درحالی که قیمت سبد نفتی اوپک طی 11 ماه گذشته کمترین نرخ خود را تجربه کرده اما این روزها قیمت سبد نفتی اوپک به حدود 47 دلار رسید.

به گزارش برات نیوز، آخرین به روزرسانی سایت سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اعلام داشته است: قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج شنبه (6 آذر) با ۲۵ سنت کاهش ۴۶.۶۶ دلار فروخته شده است.

قیمت سبد نفتی اوپک در حالی به 46.66 دلار رسید که بالاترین قیمت از 11 ماه گذشته برای این سبد نفتی به شمار می‌رود.

این نوع نفت روز چهارشنبه (۵ آذر) ۴۶.۹۱ دلار در هر بشکه فروخته شده بود. به این ترتیب، قیمت سبد نفتی اوپک به بالاترین رقم از تقریبا ۱۱ ماه گذشته رسید.

قیمت سبد نفتی اوپک در ششم ژانویه به ۷۰.۸۷ دلار در هر بشکه رسیده بود که بالاترین قیمت سال ۲۰۲۰ به شمار می رود.

واکنش مثبت بازار های جهانی به خبر سومین واکسن موثر کرونا

در اولین روز کاری بازارهای جهانی در هفته گذشته، با امید به واکسن کرونا، حمله یمن به آرامکو، احتمال تمدید توافق کاهش تولید، قیمت نفت به ۴۵.۹۰ دلار در هر بشکه رسید.

شرکت داروسازی انگلیسی آسترازنسا در نخستین روز کاری بازارهای جهانی اعلام کرد، واکسنی که با کمک دانشگاه آکسفورد ساخته ۹۰ درصد موثر واقع شده است. این سومین واکسن موثر بر کرونا بود.

قیمت نفت روز دوشنبه ۳ درصد افزایش ارزش را ثبت کرد.

با توجه به انتشار خبر امیدوارکننده از سومین واکسن کرونا  بازارهای جهانی همچنان را در روز سه شنبه سبزپوش بودند، زیرا انتشار این خبر نوید بهبود تقاضا برای نفت را می داد.

انتشار خبر کرونا موجب شد تا قیمت نفت به بالاترین رقم از ماه مارس برسد.

نقطه اوج افزایش قیمت نفت طی 11 ماه گذشته

در روز چهارشنبه، قیمت نفت برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت و به ۴۸.۵۲ دلار در هر بشکه رسید و بازار با امید به واکسن‌های کرونا و بهبود تقاضا برای نفت به گزارش افزایش بیش از حد ذخایر نفت آمریکا بی‌اعتنایی کرد و به رشد قیمتی خود ادامه داد.

قیمت نفت طی ۴ جلسه ۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرد.

جفری هالری، تحلیلگر ارشد بازارهای نفتی گفت: «با توجه به یک انتقال قدرت ریاست جمهوری منظم، تقویت کنندگان مربوط به واکسن و انتظار برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس در هفته آینده، بازارهای نفتی کاملا افزایش 3.8 میلیون بشکه ای ذخایر نفت آمریکا را نادیده گرفتند.

اما و اگرهای واکسن کرونا و کاهش قیمت سبد نفتی اوپک

اما درساعات ابتدایی جمعه، در بازار آرام تعطیلات روز شکرگزاری در آمریکا و در میانه نگرانی ها در مورد مازاد عرضه در بازار و تردیدها در مورد اینکه آیا واکسن به همه گیری کرونا پایان می دهد یا نه، قیمت نفت کاهش یافت، اما همچنان در نزدیکی ۴۸ دلار باقی ماند.  

با این حال، بازارهای جهانی در این روز با رشد قیمتی بسته شد و هر بشکه نفت برنت با ۳۸ سنت افزایش ۴۸.۱۸ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا ۴۵.۵۳ دلار معامله شد.

نفت برنت طی هفته گذشته ۷.۲ درصد افزایش ارزش را ثبت کرد در حالی که نفت خام آمریکا افزایش ۸ درصدی را تجربه کرد. این افزایش ها ناشی از امید به کنترل کرونا با اعلام نتایج مثبت واکسن ها بود. همچنین، نفت چهارمین هفته افزایشی را تجربه کرد.

توافق بر سر کاهش تولید نفت درروزهای کرونایی

کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی موسوم به اوپک پلاس متعهد شدند تا در ماه می (۲۰۲۰) ۹.۷ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند تا به فزونی عرضه بسیاری که در بازار پس از شیوع کرونا و اعمال قرنطینه وجود داشت، پایان دهند.

اما حالا بهبود تقاضا برای نفت آغاز شده و این امر سبب شده تا این گروه تصمیم بگیرد که تولید خود را در ماه آگوست (۲۰۲۰) به ۷.۷ میلیون بشکه در روز برساند که سهم اوپک ۴.۸۶۸ میلیون بشکه در روز است.

عرضه 2 میلیون بشکه نفت از ژانویه 2021

با توجه به بهبود تقاضا برای نفت،قرارشده بود از ماه ژانویه (۲۰۲۱) ۲ میلیون بشکه دیگر افزایش عرضه صورت بگیرد.

با افزایش عرضه اوپک و شمار مبتلایان به ویروس کرونا که به تقاضا برای نفت آسیب زده است، قیمت نفت در اکتبر ۱۱ درصد افت کرد و به ۳۷ دلار در هر بشکه رسید، این امر سبب شده است تا تحلیلگران بگویند که اوپک پلاسی‌ها توافق کاهش تولید را تمدید می‌کنند.

موافقت عربستان و روسیه برای کاهش تولید نفت

به نوشته رویترز، عربستان و روسیه احتمالا در زمان مذاکرات اوپک پلاس در پایان نوامبر، با تمدید کاهش تولید و به تعویق انداختن برنامه افزایش تولید موافق خواهند کرد.

این درحالی است که قیمت سبد نفتی اوپک درحال کاهش باشد و تقاضا برای نفت بهبود نیابد .

امروز نشست غیررسمی اوپک پلاسی برگزار می شود که الکساندر نوآک، معاون نخست وزیر روسیه و عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان نیز در آن حضور دارند.

فردا و پس فردا هم نشست های رسمی برگزار می شود که به گفته منابع آگاه، اوپکی ها و هم پیمانانشان تمایل دارند تا افزایش تولید در سال آینده را به تاخیر بیندازند. به گفته این منابع تمدید سه ماهه میزان تولید کنونی از گزینه های محتمل تر است.

تجربه کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تاکنون در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با ۱۲.۲۲ دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی در روز پنج شنبه (۱۳ فروردین) با ۱۰ دلار و ۴۴ سنت افت به ۱۶.۸۷ دلار در هر بشکه رسیده بود. این درحالی است که در حال حاضر قیمت سبد نفتی اوپک به حدود 47 دلار رسیده است .

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۰۵ به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۵ با نفت‌های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی شد.

نفت‌های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۲۷ نوامبر یعنی جمعه ۷ آذر، ۴۵.۹۶ دلار در هر بشکه فروخته شد.

براساس این گزارش باید توجه داشت که سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *