افزایش قیمت هر متر مربع زمین در تابستان امسال نسبت به سال گذشته با دو برابر افزایش قیمت همراه بوده است.

به گزارش برات نیوز، درراستای افزایش چند برابری قیمت مسکن در بازار طی یکسال ونیم گذشته،بر اساس آمار اعلام شده قیمت هرمترمربع زمین نیز افزایش چشمگیری داشته است .

به طوری که در برآورد مرکز آمار ایران آمده است که قیمت زمین در تابستان 99 نسبت به سال گذشته دو برابر شده است .

بر اساس این گزارش مرکز آمار اعلام کرده است: متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال ۱۰۱.۸ درصد رشد داشته است.

افزایش قیمت مسکن و طرح دولت برای ساخت خانه های 25 متری

این درحالی است که افزایش قیمت در بازار مسکن به طوری طی و یک سال و اندی نجومی شده که مردم دیگر قادر به خرید حتی واحدهای 30 تا 40 متری نیز نیستند.

درهمین حال دولت بحث ساخت خانه های 25 تا 40 متری را مطرح کرد ، این طرح اواخر سال گذشته مطرح و شهرداری و وزارت کشور روی آن توافق کرده‌اند ومورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اجرا نزدیک شده است.

نتایج طرح گردآوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن نقاط شهری کشور در تابستان ٩٩ در گزارش مرکز آمار ایران اعلام شد.

طبق اعلام این نتایج، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

نسبت مستقیم تعداد معاملات در شهرهای بزرگ با استان و کشور

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

به روزرسانی وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ انجام شده است.

در همین حال متوسط قیمت هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٧٣٣٤٤ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٦٧ مترمربع بوده است.

این نسبت در مقایسه با فصل قبل، ۲۸.۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٠١.٨ درصد افزایش داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *