشان کرده است: واردات بسیاری از گوشی های موجود درکشور با دلار 12 هزار تومان انجام شده اما واسطه گران این گوشی هارا با دلار 24 هزار تومانی دربازار عرضه می کنند.

درستی گفت: انجمن واردکنندگان تلفن همراه به عنوان متولی این امر، زمانی که دلار ۱۲ یا ۱۳ هزار تومان بود، تلفن‌هایی که هم اکنون در بازار عرضه می‌شوند را به کشور وارد کرده است، که این موضوع یک نمونه از تخلف بزرگ در کشور است.

وی عنوان کرد: پیگیری این موضوع و بررسی صحت آن توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی امکان پذیر است و امیدواریم این نهادها در راستای تنظیم بازار و کاهش چشم گیر قیمت‌ها اقدام به بررسی و جلوگیری از ادامه فعالیت اشتباه این افراد کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه  همچنین گفته است: از قوه قضاییه خواستاریم به این موضوع ورود کرده و از فعالیت غیر قانونی واردکنندگان جلوگیری کند تا قیمت‌ها کاهش و قدرت خرید مردم در این زمینه افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت واردات گوشی ۳۰۰ یورویی، حذف شد

وی با اشاره به نحوه فروش واحدهای صنفی افزوده است: با توجه به تعیین محدوده سود برای واحدهای صنفی مشخص شده و امکان هرگونه تخلف و گران فروشی در این واحدها وجود ندارد چراکه سازمان حمایت و اصناف با آن‌ها مقابله می‌کنند.

درستی ادامه داد: بازار تلفن همراه در حال حاضر با وجود کاهش نسبی که در قیمت‌ها شاهد است، اما در وضعیت مساعدی قرار ندارد چراکه نیاز بازارهای کشور و تقاضای مردم بیشتر از حجم کالاهای موجود است.

وی ضمن اشاره به اینکه تلفن همراه کالای لوکس نیست اظهار کرده است :با توجه به نیاز جامعه و قرارگرفتن این کالا درسبد خانوارهای کشور باید دولت بپذیرد که تلفن همراه یک کالای لوکس نیست و بایدبا ارز ارزان قیمت به کشور وارد شود.

درستی درباره اعمال تحریم ها و دشوار شدن واردات گوشی تلفن همراه از کشورهای اروپایی گفته است : با توجه به روابط تجاری خوب با کشور چین و کیفیت بالای برندهای چینی، واردات تلفن همراه از این کشور می‌تواند بازار داخل را تنظیم کند.

وی گفت: در حال حاضر قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و ممکن از با ادامه این روند، تلفن همراه از سبد برخی خانوارها حذف شود پس دولت و نهادهای نظارتی باید هرچه سریعتر نسبت به حل این مشکل اقدام کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *