بحران جهانی کرونا در کمتر از یک سال در ابعاد مختلف باعث افزایش قیمت‌ها و کمبود‌های نگران کننده شده و پیش بینی می‌شود در آینده افزایش بی سابقه قیمت غذا در جهان را سبب شود.

به گزارش برات نیوز، بازارهای جهانی در عرصه غذا و دارو البته فراتر از فراز و نشیب ناچیز منطقه‌ای و محلی عمل می‌کنند.

گران شدن یک نوع از میوه به خاطر فضاسازی متقلبانه رسانه‌ای درباره یکی از خواص ضد کرونای آن البته که ملاک تعیین قیمت سازمان غذا و دارو در سطح جهان نیست اما نمی توان همین مسائل به ظاهر پیش پا افتاده را نیز نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید: تورم در کشورهای منطقه یورو منفی شد

شایعات باورنکردنی

بازار شایعات چه در حد یک محله و چه در سطح جهان داغ است و این شایعات در حدی باورنکردنی در فراز و فرود قیمت‌های جهانی غذا و دارو تاثیر می گذارند و میزان این اثرگذاری به هنر و شاید بهتر باشد بگوییم، ترفندهای سازنده شایعه و سرچشمه تولید خبر بستگی دارد.

فقط یک پاراگراف ساده وسط یکی از گزارش‌های خبری CNN با مضمون خطرناک بودن ماسک‌های رنگی باعث شد یک شرکت رقیب در کمتر از یک روز کاری به طور مطلق ورشکست شود.

این در حالی بود که ماسک‌های رنگی هیچ تفاوتی با ماسک‌های سفیدرنگ نداشتند و اصولا رنگ ماسک ملاک مناسبی برای قضاوت درباره کیفیت آن نیست.

چند روز بعد ماجرای رشوه شرکت تولید کننده ماسک رقیب به خبرنگار و پزشک یک بیمارستان معمولی در فیلادلفیا افشا شد و البته که دیگر مهم نبود و کار از کار گذشته بود.

 

از این دست شایعات درباره مواد غذایی و قیمت غذای جهانی کم نیست. اما این مجال نگارشی می‌خواهد به سمت قیمت اقلام اصلی و کالاهای اساسی برود.

جایی که صحبت از مقایسه اهمیت این کالاها با اهمیت قیمت نفت و گاز یا ارز و طلا به میان می آورد.

وب سایت خبری – تحلیلی مارکت واچ در گزارشی از این فرایند به قلم ویلیام واتس آورده است: گاهی بر پایه یک اتفاق شاهد افت قیمت یا افزایش قیمت در بازار بورس یا در یک حوزه خاص هستیم و از حباب و قیمت کاذب و مافیا و غیره صحبت می کنیم اما گاهی ماجرا فرق دارد.

پیش بینی علمی در قیمت غذای جهانی

در ادامه می خوانیم: وقتی بر پایه علم اقتصاد می توان پیش بینی علمی داشت، دیگر سخن از قیمت کاذب و مافیا و گروهی خاص نیست بلکه باید خبر از یک واقعیت غیر قابل انکار داد.

این واقعیت به همه ما می‌گوید که به علت رشد دردسرهای کرونا و خطرات ناشی از بحران جهانی این ویروس جهانگیر، قیمت غذای جهانی و دارو به سرعت در حال افزایش است و این موضوع در عرصه های مختلف حتی در بعد اجتماعی نیز به ستد تاثیرگذار و نگران کننده خواهد بود.

سردرگمی رهبران جهانی در کنترل این بحران نیز بیش از پیش به این پیچیدگی دامن می‌زنند، نگاهی به گفتار علمی بزرگان عرصه ویروس شناسی بیندازید تا متوجه شوید همین دانشمندان در این چند ماه گذشته چند بار مجبور شده اند حتی اظهارات رسمی خود را تکذیب کرده و انها را برگرفته از اشتباهات محاسبه ای و عقاید غیر علمی بدانند.

در چنین شرایطی از دانشمندان عرصه اقتصادی چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

وب سایت خبری CBNC آمریکا نیز در گزارشی کوتاه از یک پیش بینی کاملا علمی پرده برداشته و می نویسد: شاخص سهام کارخانجات و غول های صنایع غذایی در حال صعود است و سهامداران آنها خوب می دانند که بحران کرونا به زودی ارزش این کارخانجات را چندین و چند برابر خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *