درحالی که امروز چهارشنبه هفتم ابان ماه جاری قیمت دلار به کانال 27 هزار تومان بازگشت و کاهش یافت، قیمت سکه و طلا هم با کاهش همراه بود .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روزهای نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه بود.

تحلیلگران، اعمال تحریم های مجدد برخی از بانک های ایرانی توسط آمریکا را به عنوان دلیل این افزایش قیمت دلار و طلا مطرح کردند واین موضوع موجب شد تا جو روانی حاکم در بازار ارز بار دیگر موجب نوسانات شدید قیمتی در بازار شده و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کند.

روند کاهش قیمت دلار در بازار

در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا قیمت دلار و طلا نوسان بیشتری یابد.

از این رو بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا گرفت و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.

به طوری که درحال حاضر در بازار ارز  قیمت دلار 27 هزار و 700 تومان، یورو 32 هزار و 600 تومان و درهم امارات 7 هزار و 570 تومان اعلام شده است.

و قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۵۲ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان است.

همچنین قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 13 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 13 میلیون و 200 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 7 میلیون و 600 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 5 میلیون  و 100 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 750 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 672 هزار تومان و هر مثقال طلا 5 میلیون و 425 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

پیش از این بانک مرکزی همچنین اعلام کرده بود از روز دوشنبه 21 مهرماه نیز روزانه 50 میلیون دلار اسکناس وارد بازار خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی را به 500 هزار دلار افزایش داده است.

حذف قیمت دلار از سایت صرافی ملی

به همین منظور و با اجرای این طرح فعالان بازار پیش بینی می کنند با ورود 50 میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود البته که بعد از اجرای این سیاست طی چند روز قیمت دلار حدود 4 هزار تومان کاهش یافت.

برخلاف روزهای قبل از امروز چهارشنبه 7 آبان قیمت خرید دلار و یورو از سایت صرافی ملی حذف شده بود.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی متغییر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می کند.

شیب نزولی طلا و سکه همزمان با کاهش قیمت دلار

درحالی که امروز قیمت دلار و طلا در بازار ایران کاهش یافت هر انس جهانی طلا امروز به قیمت یک هزار و ۹۰۱ دلار معامله شد.

درهمین حال پیش بینی فعالان حوزه بازار این است که با وجود افزایش نرخ اونس طلا در بازارهای جهانی در هفته جاری، به دلیل باز شدن کانال‌های عرضه ارز و کاهش نرخ آن در داخل، سکه و طلا نیز روند نزولی درقیمت‌ها پیش گرفته اند بطوری که حباب سکه که حتی تا دو میلیون تومان نیز پیش رفته بود، تا حدودی فروکش کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *