کارگروه تنظیم بازار با ارائه یک مصوبه جدید اعلام کرد از این پس الویت ارزی برای واردات شکر وجود نخواهد داشت و ارز این محصول از نرخ 4200 تومان به نیمایی تغییر کرد.

به گزارش برات‌نیوز، بر این اساس قیمت هر کیلو شکر برای مصرف کننده 8700 تومان تعیین شد و در عین حال 500 تومان از بهای هر کیلو شکر باید توسط کارخانه ها به حساب دولت واریز شود.

با آزادسازی قیمت شکر، این محصول حالا از گروه یک به گروه دو کالایی انتقال یافت.

بیشتر بخوانید: ساماندهی کمبود روغن دربازار از هفته آینده

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، 30 درصد تولید کارخانه های قند باید بابت تامین نیاز خانوار اختصاص یابد و 70 درصد بقیه نیز با قیمت 7300 تومان به صنوف و صنایع عرضه شود. 

در عین حال، 500 تومان از این مبلغ به دولت تعلق داشته و نرخ قابل ثبت و عمل برای کارخانه ها به ازای هر کیلوگرم 6800 تومان خواهد بود.

قیمت شکر کارخانه ها 6300 تومان

همچنین کارخانه هایی که فاقد تجهیزات بسته بندی شکر مصرفی خانوار هستند، باید شکر را با قیمت 6300 بابت عرضه شکر بسته بندی خانوار (به افراد حقیقی و حقوقی معرفی شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی و یا دارای حواله )ارائه کنند.

در این مصوبه جدید می‌خوانیم که قیمت‌گذاری شکر از این پس برعهده تولیدکنندگان داخلی بوده و طبق ضوابط قیمت‌گذاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به صورت آزاد انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است که ارز 4200 تومانی که به این محصول تخصیص داده شده بود، از بهمن 98 حذف شد.

در دو تبصره مهم این مصوبه جدید به موارد زیر اشاره شده است:

  1. در ازای هر کیلوگرم شکر صنف و صنعت مبلغ 5000 ریال مطالبات کارخانه‌ها از دولت، بر اساس کنترل و محاسبات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تسویه می‌شود.
  2. واحدهای تولیدی و عوامل توزیع شکر باید اطلاعات مربوط به فروش خود را در سامانه جامع تجارت و سامانه 124 که مالکیت آن برعهده سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است، ثبت کنند.
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *