در آستانه انتخابات آمریکا ، قیمت نفت و طلا دستخوش تغییرات جدیدی شده و دچار نوسانات حاصل از شرایط موجود شدند. بر همین اساس در معاملات روز دوشنبه بهای هر انس طلای جهانی برای تحویل فوری با تجربه 0.3 درصد رشد، به 1883 دلار و 21 سنت رسید.

به گزارش برات‌نیوز، در بازار معاملات آتی آمریکا نیز بهای هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۸۲ دلار و ۶۰ سنت گزارش شد.

در چنین شرایطی شاخص دلار نسبت‌به ارزهای رقیب خود 0.1 درصد رشد کرد و همین موضوع سبب شد تا طلا برای خریداران غیرآمریکایی با افزایش قیمت روبه‌رو شود.

موجودی طلای بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان یعنی “اس پی دی آر گلد تراست” در روز جمعه ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۲۵۷.۶۷ تن رسید.

بیشتر بخوانید: نگاه بازار مسکن به نتیجه انتخابات آمریکا

در بازار دیگر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۴ درصد افزایش داشت و ۲۳ دلار و ۹۶ سنت گزارش شد.

بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد افزایش را تجربه کرد و به ۸۵۳ دلار و ۴۹ سنت رسید. ب

های هر اونس پالادیم برای تحویل فوری نیز با ۲.۱ درصد افزایش روبه‌رو شد و به ۲۲۵۸ دلار و ۱۴ سنت رسید.

قرنطینه و کاهش قیمت نفت

از سوی دیگر شیوع دوباره قرنطینه در کشورهای اروپایی سبب کاهش قیمت نفت شد.

در پنج هفته گذشته موارد ابتلا به کرونا در اروپا به دوبرابر افزایش یافت و شمار مبتلایان در این منطقه به 10 میلیون نفر رسید.

در چنین شرایطی کشورهایی چون پرتغال و انگلیس قرنطینه خود را دوبار ازسر گرفتند.

تحت تاثیر همین شرایط، در معاملات روز دوشنبه قیمت نفت بیش از سه درصد سقوط کرد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه یک دلار و ۱۶ سنت برابر با ۳.۱ درصد سقوط کرد و ۳۶ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه گزارش شد.

از سوی دیگر، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و ۲۴ سنت برابر با ۳.۵ درصد سقوط کرد و به ۳۴ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه رسید.

بهای نفت برنت نیز در آغاز معاملات حداکثر 5.8 درصد و بهای وست تگزاس اینترمدیت شش درصد سقوط را تجربه کرده و به پایین‌ترین حد خود از ماه مه رسیدند.

در چنین شرایطی نگرانی‌های نسبت به کاهش تقاضا و افزایش عرضه از سوی اوپک و آمریکا سبب شد تا نفت در ماه اکتبر برای دومین ماه متوالی سقوط کند و وست تگزاس اینترمدیت ۱۱ درصد و نفت برنت ۸.۵ درصد کاهش ماهانه را ثبت کنند.

طبق آمار منتشره از سوی شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز در آمریکا در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی افزایش یافته است.

نزدیکی به انتخابات آمریکا سرمایه‌گذاران را محتاط کرده است

به گزارش رویترز، فاصله کم تا انتخابات آمریکا سبب شده تا قیمت نفت و طلا نوسانات بیشتری یابد و سرمایه‌گذاران در بازارهای جهانی با احتیاط سرمایه‌گذاری کنند.

درست در زمانی که تنها یک روز به انتخابات آمریکا باقی مانده است، جو بایدن، نامزد دموکرات در نظرسنجی‌های عمومی آرای بیشتری نسبت‌به ترامپ کسب کرد با این حال ترامپ می‌تواند در ایالات تاثیرگذار رای بیشتری کسب کرده و نتیجه انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، میچ مک کانل، در سخنان روز جمعه خود در رابطه با بسته‌های کمک مالی جدید گفت: هر گونه بسته کمک مالی جدید باید در اوایل سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شود.

این سخنان احتمال تصویب این بسته‌های کمک مالی را بلافاصله پس از انتخابات را تضعیف کرد.

در رابطه با بازار طلا نیز استفن اینس، استراتژیست ارشد شرکت اکسی کورپ اذعان داشت: دیدگاه بلندمدت نسبته به روند افزایشی طلا مثبت است چراکه بسته‌های کمک مالی که قرار است تصویب شوند باعث تضعیف دلار و افزایش قیمت طلا خواهند شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *