پس از توافق اعضای اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید و پایان ابهامات درباره سرنوشت اتحاد بزرگترین تولیدکنندگان جهان، قیمت نفت به سوی مرز ۵۰ دلار پیشروی کرد اما در یک قدمی مرز 50 دلار ایستاد.

ایست قیمت نفت در مرز 50 دلار

به گزارش برات نیوز، این افزایش قیمت یک درصدی اکنون تحت تاثیر انتظارات برای تصویب یک بسته کمک اقتصادی دولت آمریکا و احتمال افزایش توزیع واکسن کووید ۱۹ قرار گرفته است.  

بنابراین آخرین گزارش ها، نفت برنت با ۵۴ سنت معادل ۱.۱۱ درصد افزایش، در ۴۹ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت در اواسط معاملات جمعه تا مرز ۴۹ دلار و ۹۲ سنت پیش رفت که بالاترین قیمت از مارس بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۲ سنت افزایش، در ۴۶ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت در هفته گذشته ۱.۷ درصد و شاخص نفت آمریکا ۱.۹ درصد رشد داشت که پنجمین رشد هفتگی متوالی بود.

قیمت نفت تحت الشعاع شروع مذاکرات اوپک پلاس 

اوپک و متحدانش در پی ناکامی در رسیدن به توافق در خصوص سیاست تولید سال ۲۰۲۱ که باعث تعلیق مذاکرات رسمی شد، روز پنج شنبه مذاکراتشان را از سر گرفتند.

این گروه افزایش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت را در ژانویه آغاز می کند و وزیران برای تصمیم گیری درباره گام بعدی، دیدارهای ماهانه خواهند شد. توافق روز پنج شنبه وزیران اوپک پلاس با توجه به اختلاف شدیدی که میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی وجود داشت، از شکست همبستگی این گروه جلوگیری کرد.

این گروه اما همچنان محدودیت عرضه خود را با توجه به ضعیف ماندن تقاضا ادامه می دهند و فعلا نتوانستند درباره سیاست تولید کلی سال ۲۰۲۱ به اجماع نظر دست پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: ارزانی نفت بعد از احتمال افزایش عرضه

واکنش تحلیلگران به اتفاقات حوزه نفت

تولید نفت آمریکا در هفته گذشته ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به بالاترین سطح از ماه می رسید.

تحلیلگران وود مک کنزی انتظار دارند که افزایش تولید تا مارس باعث اشباع عرضه ۱.۶ میلیون بشکه در روز در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ شود.

طبق اظهارات تحلیلگران شرکت تی دی سکیوریتیز، توافق اوپک پلاس همچنان باعث خواهد شد بازار در سه ماهه نخست سال آینده در کمبود عرضه بماند.

تحلیلگران گلدمن ساکس هم در یادداشتی نوشتند: احتمالا صعود قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۱ با خروج اوپک پلاس از توافق کاهش تولید به شکل هماهنگ، روند ثابت و پایداری خواهد داشت.

لازم به توضیح است قیمت نفت طی دو روز گذشته یعنی در معاملات روز پنج شنبه که قرار بود تولیدکنندگان عضو اوپک پلاس مذاکرات رسمی در خصوص سیاست تولید سال آینده را ازسربگیرند، با کاهش روبرو شد و به ۴۸ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه رسید.

بسته کمک مالی

علاوه بر عوامل بالا، بسته کمک مالی ۹۰۸ میلیارد دلاری که از حمایت هر دو حزب حاکم در آمریکا برخوردار است، در کنگره در دست بررسی قرار دارد.

 باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو در نیویورک اظهار کرد: با وجود رویدادهای فوق العاده منفی بهای معاملات تحت تاثیر چشم انداز بسته کمک مالی جدید صعود کرده است و ممکن است به زودی توافقی امضا شود.

همچنین عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد و آن را به مرز 50 دلار رساند، احتمال توافق سیاستگذاران آمریکایی روی بسته کمک مالی جدید کرونایی برای تقویت اقتصاد آسیب دیده این کشور در آستانه عرضه واکسن بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *