برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رویدادی است که این روزها همه چیز را در کشور ما تحت تاثیر قرار داده به طوری که همه منتظر اعلام نتایج این انتخابات هستند .

به گزارش برات نیوز، اعمال تحریم ها و مشکلاتی که از تبع این تحریم ها در کشور حاصل شده شاید اصلی ترین دلیل اهمیت اعلام نتیجه این انتخابات باشد.موج گرانی، افزایش قیمت و کمبود کالا و مواد اولیه از جمله مشکلاتی است که با توجه به اعمال تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا در کشور حاصل شده و مردم را به شدت درگیر کرده است.

در همین حال تمامی بازارهای اصلی از جمله بازار سرمایه ، ارز، خودرو ، طلا و سکه و مواردی از این قبیل منتظر اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند تا تعیین تکلیف شوند .

ضرورت کنترل بازار ارز بعد از اعلام نتیجه انتخابات

یکی از اصلی ترین بازارهای  مرتبط با این انتخابات بازار ارز است و این بدیهی است که به محض اعلام نتایج نوسانات زیادی را تجربه خواهد کرد و این نوسانات بر روند فعالیت بازارهای دیگر نیز تاثیرگذار خواهد بود.

خودرو یکی دیگر از بازارهای اصلی کشور است که به صورت غیر مستقیم با نتیجه این انتخابات مرتبط است به طوری که پیش بینی فعالان حوزه خودرو بر این است که بازار ارز بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا باید توسط بانک مرکزی کنترل شود .

افزایش قیمت خودرو در صورت عدم کنترل قیمت ارز

در همین خصوص رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اظهار کرده است: چنانچه بانک مرکزی بازار ارز را بعد از انتخابات آمریکا کنترل نکند، ممکن است قیمت خودرو در بازار افزایش یابد اما چنانچه روند قیمت دلار همانند دو هفته گذشته کنترل شود قیمت خودرو هم روند نزولی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد تحریم خودروسازان ایرانی به ترامپ

نکته قابل تامل در این شرایط این است که به گفته کارشناسان با کوچکترین نوسان قیمت ارز قیمت خودروها بسیار افزایش می یابد و قطعا بازار سرمایه از روند قیمت دلار تبعیت می‌کند.

در همین حال هفته گذشته سومین مجوز افزایش قیمت از ابتدای سال تاکنون، برای محصولات دو شرکت خودروساز از سوی شورای‌ رقابت صادر شد و این دو تولید کننده لیست قیمت تمامی خودروهای خود را با افزایشی چشمگیر اعلام داشتند .

افزایش 70 درصدی قیمت خودرو توسط دو خودروساز داخلی

سومین مجوز افزایش قیمت خودرو برای ایران خودرو و سایپا در شرایطی هفته گذشته صادر شد که از ابتدای سال‌جاری این دو شرکت در مجموع به‌طور میانگین ۷۰ درصد به قیمت محصولات تولیدی خود افزوده‌اند.

این درحالی است که دو خودروساز بزرگ کشور حدود ۷۰ درصد به قیمت‌های خود طی مدت پنج ماه اضافه کرده‌اند با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان به‌نظر می‌رسد چنانچه رشد قیمت خودرو تا پایان سال بخواهد به همین شکل ادامه یابد شاهد کاهش تعداد خریداران خودرو خواهیم بود.

در واقع کاهش تعداد خریداران خودرو می‌تواند به نوعی ثبات را در قیمت کارخانه‌ای محصولات خودروسازان ایجاد کند.

قیمت خودرو در بازار
قیمت خودرو در بازار و تاثیر انتخابات امریکا

عدم ثبات قیمت خودرو در بازار تا پایان سال جاری

به این ترتیب آنچه مشخص است با توجه به اعمال تحریم‌ها و همچنین شرایط ناپایدار اقتصاد کشور به‌نظر می‌رسد که نمی‌توان لااقل تا پایان سال به ثبات قیمتی خودرو رسید و اگر نرخ تورم همچنان به حرکت صعودی خود ادامه دهد قیمت محصولات تولیدی خودروسازان نیز افزایشی خواهند بود.

اما باید توجه داشت که با افزایش سه ماه یکبار، خودروسازان تا کجا پیش خواهند رفت و قیمت ها تا کجا شیب صعودی خود را طی می کنند .

در همین راستا سعید مدنی، مدیرعامل پیشین خودروسازی سایپا می‌گوید: به ثبات رسیدن قیمت محصولات تولیدی خودروسازان بستگی به وضعیت کلان اقتصادی کشور دارد.

کنترل قیمت ارز و روند نزولی قیمت خودرو در بازار

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره تاثیر انتخابات بر روند بازار خودرو نیز بیان کرده است: چنانچه بانک مرکزی بازار ارز را بعد از انتخابات آمریکا کنترل نکند، ممکن است قیمت خودرو در بازار افزایش یابد اما روند قیمت دلار همانند دو هفته گذشته کنترل شود قیمت خودرو هم روند نزولی خواهد داشت.

همچنین رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو مدعی است که افزایش قیمت خودرو بعد از انتخابات حتمی نیست و او روند کاهش یا افزایش قیمت خودرو را به بعد از انتخابات آمریکا موکول می‌کند و معتقد است که بازار خودرو تا پایان هفته قابل پیش‌بینی نیست، باید دید قیمت دلار بعد از انتخابات آمریکا چه روندی خواهد داشت؟

بر اساس تحلیل فعالان بازار خودرو ، قیمت خودرو ظرف دو هفته گذشته کاهش 20 تا 40 میلیون تومانی را تجربه کرده است .

 رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این باره خاطر نشان کرده است: با آن که ظرف یک تا دو ماه گذشته قیمت دلار افزایش چشم‌گیری داشت و تاثیرش را در بازار خودرو گذاشت.

برخی افراد قیمت خودروها را نجومی اعلام می‌کردند اما برخی معاملات خودرو صوری بوده است و در آن زمان هرگز خرید و فروشی صورت نگرفته بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *