قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازاردر حالی به 36 هزار تومان رسید که قیمت مصوب مرغ توسط دولت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.

به گزارش برات نیوز، قیمت هرکیلوگرم مرغ طی چند روز گذشته از 26 هزار تومان به 36 هزار تومان رسیده و بازار مرغ گرم افزایش 10 هزار تومانی را در کمتر از یک هفته تجربه کرده است .

درهمین حال مدت مدیدی است که قیمت اجناس به خصوص کالاهای اساسی به صورت روزانه و نوبتی سوار بر موج گرانی شده و با نوسان صعودی می تازد.

متاسفانه هر روز نتیجه بی کفایتی و بی مسوولیتی مسوولان دولتی در افزایش قیمت تمامی کالاهای اساسی که مردم مصرف کننده نهایی آن هستند بروز می کند .

به نظر می رسد این روزها تمامی بازارهای کالای اساسی به حال خود رها شده و دولت و کارگروه تنظیم بازار خود به گرانی قیمت ها دامن می زنند و به راحتی با افزایش قیمت ها موافقت می کنند.

 بازار مرغ نیز از این افزایش قیمت ها و موج گرانی جا نمانده و دچار افزایش قیمت چشمگیری شده است به طوری که در کمتر از یک هفته قیمت مرغ در بازار به یکباره 10 هزار تومان افزایش داشته است.

تصویب نرخ 20 هزار و 400 تومان، وعده ای که عملی نشد

این درحالی است که 30 مهر ماه سال جاری، ستاد تنظیم بازار به دلیل کمبود نهاده‌ها در بازار و متناسب آن افزایش قیمت نهاده در بازار با افزایش چشمگیر قیمت مرغ موافقت کرد و به یکباره قیمت مصوب این محصول از 14400 تومان به 20400 تومان افزایش یافت.

همچنین بعد از گذشت مدت کوتاهی از تصویب این قیمت نه تنها قیمت مصوب رعایت نشد، بلکه هر کیلوگرم مرغ در محدود 25 تا 27 هزار تومان به فروش می رسید که در چند روز اخیر دوباره قیمت مرغ افزایش عجیب و غریبی یافت و به یکباره از محدوده 26 تا 27 هزار تومان به 36 هزار تومان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش های میدانی، هر کیلوگرم مرغ امروز 36 هزار تومان و ران مرغ 35 هزار تومان به طور متوسط به فروش می رسد، هرچند هستند فروشگاه هایی که حتی قیمت خود را بالاتر یا پایین تر به فروش می رسانند.

نهاده های دولتی برای مرغداران و دامداران کجاست ؟

بی کفایتی مسوولان و عدم مدیریت مناسب تنها دلیلی است که می توان در بروز چنین وضعیتی در بازار مرغ به آن اشاره کرد که درحال حاضر به آن دچار هستیم .

از طرفی علیرغم تخصیص ارز دولتی به نهاده دام و ترخیص اخیر از گمرک، مشخص نیست نهاده های دولتی کجاست و چرا دامداران علیرغم دریافت نهاده دولتی باز هم گران فروشی می کنند.

از طرف دیگر در بخش تولید مشکلات جدی وجود دارد و میزان جوجه ریزی کاهش یافته است و از طرفی در بازار نیز نظارتی در توزیع و فروش وجود ندارد و بازار به حال خود رها شده است.

بازار مرغ در این روزها به بازار پر تنشی تبدیل شده و مردم هر چند روز یکبار با افزایش قیمت های جدید در خصوص این کالا مواجه می شوند.

بازار مرغ و تخم مرغ و نوسان قیمت مرغ در بازار

در واقع مدتی است بازار مرغ و تخم مرغ دچار نوسان شده و قیمت ها سر پایین آمدن ندارند، اواخر مهرماه مرغ با قیمت حدود ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسید، اما در ششم آبان این کالای اساسی به بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده بود و در این روزهای تلخ کرونایی اوقات مردم را تلخ تر کرده بود.

برخی که توان دارند به ناچار با همین قیمت ها خرید می‌کنند و برخی که اقشار ضعیف تر جامعه محسوب می‌شوند چشم انتظار کاهش قیمت هستند تا شاید مرغ مجدد مهمان سفره هایشان باشد.

اما در حال حاضر علاوه بر اینکه قیمت مرغ کاهش پیدا نکرد و نرخ مصوب 20 هزار و 400 تومانی دولت برای مرغ اجرا نشد، بلکه امروز قیمت این کالا به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده و امید مردم را ناامیدتر کرده است.

به نظر می رسد با این وضعیت مرغ کم کم به یک غذای لاکچری تبدیل می‌شود که فقط باید انتظار کشید در مهمانی ها سرو شود.

درصورت عدم اصلاح وضعیت منتظر مرغ 40 هزار تومانی باشید

بر اساس این گزارش ۲۷ مهرماه سال جاری، دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان گفته بود: کاهش تولید، موجب گرانی مرغ شده و در صورت تداوم این وضعیت و نرسیدن نهاده های تولید به دست مرغداران حتی باید انتظار رسیدن مرغ به قیمت ۴۰ هزار تومان را هم داشته باشیم که در این شرایط وضعیت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیاه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: افزایش مجدد قیمت مرغ و بی‌تدبیری مسئولان

در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت این کالای اساسی، پیش بینی های این مسئول در حال تحقق است، البته در استان مرکزی نیز برخی مسئولین این چنینی پیش بینی هایی از افزایش قیمت مرغ به سبب مشکلات موجود داشته اند.

کاهش جوجه ریزی علت افزایش قیمت مرغ در بازار

افزایش قیمت مرغ در بازار در حالی پیش می رود که مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی معتقد است علت بالابودن قیمت گوشت مرغ در بازار، کاهش جوجه‌ریزی در ۱.۵ ماه گذشته است.

حمید رضا اخوان خاطر نشان کرد: پس از افزایش قیمت ایجاد شده در بازار مرغ، قیمت مرغ در بازار  به نرخ آزاد، کیلویی ۳۲ هزار تومان بوده اما با توجه به جلسه تنظیم بازار روز گذشته مصوب شد حداکثر قیمت در کشتارگاه ۲۸ هزارتومان و قیمت برای مصرف کننده ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان باشد.

وی در خصوص علت افزایش قیمت مرغ افزود: در مهرماه سال جاری با توجه به کاهش قیمت جوجه یکروزه، در سطح کشور از نهم مهرماه تا ۱۹ همان ماه هیچ جوجه ای تولید نشد و مرغداری ها جوجه ریزی نداشتند و همین کمبود جوجه، سبب افزایش قیمت مرغ در بازار شده است.

حمیدرضا اخوان بیان کرد: همچنین از طرفی ۵۰ درصد نهاده توسط مرغدار و از بازار آزاد و ۵۰ درصد با نزخ دولتی تهیه می‌شود که این عامل نیز در افزایش قیمت مرغ موثر بوده است، این مشکل مربوط به استان مرکزی نبوده و در سراسر کشور پیش آمده است.

وی اضافه کرد: نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار باید رعایت شود و در صورت عدم رعایت آن، مجوز جوجه ریزی باطل و سهیمه نهاده دولتی واحدهای متخلف حذف خواهد شد.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی  ادامه داد: با گذشت از بازه زمانی خلاء جوجه ریزی و جبران این خلاء، قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد.

مرغدارانی که مجوز تخلیه می گیرند باید مرغ را به سازمان صنعت، معدن و تجارت با قیمت مصوب تحویل دهند.

افزایش قیمت مرغ در بازار
افزایش قیمت مرغ در بازار تا 36 هزار تومان

کاهش قیمت مرغ در بازار تا ۲۰ روز آینده

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی نیز با تایید صحبت های مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: به نظر می رسد با بهبود شرایط و انجام جوجه ریزی، حداکثر تا ۲۰ روز آینده قیمت مرغ کاهش پیدا کند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

علی اکبر حیدری با بیان اینکه اکنون در اکثر استان‌های کشور با کمبود عرضه مرغ زنده روبرو هستیم که همین امر در افزایش نرخ تاثیر داشته است، گفت: در ابتدای مهرماه تمامی مرغداران مادر، به سبب پایین بودن قیمت جوجه، به صورت هماهنگ از تولید جوجه خودداری کرده بودند.

تزریق مرغ منجمد به بازار برای کنترل قیمت

وی ادامه داد: در آن زمان وزارت جهاد کشاورزی باید از این امر پیشگیری می‌کرد تا مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم، پیش نمی آمد ولی متاسفانه اقدامی در این رابطه صورت نگرفت و در حال حاضر نیز تزریق مرغ منجمد به بازار با نرخ مصوب، سبب افت قیمت مرغ در بازار خواهد شد.

اواخر هفته گذشته مرغ گرم برای مصرف کننده بین ۲۵ تا ۲۷ هزارتومان عرضه می‌شد ولی به یکباره به حدود ۳۰ و حتی بیشتر از 30 هزار تومان رسید.

مسئولان مربوطه وعده حل مشکل گرانی اقلام و مایحتاج زندگی مردم را داده اند ولی به نظر می رسد یا زورشان به قیمت برخی اقلام از جمله مرغ نمی رسد یا اراده ای برای حل آن وجود ندارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *