اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

اوراق مسکن همپای قیمت مسکن می تازد

قیمت مسکن و اوراق مسکن

هدف از ارائه اوراق مسکن، تسهیل در دریافت وام و خرید مسکن بود اما مدتی است که با نوسانات قیمت اوراق مسکن متقاضیان از این افزایش قیمت گلایه دارند زیرا با افزایش قیمت تسه (اوراق) مسکن متقاضیان باید هزینه سنگینی را برای تهیه این اوراق و خرید مسکن بپردازند.

این در حالی است که از ابتدای سال جاری به دنبال افزایش چند درصدی قیمت مسکن،قیمت اوراق مسکن نوسانات بسیاری داشته که اغلب رو به افزایش بوده است .

در آخرین بررسی های انجام شده آمده است که قیمت هر برگ تسهیلات مسکن بانک مسکن در سال جدید افزایش چشمگیری داشته و برای نخستین مرتبه از مرز ۸۷ هزار تومان در خردادماه سال جاری گذشته است .

براساس گزارش اعلام شده قیمت تسه درفروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۸۶ هزار و ۶۰۰، ۸۶ هزار و ۴۰۰ و ۸۷ هزار و ۷۰۰ تومان بوده که بر این اساس این اوراق بیشترین قیمت را درخردادماه جاری تجربه کرده است .

این در حالی است که تسه  فروردین، اردیبهشت و خرداد  سال ۱۳۹۸ نیز به ترتیب ۸۵ هزار و ۳۰۰، ۸۵ هزار و ۵۰۰ و ۸۵ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد .

قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تیرماه 98 با قیمت ۸۶ هزار و ۳۰۰  وتسه  مرداد و  شهریور سال ۱۳۹۸ نیز با قیمت ۸۵ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

در همین حال قیمت اوراق مهر، آبان و آذر  سال گذشته نیز ۸۵ هزار و ۳۰۰، ۸۵ هزار و ۴۰۰ و ۸۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده و هر ورق اوراق تسهیلات مسکن در دی، بهمن و اسفند سال گذشته نیز با قیمت‌های ۸۵ هزار و ۷۰۰، ۸۶ هزار و ۴۹۹ و ۸۶ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

 هزینه وام مسکن در این گزارش بر اساس آخرین قیمت که همان قیمت اوراق خرداد سال جاری (۸۷ هزار و ۷۰۰) است، محاسبه شده است.

سقف 240 میلیونی وام مسکن برای زوج های تهرانی

در این گزارش همچنین به سقف های تعیین شده برای زوج ها و مجردها نیز اشاره شده و آمده است که درتهران مجردها می توانند تا سقف 140 میلیون تسهیلات دریافت کنند که 100 میلیون این رقم شامل تسهیلات خرید مسکن و 40 میلیون تومان آن وام جعاله است .

مجردهای تهرانی برای ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰۰ برگه و برای 40 میلیون تومان تسهیلات جعاله 80 ورق خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۸۷ هزار و ۷۰۰ تومانی، جمعا 24 میلیون و ۵۵۶ هزار تومان می شود.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان تسهلات مسکن دریافت کنند که از این مبلغ  دو تسهیلات خرید مسکن۱۰۰ میلیون تومانی برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله است؛ بنابراین زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۳۵ میلیون و ۸۰ هزار تومان است که همراه با هفت میلیون و۱۶ هزار تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۵۱ میلیون و ۹۶ هزار تومان بپردازند.

سقف تسهیلات در شهرهای دارای بیش از 200 هزار نفر جمعیت

سقف تسهیلات مسکن در مراکز استان ها و شهرهایی با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۸۰ میلیون تومان رسیده که برای این مبلغ تسهیلات باید ۱۶۰ برگه خریداری شود که هزینه آن ۱۴ میلیون و ۳۲ هزار تومان است.

این تسهیلات برای سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که باید برای آن ۱۲۰ برگه خریداری شود که هزینه آن ۱۰ میلیون و ۵۲۴ هزار تومان می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید