قیمت مصرف کننده در کشورهای اروپایی همچون آلمان به دلیل جنگ اقتصادی برای ریکاوری ویروس کرونا منفی شد.

به گزارش برات نیوز، قیمت های مصرف کننده در اروپا در نتیجه تعطیلی های ناشی از همه گیری ویروس کرونا رو به کاهش است. آلمان، ایتالیا و اسپانیا همه نرخ تورم منفی را در ماه اگوست گزارش داده اند.

رقم منفی برای رشد قیمت مصرف کننده

قیمت های مصرف کننده در آلمان در ماه اگوست 0.1 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. این اولین بار است که رقم منفی برای رشد قیمت مصرف کننده در آلمان طی چهار سال گذشته با وجود کاهش مالیات بر فروش کالا از جانب دولت به منظور کمک به اقتصاد ثبت می شود. اما این کاهش، باعث فشار بیشتر بر قیمت ها می شود. کاهش قیمت‌ مصرف کننده در ایتالیا و اسپانیا از این هم شدیدتر بوده است و هر دو کشور از شیوع همه گیر ویروس کرونا و محدودیت های سفر و قرنطینه ضربه سختی خوردند.

عداد و ارقام نشان میدهد چگونه بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا، میزان تورم را در منطقه یورو پایین آورده است

اعداد و ارقام نشان میدهد چگونه بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا، میزان تورم را در منطقه یورو پایین آورده است. تورمی که به گفته بانک مرکزی اروپا قبل از آغاز بحران کرونا هم در منطقه یورو بسیار پایین بود.

بانک مرکزی اروپا به ایجاد محرک مالی نیاز دارد؟

میزان کاهش قیمت ها در منطقه یورو به تعیین این موضوع کمک می کند که آیا بانک مرکزی اروپا در نهایت نیاز به ایجاد محرک‌های مالی دارد یا خیر. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا ماه گذشته هشدار داده بود نرخ تورم تا پیش از اوایل سال 2021 باز هم کاهش خواهد یافت و در اوایل سال آینده میلادی روند صعودی خود را آغاز می کند ولی این موضوع به چگونگی شرایط بهبود اقتصاد بستگی دارد.

سرعت رشد اقتصاد پس از یک دوره ریکاوری شدید در فعالیت‌های اقتصادی، اخیراً کند شده است. پس از فصل تعطیلات تابستان موارد ابتلا به ویروس کرونا رو به افزایش است و ترس از محدودیت و تعطیلی های جدید کسب و کارها و افزایش بیکاری وجود دارد.

برنامه خرید اوراق قرضه

فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا در مورد نتیجه گیری سریع در خصوص این موضوع هشدار داده و قول داده است که بانک مرکزی آماده است تا برنامه خرید اوراق قرضه را آغاز و ابزارهای لازم اجرای سایر برنامه ها را در صورت لزوم تنظیم کند.

آخرین آمار تورم و بیکاری برای کل کشورهای منطقه یورو همین هفته توسط Eurostat اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *