1. خانه
  2. خودرو
  3. ایران
  4. تغییر مصوب قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا برای سال 99
ایرانمنتخب سردبیر

تغییر مصوب قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا برای سال 99

قیمت خودرو

بعد از افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار خودرو، شورای رقابت درصد تغییرات قیمتی انواع خودرهای تولید ایران خودرو و سایپا را برای سال 1399 اعلام کرد. این شورا موضوع تنظیم قیمت خودرو را بر اساس داده‌های مقایسه‌ای از سال 97 و 98  بررسی کرده و سقف درصد تغییرات قیمتی را در سال جدید براساس مصوبه ۴۱۴ شورا تصویب کرد. با برات نیوز همراه باشید.

شورای رقابت در مصوبه مربوط به تنظیم قیمت خودرو در سال 99، به نقش تحریم‌ها اشاره قیمت قیمتاشاره کرده و افزایش هزینه‌های معاملاتی را تا 5 درصد به رسمیت شناخت. همچنین طبق جدول مقایسه درصد تغییرات قیمتی خودرهای ایران خودرو و سایپا در دو سال گذشته، اعلام شده است ستاد تنطیم بازار افزایش قیمت برای خودرهای ایران خودرو را تا 10 درصد و برای خودروهای سایپا تا 23 درصد به تایید رسانده است. (جدول تغییرات قیمتی‌ هردو تولیدکننده در سال 97 و 98 را در ادامه مشاهده می‌کنید)

طبق مصوبه مذکور، خرید و فروش در قیمت‌های مصوب برای هر دو طرف عرضه‌کننده و طرف تقاضا شرایطی لحاظ می‌شود که به این شرح اعلام شده است:

شروط طرف عرضه طبق مصوبه مربوط به تغییر قیمت خودرو

– به منظور دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به بازار، فروش خودرو بصورت مزایده یا فروش به قیمت کارشناسی مجاز نیست مگر پس از تأیید و اخذ مجوز از شورای رقابت.- تمام فروش‌های مستقیم به مصرف‌کننده نهایی با کد ملی و شرایط تضمین‌شده صورت گیرد و از هر گونه فروش و عرضه خارج از این رویه (از جمله در قالب سبد محصول نمایندگی‌ها) خودداری شود.

– خودروسازان ضمن اخذ گواهی استاندارد تأمین قطعات مربوط به خودروهای تولیدی و یا فروش رفته خود را برای حداقل سه سال از تاریخ فروش، تضمین نمایند (که با نظارت متخصصین فنی صورت گیرد. -گارانتی – وارانتی).- خودروسازان موظف می‌باشند گزارش عملکرد فروش، پیش فروش و هرگونه فروش به روش مزایده و کارشناسی خود را در مقاطع سه ماهه به شورای رقابت گزارش نمایند.

قیمت خودرو

شروط طرف تقاضا طبق مصوبه مربوط به تغییر قیمت خودرو

– با هر کد ملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان مجاز می‌باشد. در غیر اینصورت قرارداد از سوی خودرو ساز بصورت یک طرفه، لغو می‌شود.

– مشتریانی که در ۳۶ ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت‌های «خودرو ساز تحت تنظیم» کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نیستند. در غیر اینصورت، قرارداد بصورت یک طرفه از سوی شرکت فروشنده لغو و وجه پرداختی نیز برگشت داده می‌شود.

– دارا بودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی می‌باشد.

– در مورد خودروهایی که تاکنون شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است. و لذا شورای رقابت در مورد خودروهای به شرح پیوست با پایه قراردادن قیمت‌های سال ۱۳۹۶ که بازار آنها در شرایط متعادل قرار داشته است، اعمال دستورالعمل مصوب خود را تأیید می‌کند و مرکز ملی رقابت ضمن اعمال نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی با همان شرایط خودروهای مشمول محاسبات لازم را انجام و جهت اجرا به ستاد تنظیم بازار اعلام نماید.

تبصره: به دلیل ضرورت تسریع در اعمال دستورالعمل و نبودن سوابق ترکیب هزینه و نرخ تورم بانک مرکزی در مورد هریک از این خودروها، تا زمان انجام محاسبات به تفکیک توسط بانک مرکزی میانگین نرخ تورم خودروهایی که توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام شده است، مبنای نرخ تورم در فرمول دستورالعمل مصوب شورا برای این خودروها قرار می‌گیرد.

در این راستا شورای رقابت همچنین به تاثیر میانگین وزنی افزایش با احتساب تیراژ از درصدهای مذکور نیز اشاره کرده است که می‌تواند در تغییرات قیمت خودرو در ماه‌های آینده تاثیرگذار باشد.

مقایسه قیمت بهمن ماه ۹۷ به سقف قیمت کارخانه در اسفند ۹۸ شرکت ایران خودرو

قیمت خودرو

مقایسه قیمت بهمن ماه ۹۷ به سقف قیمت کارخانه در اسفند ۹۸ شرکت سایپا

قیمت خودرو

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست