ارز-طلا-سکه

دلار رو به کاهش ؛ دولت، علت افزایش !

دلار

با تزریق بیش از صد میلیون دلار ارز به بازار شمارش معکوس برای فروکش التهاب در بازار ارز آغاز شده است و قیمت تا این لحظه (چهارشنبه 4 تیرماه) به 19 هزار و 600 تومان رسیده، این در حالی است که به اعتقاد حسین راغفر، تصمیم گیریهای اشتباه دولت همواره موجب افزایش قیمت ارز در کشور است.

به گزارش برات نیوز، بازار ارز این روزها با التهاب روبرو شده است اما روند بازگشت نرخ ارز آخرین ساعات روز سه شنبه 3 تیرماه، در بازار آغاز شد. پیش بینی می‌شود این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد.

تزریق ارز به بازار با هدف کاهش قیمت و غلبه بر جو روانی موجود در بازار است که در چنین روزهایی توسط دلالان ایجاد می شود.

بر این اساس طبق برنامه ریزی های صورت گرفته امروز چهارشنبه، صد میلیون دلار به بازار ارز تزریق می‌شود. این در حالی است که روز گذشته نیز ۵۵ میلیون دلار ارز به بازار تزریق شد اما حجم تقاضا برای خرید به بیش از دو میلیون دلار نرسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد عرضه‌های سنگین ارز خریدار چندانی در بازار ندارند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، ۶۱ میلیون دلار از این مبلغ برای فروش ثبت سفارش شده است اما تنها برای ۲۳۴ هزار دلار از این مبلغ تقاضای خرید وجود دارد. حجم ثبت سفارش صورت گرفته برای فروش یورو نیز تا لحظه تنظیم خبر برابر با نیم میلیون یورو بوده است اما کل سفارش خرید به ۳۲ هزار یورو رسیده است.

بیشتر بخوانید: دلار ۲۰ هزار تومانی

تصمیم غلط دولتها، علت اصلی افزایش دلار

حسین راغفر استاد دانشگاه؛ اقتصاددان در این خصوص می گوید: کی از مشکلات اصلی این است که دولت و به‌طور کلی دولت‌ها، همانطور که بسیاری از کشورهای جهان هم تعمیم دارد، معمولا تصمیمات غلطی می‌گیرند که این تصمیمات منجر به پیامدهای منفی برای اقتصاد، اجتماع و مردم می‌شود و به‌منظور ترمیم مشکلات پیش‌آمده، مجددا تصمیمات غلط دیگری اتخاذ می‌کنند؛ امری که در مورد شرایط دولت کنونی هم کاملا صادق است.

وی معتقد است: دولت خودش از اواخر سال 96 مبادرت به افزایش قیمت ارز برای تامین کسری بودجه کرد که منجر به ناآرامی‌های دیماه همان سال شد و کاملا مشخص بود که پیامدهای این مساله می‌تواند برای گروه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی سنگین باشد. در شرایط کنونی هم متاسفانه وضعیت افزایش قیمت ارز کماکان ادامه پیدا کرده و درحال افزایش است. به نظر می‌رسد پشت این قضیه علاوه بر کمبود ارز در جامعه برخی سیاست‌های دولت را باید موثر دانست که البته فقط دولت نیست بلکه مجلس هم در این رابطه نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای ایفا کرد که نه تنها به پیامدهای این سیاست‌ها توجه نکرد بلکه از سیاست‌های دولت دفاع کرد. نکته قابل‌توجه این است که کسری بودجه دولت در همه جای دنیا علی‌الاصول باید از مسیرهای خیلی روشن تعریف‌شده، آنچه در همه جای دنیا می‌بینیم، یعنی نظام مالیاتی تامین شود و نه از طریق فعالیت‌های غیرطبیعی مثل کاهش ارزش پول ملی!

بیشیتر بخوانید: شوک ارزی موقتی است

به گفته راغفر، آنچه شاهد هستیم به نظر می‌رسد یک توافق گروهی صورت گرفته باشد که طی آن مجلس حتی الان که با افزایش قیمت ارز در این حد مواجه هستیم، به جای اینکه به مساله گرفتاری‌های مردم و کنترل قیمت ارز بپردازد به مسائل دیگری مشغول است. گویی این یک توافق همگانی و کلی است که برای عبور از مشکل کنونی کسری بودجه دولت اتخاذ شده است؛ تصمیمی برای برون‌رفت از محدود شدن منابع پولی و مالی دولت که از طریق فشار بر زندگی مردم تامین کنند که واقعا ظلم بسیار بزرگی است که صورت می‌گیرد و پیامدهای آن برای زندگی مردم بسیار شکننده و آسیب‌زاست. از جمله پیامدهایی که می‌توان نام برد؛ رشد آسیب‌های اجتماعی نظیر رشد خودکشی، رشد اعتیاد، رشد جرم و جرائم در جامعه است. همه آنچه در زمره مسائل مهمی تعریف می‌شوند که پیامدهای این سیاست غلط اولیه است.

این درحالی است که دولت ظرفیت‌های کسب درآمد از طریق نظام مالیاتی را به شکل خیلی گسترده‌ای دارد ولی متاسفانه از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده و نمی‌کند و به نظر می‌رسد کماکان دنبال قیمت ارز هستند و باعث تاسف است فقط در ظرف همین دو، سه سال گذشته عملا ارزش پول ملی به مقدار قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد. سکوت در قبال کاهش ارزش پول ملی حاکم است و به نظر می‌رسد مساله فقط دولت نیست بلکه یک مساله کلی و همه‌جانبه‌ است که بعضا منجر به خودکشی‌هایی می‌شود که در واقع نوعی طغیان و آشوب نسبت به بی‌نظمی موجود است که مورد بی‌توجهی واقع شده.

هزینه‌هایی که نه تنها نسل کنونی که نسل‌های آینده هم پرداخت خواهند کرد. پیامدهای اقدامات دولت تا حداقل دو دهه آینده با اقتصاد کشور همراه خواهد بود. امروز مجلس هم به جای اینکه به فضای واقعیت بپردازد به فضای مجازی می‌پردازد؛ مجلسی که باید اولویت معیشتی مردم را در دستورکار داشته باشد به مسائل حاشیه‌ای دیگری می‌پردازد؛ گویی اتفاقی در حوزه معیشت مردم رخ نداده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید