با عبور از چند نقطه اوج خبری مثل انتخابات آمریکا، مذاکره ایران با آمریکای جنوبی و تشدید مبارزه با مافیای خودرو اتومبیل‌های خارجی گران‌تر شدند و داخلی‌ها تا مرز 25 درصد کاهش قیمت داشتند.

به گزارش برات نیوز، طبیعی بود یا نه به هر حال، بعد از روشن شدن یا نیمه روشن شدن تکلیف انتخابات آمریکا، شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه و حتی اتومبیل بودیم.

قیمت برخی خودروهای داخلی از 10 تا 25 درصد کاهش پیدا کرد و البته که با قیمت اصلی و واقعی آنها همچنان فاصله بسیار زیادی دارد.

نکته جالب این که قیمت خودروهای خارجی برخلاف این جریان، افزایشی خیره کننده داشت.

بیشتر بخوانید: خودرو ارزان می‌شود؟

شنیدن این خبرها تا چند روز پیش بسیار عجیب بود اما به هر حال در فضای رسانه منتشر شد: «در حالی که متقاضی برای خرید خودرو در بازار وجود ندارد، فروشندگان طی روزهای گذشته به صف شده و خودروهای خود را در معرض فروش قرار داده‌اند.»

به نظر می‌رسد ماجرا چیزی بسیار فراتر از شوک موقتی حاصل از انتخابات آمریکا یا دستگیری چند مفسد اقتصادی و کشف چند پارکینگ جدید احتکار اتومبیل باشد.

افت 20 تا 25 درصدی قیمت خودروهای داخلی 

هر دستگاه پژو ۲۰۶ با کاهش حدود ۵۰ میلیون تومانی به ۲۱۰ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ به ۱۰۲ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۱۴۷ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۱۳۰ میلیون تومان، ساینا ۱۴۳ میلیون تومان، پژو پارس معمولی ۲۲۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۲۰۷ میلیون تومان و سمند ال. ایکس ۱۹۳ میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

تولیدکنندگان خودرو بلافاصله اعلام کردند که قیمت‌های اعلام شده به معنای تعیین نرخ نیست اما چاره‌ای هم نداشتند که حوالی همین اعداد اقدام به فروش کنند چرا که بازار واقعی معطل تصمیم گیری دیرهنگام تولید کننده نمی‌شد.

از قول «سعید موتمنی» رییس انجمن نمایشگاه‌داران خودروی تهران نیز آورده شد که قیمت‌ها ارتباط مستقیم و نزدیکی با نرخ دلار دارد و هر کجا نرخ ارز تثبیت شود، قفل معاملات باز خواهد شد.

افزایش عجیب قیمت خودروهای خارجی

در مورد خودروهای خارجی موضوع کمی فرق داشت، می‌توان گفت که هم کاهش قیمت وجود داشت و هم افزایش، به عنوان مثال پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران خودرو که در هفته های گذشته تا ۱.۳ میلیارد تومان هم در فضای مجازی و آگهی های فروشندگان در سایت‌های خودرویی قیمت خورده بود، اکنون کمتر از یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

اما در کل آن چه در فضای خودروهای خارجی به چشم می‌خورد، افزایش چشمگیر و عجیب قیمت‌ها است. بدیهی است که مافیای انکارناپذیر در این عرصه در تعیین نرخ نقشی غیر قابل تکذیب دارد.

ریزش شدید قیمت ها ناشی از کاهش ارزش دلار سبب شده تا برخلاف هفته های گذشته که خریدار و فروشنده ای وجود نداشت، اکنون فروشندگان به صف شوند، هرچند خریداران نیز به امید کاهش هرچه بیشتر قیمت ها از خرید دست کشیده‌اند.

تنگ چشمی خودروهای چینی

چینی‌ها که بازار منحصر به فرد و جذاب خودروی ایران را خوب می‌شناسند و تا مرز تعیین کنندگی پیش رفته اند، افزایش قیمت خودروهای خود را به صورت شگفت آوری در دستور کار قرار دادند.

یک شرکت خودروسازی چینی که از غیبت رقبای خود در بازار ایران استفاده کرده، با افزایش قیمت ها خرید محصول چینی را هم برای مصرف کننده ایرانی به یک رویا تبدیل کرده است.

البته جالب اینجاست روند افزایش قیمت ها در محصولات این شرکت چینی به حدی نجومی است که حتی با افزایش قیمت ارز هم منطبق نیست.

فاینانشیال تریبون در گزارشی از بازار خودرو ایران متاثر از چین آورده است: تولیدکنندگان ایرانی در بازار خودرو ظاهرا بدون هیچ رقیبی، با آرامش در حال فروش محصولات خود هستند، اخیرا نیز قیمت خودروهای خارجی بسیار افزایش داشته است.

در چنین شرایطی هیچ رقیب خارجی نمی‌تواند وارد بازار شود اما جالب اینجا است که چین خیلی راحت تر از آنچه حساب و کتاب‌های اقتصادی حکم کند، در بازار خودرو ایران وارد شده و مشغول درآمدزایی است.

خلیج تایمز در گزارشی تفصیلی ضمن کنایه‌های همیشگی به اقتصاد و سیاست ایران که برگرفته از ماهیت این رسانه است، در بخشی از آن به بازار خودرو ایران اشاره کرده و آورده است: شاید کاهش قیمت‌ها مقطعی باشد اما کاهش فاصله ریال و دلار طبیعتا باید به کاهش قیمت‌ها در بازارهای مختلف ایران متصل شود.

در این میان گویا خودروهای خارجی و غیر ایرانی در این حساب و کتاب اقتصادی راه ندارند و وقتی بدون منطق گران شده باشند، تن به منطق بازار برای کاهش قیمت نخواهند داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *