قیمت جدید نان بر اساس تمامی هزینه‌های آن به منظور بررسی و نهایی شدن به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان رفت.

به گزارش برات نیوز، نان یکی از اصلی ترین مواد غذایی است که در زندگی روزمره مردم جایگاه ویژه ای دارد این نان حاصل دسترنج نانوایانی زحمتکش است حالا مدتی است که آنها با توجه به زحمت و هزینه‌ای که متقبل می‌شوند معتقدند که قیمت نان برایشان صرف نمی‌کند به همین دلیل تقاضای تغییر نرخ نان را دارند.

این درحالی است که برخی مسوولان معتقدند که نان نباید گران شود چون گندم گران نشده، اما نانوایان بر این باروند که به دلیل افزایش قیمت سایر هزینه‌ها برای تولید نان قیمت‌ها باید تغییر کند.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با اشاره به اینکه آنالیز نرخ نان براساس هزینه‌های جدید تولید در سازمان حمایت قرار دارد گفت: قیمت جدید در کارگروه تنظیم بازار مطرح و سازمان حمایت مکلف به بررسی شد اما بعد از گذشت بیش از ۲ ماه این نرخ مصوب نشده است.

بیژن نوروز مقدم رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد:  هزینه‌های نانوایان در سال جاری نظیر دستمزد کارگران، مالیات،آب، برق گاز، خمیرمایه و اخیرا کرایه حمل و نقل کیسه های آرد افزایش یافته اما قیمت نان از سال گذشته متناسب با این افزایش هزینه‌ها تغییری نداشته است.

وی افزود: قیمت خمیر مایه بعد از افزایش قیمت نان در سال گذشته، دو مرتبه در دی ماه سال قبل و اردیبهشت امسال افزایش یافته و اخیرا نیز نرخ کرایه حمل هر گونی آرد دولتی ۷۰۰ تومان تا ۱۰۰۰ تومان افزایش یافته اما نرخ نان ثابت است.

بیشتر بخوانید: درخواست افزایش قیمت نان از سوی نانوایان

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران ادامه داد:از طرفی رعایت مسائل بهداشتی کرونا بر هزینه های نانوایان افزوده اما دولت مشخص نکرده که نانوایان این افزایش هزینه ها را باید چطور جبران کنند.

وی تصریح کرد: مزد کارگران نیز در سال جاری ۲۶ درصد افزایش یافته است و مبلغ حق مسکن پرداختی آنها از ۱۰۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و باعث شده که مالکان واحد های صنفی نتوانند هزینه های خود را متعادل کنند.

این مقام مسئول اظهار داشت: قیمت پیشنهادی اتحادیه نانوایان برای نرخ های جدید نان به سازمان حمایت اعلام شده و جلسه‌ای نیز در این خصوص در کارگروه تنظیم بازار برگزار شده است اما بعد از گذشت حدود ۲ ماه (۹۹/۴/۲۹) نرخ جدید به ما اعلام نشده است.

نوروز مقدم در پاسخ به اینکه نرخ پیشنهادی اتحادیه برای نرخ های جدید نان در سال جاری چقدر است گفت: امکان انتشار این نرخ قبل از آنکه مصوب شود وجود ندارد اما باید متناسب با هزینه های تولید باشد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران گفت: قیمت آرد با نرخ مصوب و دولتی در اختیار نانوایان قرار می گیرد و نرخ آن ثابت مانده است اما باید توجه داشت که آرد تنها حدود ۲۵ درصد هزینه های ما را شامل می شود و مابقی هزینه ها افزایش یافته است.

در این میان با توجه به اینکه برخی مسوولان اعتقادی به بالا بردن مبلغ نان ندارند اما نانوایان معتقدند که آرد حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه تمام شده نان را تشکیل می دهد و آن ۷۵ درصد دیگر قیمت تمام شده مربوط به سایر هزینه های آب، برق، گاز و دستمزد کارگر است که هرسال نیز افزایش می یابد. یعنی اگر قرار باشد در تمام بخش ها افزایش قیمت رخ دهد، طبیعتا نان نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد.

سال گذشته بعد از پنج سال و پس از رایزنی‌های پی در پی که واقعا نانواها در تنگنا قرار گرفته بودند و هزینه‌های آنها بسیار افزایش یافته بود بالاخره توافقاتی انجام شد و یک قیمت جدید اعلام شد.

در بخشنامه‌ای هم که اعلام شد قیمت جدید تا زمانی اعتبار داشت که هزینه خرید گندم یا سایر هزینه های تولید افزایش نیافته باشد اما واقعیت این است که سایر هزینه های تولید از جمله کارگر، آب، برق، گاز، بیمه و خمیرمایه هر سال افزایش می‌یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *