نرخ اقامت درهتل های داخلی درحالی 30 درصد افزایش یافت که کرونا مدت هاست سیستم تمامی کسب و کارها را فلج کرده و تقریبا در هیچ صنف و کسب و کاری درآمدزایی وجود ندارد.

به گزارش برات نیوز، حدود 9 ماهی است که به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا تمامی کسب و کارها تحت تاثیر قرار گرفته و اوضاع مناسبی ندارند، صنف گردشگری هم یکی از آن اصنافی بود که بعد از شیوع این بیماری بسیار متضرر شد و میزان مراجعه گردشگران نیز کاهش یافت و به تبع این رخداد کسب و کار هتل داران نیزاز سکه افتاد و بسیاری از آنان تا مرز ورشکستگی پیش رفتند .

در این میان به رسم هرسال که قیمت هتل‌ها در ایران نیمه دوم هر سال تعیین می‌شود، نرخ هتل های داخلی تا سقف 30 درصد افزایش یافته است اما با توجه به تورم ایجاد شده در کشور این افزایش نرخ باید تا بیش از 100 درصد هم افزایش می یافت اما وجود این بیماری ،کاهش حجم سفرها، تعطیلی و بیکاری گسترده هتل‌ها و مراکز خدمات گردشگری امکان افزایش بیش از این مبلغ را غیر ممکن کرده است.

نرخ ها باید بیش از 100 درصد افزایش می‌یافت

جمشید حمزه‌زاده رییس جامعه هتلداران ایران گفت: قیمت‌ها مهرماه هر سال با توجه به نرخ تورم در کشور تعیین می‌شد، اگر می‌خواستیم امسال با چنین فرمولی نرخ سالانه را تعیین کنیم باید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را اعمال می‌کردیم اما در وضع موجود تصمیم گرفتیم افزایش قیمت تا سقف ۳۰ درصد اعمال شود. هر یک از استان‌ها با درنظر گرفتن وضعیت خود می‌توانند در این محدوده، قیمت‌ها را تعیین کنند.

به گفته وی قیمت جدید هتل‌ها از مهرماه ۹۹ تا مهرماه ۱۴۰۰ معتبر است.

بررسی دو نرخی شدن قیمت هتل های داخلی

حمزه‌زاده درباره تعیین قیمت ارزی در هتل‌های ایران با توجه به نوسانات نرخ ارز و زمزمه‌هایی که از جانب هتلداران برای دو نرخی کردن هتل‌ها شنیده می ‌شود، اظهار کرد: با توجه به تغییرات نرخ ارز، قیمت هتل در ایران برای مسافر خارجی بسیار پایین است.

بیشتر بخوانید: وام ۲۰ میلیونی سفر برای رونق گردشگری

فرض کنید اتاق دو تخته در هتل ۵ ستاره ۳۰ دلار قیمت دارد. ما درحال بررسی قیمت ارزی هتل‌ها هستیم، اما با توجه به اینکه فعلا مسافر خارجی نداریم، برای تصمیم‌گیری عجله نمی‌کنیم. باید فرآیند نرخ‌گذاری ارزی در هتل‌ها را کارشناسی کنیم تا نتیجه منطقی استخراج شود.

او درباره نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تعیین درصد افزایش نرخ هتل‌ها گفت: در گذشته این وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بود که مشترکان با جامعه هتلداران نرخ‌گذاری را انجام می‌داد اما با تفویض اختیار به جوامع هتلداری، این تشکل‌ها هستند که متناسب با شرایط هر استان، نرخ‌گذاری را انجام می‌دهند. البته که با وزارت گردشگری، توافق و هماهنگی نیز می‌شود.

اوج گرفتن دوباره کرونا، تعداد مسافران هتل‌ها را کاهش داد

حمزه‌زاده درباره وضعیت اقامت در هتل‌ها با توجه به شرایطی که ویروس کرونا پدید آورده است، اظهار کرد: در شهریورماه که آمار مبتلایان کرونا پایین‌تر بود، در برخی مناطق مثل تبریز، جزیره کیش و استان‌های شمالی وضعیت اقامت در هتل بهتر بود. اما با آغاز فصل پاییز، افزایش شمار مبتلایان کرونا و سرد شدن هوا، حجم سفرها و میزان مراجعه به هتل ها بار دیگر کم شده است.

به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، میانگین اقامت در هتل‌های کشور هم‌اکنون به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است. برای همین در بسیاری از استان‌ها نه تنها افزایش نرخ هنوز اعمال نشده که تخفیف‌هایی تا ۷۰ درصد درنظر گرفته شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *